OPF:FIN103S Monetary Theory and Monetary P - Course Information
FIN103S Monetary Theory and Monetary Policy
School of Business Administration in KarvinaWinter 2006
- Extent and Intensity
- 2/1/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Guaranteed by
- prof. Ing. Lumír Kulhánek, CSc.
Department of Finance and Accounting – School of Business Administration in Karvina - Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Finance (programme OPF, B_HOSPOL) (2)
- Course objectives (in Czech)
- Prohloubit a konkretizovat základní poznatky z oblasti peněžní teorie, získané v kursech mikroekonomie a makroekonomie, peníze, banky a finanční trhy. Podat ucelenou orientaci v problematice dynamicky se rozvíjející soudobé teorie peněz a monetární politiky. Vytvořit nezbytné základy k analýze vlivu monetárních procesů na hlavní makroekonomické veličiny, na chování, očekávání a rozhodování ekonomických subjektů a k aplikaci na podmínky v ČR i ve světě.
- Syllabus (in Czech)
- Struktura výkladu:
1. Peníze
2. Teorie poptávky po penězích
3. Nabídka peněz a peněžní multiplikátor
4. Teorie úrokových sazeb
5. Transmise monetárních impulsů
6. Proces měnové politiky
7. Měnová politika a centrální banka
8. Strategie měnové politiky a transmisní mechanismy
9. Peněžní trh a nástroje měnové politiky centrální banky
10. Peníze, inflace a důchod
11. Měnová politika v makroekonomických modelech
12. Měnová politika v otevřené ekonomice
Obsah kurzu:
1. Peníze
Podstata a definice peněz. Historický vývoj peněz a vývoj peněžního oběhu. Význam peněz a úvěru v tržní ekonomice. Peněžní a reálný sektor ekonomiky, vliv peněz na ekonomickou aktivitu. Neutralita peněz, superneutralita peněz a aktivní úloha peněz v soudobé ekonomice. Teoretická a empirická definice peněz. Množství peněz v oběhu, měnové agregáty a měnová báze. Analýza měnových agregátů. Měnový přehled. Bilance centrální banky. Emise peněz. Peníze a úvěr, úvěrové agregáty.
2. Teorie poptávky po penězích
Poptávka po penězích, skutečná a požadovaná peněžní zásoba. Hlavní teoretické přístupy k poptávce po penězích, mikroekonomické základy poptávky po penězích a makroekonomická analýza Rovnice směny, kvantitativní teorie peněz a její vývoj. Fisherova a cambridgeská teorie poptávky po penězích. Preference likvidity a keynesiánská teorie poptávky po penězích. Monetarismus a Friedmanova teorie poptávky po penězích. Teorie portfolia a modely poptávky po penězích. Elasticita poptávky po penězích. Empirické výzkumy poptávky po penězích.
3. Nabídka peněz a peněžní multiplikátor
Struktura bankovních soustav v soudobých tržních ekonomikách. Formy soudobých peněz a subjekty nabídky peněz. Modely nabídky peněz, mikroekonomická a makroekonomická analýza nabídky peněz. Bilance bankovních a nebankovních subjektů. Centrální banka a emise peněz, regulace monetárních veličin. Chování bankovních podniků a nabídka peněz. Bankovní systém a multiplikace depozit. Peněžní multiplikátory, ovlivňování měnové báze a determinanty růstu peněžní nabídky.
4. Teorie úrokových sazeb
Struktura a fungování finančních trhů. Měření výnosů a úrokových sazeb. Historický a očekávaný výnos, nominální a reálná úroková sazba na finančních trzích v ČR a ve světě. Segmentace mezinárodních finančních trhů, kursový a úrokový vývoj na eurotrzích a zahraničních finančních trzích. Klasické a neoklasické teorie úrokové sazby. Teorie zápůjčních fondů. Keynesiánské a postkeynesiánské teorie úroku. Teorie úrokových sazeb a časová struktura úrokových sazeb. Inflace a úrokové sazby.
5. Transmise monetárních impulsů
Monetární impulsy. Reálný sektor a proces transmise monetárních impulsů. Keynesiánský a monetaristický přístup k procesu transmise. Monetární impulsy a očekávání ekonomických subjektů. Úloha informací v procesu transmise monetárních impulsů. Krátkodobé a dlouhodobé aspekty dopadů monetárních impulsů. Transmise monetárních impulsů a transmisní mechanismy měnové politiky.
6. Proces měnové politiky
Podstata a vývoj měnové politiky. Cíle a místo měnové politiky v systému regulace tržní ekonomiky. Faktor času a měnová politika. Dlouhodobý aspekt a krátkodobý aspekt v realizaci měnové politiky. Časová zpoždění a účinnost měnové politiky. Konečné cíle měnové politiky v keynesiánské a monetaristické teorii. Cíle měnové politiky v praxi centrálních bank. Zprostředkující kritéria a indikátory měnové politiky centrální banky. Měnově politické instrumentárium centrální banky. Klasifikace nástrojů centrální banky. Základní transmisní mechanismy m
- Struktura výkladu:
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Enrolment Statistics (Winter 2006, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2006/FIN103S