PRA008S Public Administration

School of Business Administration in Karvina
Winter 2007
Extent and Intensity
2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu Veřejná správa je navázat na poznatky získané v předmětu Právo a to zejména z práva ústavního. Seznámit studenty s fungováním státní správy a územní samosprávy v ČR a řízením ve věci veřejné správy včetně správního soudnictví. Z hlediska praxe probrat činnosti orgánů státní správy, veřejnoprávních korporací v přenesené samosprávné působnosti.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Veřejná správa v České republice
    2. Veřejná moc a veřejná správa
    3. Činnost veřejné správy
    4. Organizace veřejné správy
    5. Obecní zřízení
    6. Krajské zřízení
    7. Pracovníci ve veřejné správě
    8. Hospodaření ve veřejné správě
    9. Kontrola ve veřejné správě
    10. Evropská veřejná správa
    Obsah předmětu:
    1. Veřejná správa v České republice
    Obsah a struktura kurzu, význam veřejné správy v ČR v kontextu systémů veřejné správy zemí EU. Základní prameny právní úpravy.
    2. Veřejná moc a veřejná správa
    Vymezení základních pojmů veřejné správy v kontextu právního státu. Charakter státní moci a samosprávy, jejich vzájemný vztah. Ústavní základ moci zákonodárné, výkonné a soudní v České republice a jejich vztah k veřejné správě.
    3. Činnost veřejné správy
    Charakter činnosti veřejné správy ve vztahu k občanům. Formy této činnosti, zejm. normativní správní akty, individuální správní akty, veřejnoprávní smlouvy a jiná jedná ve veřejné správě s právními důsledky.
    4. Organizace veřejné správy
    Principy organizace státní správy a samosprávy. Organizace ústředních orgánů státní správy (ministerstev a jiných ústředních správních úřadů). Územní členění státu za účelem výkonu státní správy. Nepřímí vykonavatelé veřejné správy. Ústavní základy samosprávy.
    5. Obecní zřízení
    Základní charakteristika obecního zřízení a prameny právní úpravy. Územní, personální a samosprávný základ obce. Změny území obce. Práva občanů obce. Obec, město a statutární město. Výkon samostatné a přenesené působnosti. Pravomoc vydávat normativní správní akty. Spolupráce obcí při plnění jejich úkolů. Orgány obce. Zastupitelstvo a rada obce, jejich pravomoci při výkonu samostatné a přenesené působnosti. Výbory zastupitelstva a komise rady obce. Starosta obce, tajemník a obecní úřad. Zvláštní orgány obce.
    6. Krajské zřízení
    Základní charakteristika obecního zřízení a prameny právní úpravy. Základní konstituční znaky kraje. Území kraje, občané kraje a jejich práva. Výkon samostatné a přenesené působnosti. Orgány kraje. Zastupitelstvo kraje, práva a povinnosti členů zastupitelstva. Rada kraje a její členové. Výbory zastupitelstva kraje a komise rady kraje. Hejtman, ředitel krajského úřadu a krajský úřad. Zvláštní orgány kraje.
    7. Pracovníci ve veřejné správě
    Úředníci územních samosprávných celků, právní úprava jejich postavení. Pojem úředník, vznik a trvání jeho pracovního poměru. Práva a povinnosti úředníků. Vstupní vzdělávání, průběžné vzdělávání úředníků, zvláštní odborná způsobilost. Vzdělávání vedoucích úředníků. Státní zaměstnanci a jejich služební poměr. Kodex etiky pracovníků ve veřejné správě.
    8. Hospodaření ve veřejné správě
    Právní úprava hospodaření ve veřejné správě. Státní rozpočet a jeho vztah k rozpočtům územních samosprávných celků. Finanční hospodaření územních samosprávných celků. Územní rozpočet a jeho skladba, rozpočtový výhled, peněžní fondy. Proces schvalování územních rozpočtů. Porušení rozpočtové kázně.
    9. Kontrola ve veřejné správě
    Pojem kontrola a její poslání ve veřejné správě. Vnitřní a vnější kontrola, administrativní dozor. Systém kontroly veřejné správy v České republice. Kontrolní funkce Nejvyššího kontrolního úřadu, správního soudnictví, Ústavního soudu, veřejného ochránce práv a jiných specializovaných kontrolních orgánů. Veřejnost a právo na informace. Státní dozor nad výkonem samosprávy.
    10. Evropská veřejná správa
    Vymezení evropského správního prostoru a vztahů, kt
Literature
    required literature
  • SCISKALOVÁ, M., GONGOL, T. Veřejná správa. Karviná: OPF SU, 2006. ISBN 80-7248-372-2. info
    recommended literature
  • POMAHAČ, R., VIDLÁKOVÁ, O. Veřejná správa. Praha: C. H. Beck, 2002. ISBN 80-7179-748-0. info
    not specified
  • KOUDELKA, Z., ONDRUŠ, R., PRŮCHA, P. Zákon o obcích - komentář. Praha: Linde, 2005. ISBN 80-7201-525-7. info
  • KOUDELKA, Z. Průvodce územní samosprávou. Praha: Linde, 2003. ISBN 80-7201-403-X. info
  • POLIAN, M. Organizace a činnost veřejné správy. Prospektrum, 2001. ISBN 80-7175-098-0. info
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Winter 1990, Winter 1991, Winter 1992, Winter 1993, Winter 1994, Winter 1995, Winter 1996, Winter 1997, Winter 1998, Winter 1999, Winter 2000, Winter 2001, Winter 2002, Winter 2003, Winter 2004, Winter 2005, Winter 2006, Winter 2008, Winter 2009.
  • Enrolment Statistics (Winter 2007, recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2007/PRA008S