EKNPFIP Fiskální politika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2012
Rozsah
2/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D. (přednášející)
Ing. Tomáš Verner (přednášející)
Ing. Tomáš Verner (cvičící)
Garance
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je obeznámit studenty s fiskální politikou, mechanismem jejího předpokládaného působení na reálné proměnné a na stabilizaci ekonomiky, makroekonomickými i rozpočtovými problémy fiskální politiky. Předmět seznamuje studenty s typologií rozpočtových schodků, analyzuje jejich důsledky na ekonomiku a předkládá možné formy jejich krytí. Vysvětluje problematiku veřejného dluhu, způsobů jeho řešení, oblast fiskálních pravidel a udržitelnost veřejných financí.
Osnova
  • 1. Vývoj názorů na fiskální politiku pohledem ekonomické teorie
    2. Pojetí fiskální politiky
    3. Státní rozpočet jako nástroj fiskální politiky
    4. Krátkodobá fiskální nerovnováha
    5. Rozpočtové důsledky fiskální politiky
    6. Aplikace typologie rozpočtových schodků
    7. Fiskální politika pohledem modelu IS-LM
    8. Fiskální politika pohledem modelu AS-AD
    9. Fiskální politika pohledem modelu IS-LM-BP
    10. Očekávání a fiskální politika
    11. Dlouhodobá fiskální nerovnováha
    12. Fiskální pravidla a udržitelnost veřejných financí
    13. Vybrané problémy fiskální politiky v ČR a EU
    1. Předchůdci klasiků, období klasických financí, období keynesiánských financí, škola veřejné volby, monetarismus, ekonomie strany nabídky, teorie racionálních očekávání, nová keynesiánská ekonomie.
    2. Fiskální politika jako nástroj stabilizace ekonomiky. Fiskální versus rozpočtová politika, fiskální a rozpočtová politika v rámci veřejných financí. Cíle a nástroje fiskální politiky. Typy fiskální politiky, omezení fiskální politiky.
    3. Rozpočtová soustava. Funkce veřejného rozpočtu. Rozpočtové zásady. Rozpočtová skladba. Státní rozpočet - jeho charakteristika a funkce. Příjmy a výdaje státního rozpočtu. Rozpočtový proces.
    4. Fiskální nerovnováha a její příčiny. Rozpočtové saldo (deficit). Rozpočtový a fiskální význam rozpočtového salda. Typy rozpočtových deficitů podle způsobu vzniku, příčin vzniku a podle způsobu financování. Rozpočtový deficit a charakter fiskální politiky.
    5. Automatická stabilizace a diskreční fiskální politika. Rozpočtové důsledky fiskální expanze a jejich grafická analýza prostřednictvím BS křivky. Aktivní a pasivní rozpočtový deficit. Finanční a makroekonomické důsledky rozpočtového deficitu.
    6. Teorie ricardiánské ekvivalence. Neoklasický přístup k rozpočtovému deficitu a generační problém. Fiskální monetarismus, vyrovnaný státní rozpočet a emisní politika.
    7. Mechanismus působení fiskální politiky v modelu IS-LM. Vliv změn ve fiskální politice a vytěsňovací efekt. Způsoby financování rozpočtového deficitu v modelu IS-LM. Daňové, monetární, dluhové krytí rozpočtového deficitu. Porovnání fiskálních účinků jednotlivých způsobů financování rozpočtového deficitu.
    8. Mechanismus působení fiskální politiky v modelu AS-AD. Dopady fiskální expanzivní a restriktivní politiky při neúplném resp. úplném využití zdrojů. Důsledky snížení rozpočtového deficitu. Dlouhodobé účinky fiskální politiky a vytěsňovací efekt.
    9. Mechanismus působení fiskální politiky v modelu IS-LM-BP. Účinky fiskální politiky v závislosti na kurzovém režimu a charakteru kapitálové mobility. Aplikace na EU a ČR.
    10. Keynesiánské a ne-keynesiánské efekty. Fiskální konsolidace. Očekávání a spotřeba, očekávání a investice, očekávání a vládní výdaje. Simulace efektů fiskální konsolidace.
    11. Veřejný dluh, metodické problémy a jeho typologie. Rozpočtové omezení vlády. Rozpočtové a fiskální důsledky veřejného dluhu. Možnosti řešení dluhového problému.
    12. Pravidla fiskální disciplíny, stabilita a udržitelnost veřejných financí. Indikátory stability a udržitelnosti veřejných financí. Relativní váha veřejného dluhu a příčiny jejího růstu. Bisphamova analýza.
    13. Vývoj fiskální politiky České republiky od roku 2000. Problematika krátkodobé a dlouhodobé nerovnováhy v České republice. Pravidla fiskální disciplíny, stabilita a udržitelnost veřejných financí v EU a ČR.
Literatura
    povinná literatura
  • IZÁK, V. Fiskální politika. Praha: VŠE, 2010. ISBN 978-80-245-1669-1. info
  • DVOŘÁK, P. Veřejné finance, fiskální nerovnováha a finanční krize. Praha: C. H. Beck, 2008. ISBN 978-80-7400-075-1. info
    doporučená literatura
  • HAMERNÍKOVÁ, B., MAAYTOVÁ, A. Veřejné finance. Praha: ASPI, 2010. ISBN 978-80-7357-497-0. info
  • KLIKOVÁ, CH., KOTLÁN, I. Hospodářská politika. Ostrava: Sokrates, 2006. ISBN 80-86572-37-4. info
  • BLANCHARD, O. Macroeconomics. Upper Saddle River, 2003. ISBN 0-13-067100-2. info
  • PAULÍK, T. Hospodářská politika. Karviná: SU OPF, 2002. ISBN 80-7248-148-7. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
Známkou
Kombinovaná zkouška
Informace učitele
Podmínkou uspěšného absolvování je 60 % účast studentů na seminářích, vypracování seminární práce na dohodnuté téma včetně její prezentace na semináři a složení zkoušky.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.

AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž40
Přednáška26
Seminář13
Zkouška40
Celkem119
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013.