EKNAHPB Theory of Economic Policy

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2013
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. (přednášející)
Ing. Tomáš Verner (přednášející)
Garance
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět poskytuje studentům ucelené a komplexní znalosti z teorie hospodářské politiky s implikací pro praktickou hospodářskou politiku. Navazuje tak na vědomosti, které studenti získali v předmětu Hospodářská politika. Cílem předmětu je přiblížit studentům možnosti tvorby hospodářské politiky na základě východisek současné ekonomické teorie. Zvláštní důraz je kladen na přístupy jednotlivých teoretických škol k tvorbě a možnostem hospodářské politiky a na posuzování efektivnosti hospodářské politiky. Na příkladech konkrétní hospodářské politiky vybraných vyspělých zemí jsou demonstrovány různé podoby hospodářské politiky.
Osnova
  • 1. Politické aspekty hospodářské politiky
    2. Politický systém jako součást celospolečenského systému
    3. Teoretická východiska hospodářské politiky I
    4. Teoretická východiska hospodářské politiky II
    5. Teoretické a praktické možnosti hospodářské politiky
    6. Omezení v hospodářské politice
    7. Korupce jako významné omezení hospodářské politiky
    8. Hospodářská politika a stát
    9. Očekávání a hospodářská politika
    10. Pojetí ekonomické efektivnosti
    11. Rozhodování v hospodářské politice
    12. Nátlakové skupiny a lobby v hospodářské politice
    13. Informace v hospodářské politice
    1. Vztah mezi hospodářskou politikou a politikou, pojetí politiky, politická moc. Politologie. Politický proces. Politické strany. Politologie věda o politice.
    2. Politický systém a jeho složky. Formy politického zřízení. Formy vlády. Absolutní monarchie. Dualistická monarchie. Konstituční monarchie. Parlamentní republika. Prezidentský systém. Poloprezidentský systém. Stát v politickém systému. Formy státu. Právní stát.
    3. Merkantilismus. Fyziokraté. Klasická ekonomická škola. Teorie plánování. Keynesiánství.
    4. Monetarismus. Ordoliberalismus. Škola ekonomie strany nabídky. Škola veřejné volby. Nová klasická a nová keynesiánská makroekonomie. Teorie transformace.
    5. Teoretické a praktické možnosti despotické, anarchické a demokratické HP. Hledisko individuální a celospolečenské.
    6. Omezení hospodářské politiky z hlediska času (časová zpoždění), selhání vlády, formování očekávání. Vzájemné souvislosti hospodářského a politického cyklu z hlediska časového.
    7. Vymezení pojmu korupce. Typologie korupce. Příčiny vzniku korupce a její dopady. Měření korupce. Antikorupční doporučení. Korupce a česká legislativa.
    8. Anglosaský a kontinentální směr teorie hospodářské politiky. Systémotvorná HP. Regulativní HP. Hospodářsko-politické koncepce. Liberální, intervencionistická a marxistická hospodářsko-politická koncepce. Vzájemné porovnání HP koncepcí. Dvě paradigmata současné společnosti: paradigma evropského sociálního státu a paradigma globálně fungující tržní ekonomiky. Formy oslabování a posilování role státu v ekonomice. Tahouni dlouhodobého ekonomického růstu. Státní kapitalismus.
    9. Nové trendy v hospodářské politice. Očekávaná hospodářská politika - přístup monetaristů. Očekávaná hospodářská politika přístup nových klasiků. Očekávaná hospodářská politika přístup nových keynesiánců. Neočekávaná hospodářská politika přístup nových klasiků.
    10. Paretova efektivnost (Paretovo optimum), Marshallova efektivnost. Teorie druhého nejlepšího. Pojetí sociální spravedlnosti. Pojetí stability společnosti. Racionalita hospodářské politiky. Problém principal-agent.
    11. Společenské rozhodování v přímé demokracii. Pravidlo jednomyslné shody. Většinová pravidla. Náklady rozhodování. Volební paradox. Arowův teorém. Teorém středního voliče. Logrolling. Společenské rozhodování v reprezentativní demokracii. Volební systémy. Společenské rozhodování v přímé demokracii.

    12. Nátlakové skupiny a lobby v hospodářské politice. Zájmové skupiny. Co jsou zájmové skupiny. Členění zájmových skupin. Aktivity zájmových skupin. Zájmové vs. nátlakové skupiny. Zájmové skupiny vs. politické strany. Působení zájmových skupin. Tripartita. Tripartita v ČR. Neziskové organizace. Lobbismus. Co je lobbování? Lobbování v EU. Lobbystické taktiky. Taktiky evropského lobbování.
    13. Informace v hospodářské politice. Informace v hospodářské politice. Informace pro rozhodování a jako prostředek výkonu rozhodnutí. Hlavní zdroje informací pro hospodářskou p
Literatura
    povinná literatura
  • HEYWOOD, A. Political Theory. PalgraveMcmillan, 2004. ISBN 978-0333961803. info
  • ATKINSON, B., BAKER, P., MILWARD, B. Economic Policy. PalgraveMcMillan, 1996. ISBN 9780333650479. info
    doporučená literatura
  • HEYWOOD, A. Politics. PalgraveMcmillan,, 2013. ISBN 978-0230363373. info
  • O'SULLIVAN, A., SHEFFRIN, S., PEREZ, S. Macroeconomics: Principles, Applications, and Tools. Sacramento, 2007. ISBN 9780132329286. info
Výukové metody
Přednášení
Metody hodnocení
Známkou
Test
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
Podmínkou přihlášení se ke zkoušce je úspěšné absolvování průběžného testu. Předmět je ukončen ústní zkouškou.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž83
Přednáška26
Zkouška40
Celkem149
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2013/EKNAHPB