EVSBPLOP Lokalizace obchodních příležitostí

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2022
Rozsah
1/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (přednášející)
Garance
doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Rozvrh
Út 8:05–8:50 A206
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
EVSBPLOP/01: Út 8:55–10:30 A206, K. Turečková
Předpoklady
FAKULTA(OPF) && TYP_STUDIA(B) && FORMA(P) && (ROCNIK(2) || ROCNIK(3))
-
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 25 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 3/25, pouze zareg.: 0/25
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Lokalizace obchodních příležitostí je zaměřen na prezentaci základních lokalizačních teorií a determinaci faktorů, které určují umístění firem v prostoru. Hlavním záměrem kurzu je seznámit studenty s tím, které faktory a podmínky jsou klíčové pro umístění firmy v dané lokalitě a to s ohledem na její odvětvové zaměření.
Výstupy z učení
nerelevantní
Osnova
  • 1. Prostorová ekonomie a úvod do lokalizačních teorií Vymezení základních pojmů, prostorová struktura jako výsledek rozhodování aktérů (firem, domácností a státu), jejich funkce a vztahy. Koncept prostorové ekonomie a ekonomické lokalizace. Úvod do lokalizačních teorií. Lokalizační faktory a lokalizační analýza. Vybrané lokalizační teorie, činitele ovlivňujícího lokalizaci ekonomických aktivit v prostoru. Role lokalizačních teorií v kontextu mezinárodního obchodu. 2. Úloha hospodářské politiky v rozvoji obchodních příležitostí Role hospodářské politiky v kontextu rozvoje obchodních příležitostí. Instituce, nástroje a způsoby podpory obchodu v České republice. Obchodní politika: Ministerstvo průmyslu a obchodu. Regionální politika: Ministerstvo pro místní rozvoj. Zahraniční politika: Ministerstvo zahraničních věcí. CzechInvest. CzechTrade. 3. Infrastruktura jako klíčový prvek rozvoje obchodu Technická a netechnická infrastruktura, její teoretické členění a charakteristika (dopravní, energetická, informační, komunikační, vodohospodářská, podnikatelská-obchodní, veřejná infrastruktura). Význam jednotlivých typů infrastruktury pro rozvoj obchodu. Mezinárodní komparace vybraných ukazatelů infrastruktury. 4. Význam výrobních faktorů pro rozvoj obchodních příležitostí Teoretické vymezení výrobních faktorů. Institucionální a fyzická hranice produkčních možností v kontextu extenzivního a intenzivního využívání výrobních faktorů. Klíčové výrobní faktory. Problémy, dostupnost, příležitosti a kvalita výrobních faktorů v mezinárodním prostoru. Efekty vlastnictví výrobních faktorů pro rozvoj obchodních příležitostí. 5. Ekonomická úroveň a odvětvová struktura mezinárodních hospodářských celků Ekonomická úroveň. Měření ekonomické úrovně, ekonomické indikátory. Vztah mezi ekonomickou úrovní a mezinárodním obchodem. Odvětvová struktura, její vývoj a tendence. Specifikace primárního, sekundárního, terciálního a kvartérního sektoru. Vztah mezi odvětvovou strukturou a mezinárodním obchodem. Srovnání mezinárodních hospodářských celků v ekonomické úrovni a odvětvové struktuře. 6. Koncentrace ekonomických aktivit a odvětvová specializace Koncentrace ekonomických činností v prostoru. Měření koncentrace. Odvětvová specializace v mezinárodním měřítku. Měření odvětvové, resp. produktové specializace. Pozitivní a negativní efekty koncentrace a specializace. Přínosy koncentrace a specializace pro rozvoj podnikání a obchodu. 7. Hospodářská geografie Lokalizace průmyslu, zemědělství či služeb v mezinárodním prostoru. Geografie zemědělství, geografie průmyslu, geografie služeb, geografie dopravy a geografie cestovního ruchu. Geografie surovin.
Literatura
  • BLAŽEK, J., UHLÍŘ, D. Teorie regionálního rozvoje. Nástin, kritika, klasifikace. Praha: Karolinum, 2011. info
  • STEJSKAL, J., KOVAŘÍK, J. Regionální politika a její nástroje. Praha: Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-588-2. info
  • WOKOUN, René. Regionální rozvoj: Východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie, strategie a programování. Praha, 2008. ISBN 978-80-7201-699-0. info
  • PIKE, A. RODRIGUEZ-POSE, A. TOMANEY, J. Local and Regional Development. Routledge, 2006. ISBN 9780203003060. info
Výukové metody
standardní výuka formou přednášky a semináře; individuální konzultace; prezentace relevantních témat; samostudium
Metody hodnocení
docházka na semináře, prezentace, průběžný test, zkouška hodnotící metody: docházka na semináře min. 60%, prezentace (30% hodnocení), průběžný test (20% hodnocení), kombinovaná zkouška (50% hodnocení)
Informace učitele
-
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2020, zima 2023, zima 2024.