O kursu podrobněji
1. Průvodní list a organizace kurzu
Sylabus
Cíle výuky
Cílem výuky je poskytnout informace o základních principech historické jazykovědy, srovnávací lingvistiky a rekonstrukce. Seminář doplňuje a rozvíjí informace k předmětu Historická mluvnice 1 především z hlediska rekonstrukce praindoevropštiny jako rekonstruovaného prajazyka a praslovanštiny jako společného slovanského základu.
Osnova - bloky
1. Hláskové změny a hypotéza jejich pravidelnosti.
2. Asimilace hlásek, jejich oslabování a ztráta.
3. Disimilace, metateze, epenteze a jiné změny.
4. Analogie a její principy.
5. Sémantické změny.
6. Lexikální výpůjčky.
7. Srovnávací metoda a vnitřní rekonstrukce.
8. Rekonstrukce praindoevropštiny.
9. Hláskové změny od baltoslovanštiny k praslovanštině.
10. Praslovanské hláskové změny.
11. Rekonstrukce praslovanské morfologie.
12. Základy slovanské akcentologie.
13. Základní příručky k principům historické lingvistiky.
Organizace kursu
Kurs je rozčleněn do 13 lekcí, které odpovídají 13 týdnům semestru. To studenty podporuje v průběžném studiu a plnění úkolů; jednotlivé tutoriály jsou přitom v rámci semestru rozloženy pravidelně a umožňují průběžné konzultace a řízení procesu učení.
Studijní opora předmětu sleduje tyto cíle:
- Formuluje v souladu se sylabem základní témata obsahu předmětu, a to tak, aby si student osvojil podstatu sdělovaného tématu prostřednictvím náležité terminologie.
- Řídí proces učení (osvojení poznatku až do úrovně komunikace poznatkem): výkladový text je doplňován různými distančními prvky, zejména osvětlujícími příklady (aplikacemi), kontrolními otázkami a úkoly, jež poznatek upevňují.
- Propojení hlavního výkladového textu a systému autoevaluačních činností v systému moodle zajistí osvojení učiva v postupných krocích.
Student je přitom ve studiu řízen a podporován nejen studijní oporou, ale i kontaktem s učitelem – ve fázi přímé výuky, při konzultacích a prostřednictvím elektronické individuální nebo skupinové komunikace.
Podmínky absolvování
Kurs se ukončuje zápočtem, který má formu testu. Předmětem zápočtu jsou především nejdůležitější pojmy a koncepty. Zápočet probíhá ve zkouškovém období. Termíny jsou vypsány v systému IS.