Operační systémy I
RNDr. Šárka Vavrečková, Ph.D.
Operační systémy I

Cílem předmětu je sjednotit zkušenosti studentů s operačními systémy a dále rozšířit na úroveň velmi dobré uživatelské znalosti se zaměřením na systémy Windows a Linux v nejpoužívanějších verzích.

Na cvičeních se studenti seznamují s pokročilou administrací v grafickém režimu, základy administrace v textovém režimu a dalšími technikami souvisejícími s instalací, udržováním a opravou systémů.

V této části najdete kontakty na vyučující a osnovu předmětu.

Kapitola obsahuje:
1
Studijní text

V této části jsou informace o způsobu ukončení předmětu.

Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
2
Web

Studijní materiály potřebné ke splnění zápočtu najdete zde, celkem jde o tři soubory.

Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
3
Web

Zde najdete několik autotestů, kterými si sami můžete ověřit nabyté znalosti.

Kapitola obsahuje:
8
Odpovědník
1
Studijní text

V této sekci máte zpřístupněny zápočtové testy. Pozor, ostrý provoz, tyto testy se opravdu započítávají do hodnocení.

Kapitola obsahuje:
2
Odpovědník
1
Studijní text

Základní informace

Výuka v kombinované formě studia probíhá podle rozvrhu zveřejněného na https://www.slu.cz/fpf/cz/uistudiumkombinovanerozvrhy

Vyučující je RNDr. Šárka Vavrečková, Ph.D.

Kontakt

Osnova

Výuka probíhá na počítačové učebně. Studenti si mohou nosit vlastní notebook, což znamená výhodu vyšších přístupových oprávnění (na vlastní nebezpečí - dvakrát si rozmyslete, co vyzkoušíte).

První část semestru věnujeme operačnímu systému Windows:

  • Používáme MS Windows – orientace v souborovém systému, verze a edice.
  • Správa Windows v grafickém režimu – získávání informací, hardware a výkon, bezpečnost, správa uživatelů, služby, správa sítě.
  • Registr Windows – soubory registru, možnosti přístupu do registru, zálohování, obsah klíčů registru.
  • Příkazový řádek – nápověda, práce s adresáři a soubory, prohledávání, směrování, proměnné.

Krátké mezitéma - zabezpečení, licence apod.:

  • Úvod do zabezpečení operačních systémů – automatické aktualizace systému a aplikací, běžné formy útoků a obrana proti nim.
  • O operačních systémech – nejpoužívanější licence, UNIX a systémy UNIXového typu.

Ve zbývající části semetru se věnujeme Linuxu:

  • Používáme Linux – distribuce Linuxu, základy ovládání Linuxu v grafickém prostředí.
  • Vlastnosti UNIXových systémů – orientace v souborovém systému, uživatelé, procesy, soubory, zařízení, přístupová oprávnění a vlastnosti souborů.
  • Textový režim v Linuxu – úvod do používání textového shellu v Linuxu. Získání nápovědy, práce s adresáři a soubory, směrování, proměnné, aliasy.

Předměty Operační systémy I a Operační systémy II jsou oba takto rozděleny (dvě části - Windows a Linux). Důvodem je to, že pokládáme za lepší, když se z obou operačních systémů probírají nejdřív jednodušší úlohy (předmět Operační systémy I), kdežto složitější úlohy u obou operačních systémů si necháváme až na navazující předmět.

Požadavky na studenta

Pro udělení zápočtu je potřeba:

  • Aktivní účast na výuce, v případě prezenčního studia účast na cvičeních min. 75 %.
  • Dvě písemky (jednu z Windows, jednu z Linuxu a bezpečnosti), každou na alespoň 50 % bodů.

Máte k dispozici soubory se seznamy možných otázek (jsou řazeny stejně jako témata probíraná ve skriptech):

Na testu/písemce můžete využít počítače v učebně nebo mít vlastní notebook s jakoukoliv distribucí Linuxu (nějakou vhodnou, prosím nevolte třeba Android) - nainstalovanou, Live médium nebo ve virtuálním stroji dle vlastního výběru. Měli byste mít takovou distribuci, na kterou jste zvyklí, popř. podle které jste se učili.

Existuje také možnost online absolvování testu (informace podá vyučující) - formát a otázky jsou poněkud jiné. Obsahově odpovídají výše uvedeným souborům, ale otázky jsou formulovány tak, aby nebylo nutné mnoho psát na klávesnici (tj. většinou výběr správné odpovědi, doplnění příkazu apod.).

Studijní materiály

Obsah předmětu se dá rozdělit do tří relativně samostatných částí, proto máte k dispozici tři soubory, pro každou část jeden.

V prvním souboru jsou témata týkající se správy operačního systému Windows. Seznámíte se se základními úlohami v grafickém i textovém režimu a se strukturou registru Windows.

Následuje krátký soubor pro část Bezpečnost a pořádek. Najdete zde témata o zabezpečení systému, bezpečnostních mezerách, škodlivém softwaru a obraně proti němu, a také problematiku licencí pro software a dokumenty.

Třetí soubor je věnován operačnímu systému Linux. Protože část studentů se s tímto operačním systémem ještě nesetkala, jdeme od základů: jak je to s UNIXovými systémy, jak se tam zachází se soubory, procesy, zařízeními, základy správy sytému.




Otestuj své znalosti

V této sekci je řada autotestů pro témata v různých kapitolách skript. Slouží pro ověření vlastních znalostí před tím, než se pustíte do zápočtových testů. Výsledky z těchto autotestů se nazapočítávají do hodnocení k zápočtu.

Témata pro kapitoly ve skriptech pro Windows:

Témata ve skriptech Bezpečnost a pořádek:

Témata ve skriptech pro Linux:

Zápočtové testy

Až budete připraveni (výuka na cvičeních, studium ze skript, pokusy na počítači, procvičovací testíky), pusťte se do těchto zápočtových testů: