Obecná ekonomie II.

VŠEOBECNÉ INFORMACE K PŘEDMĚTU


Předmět Obecná ekonomie II navazuje na předmět ze zimního semestru Obecná ekonomie I a zaměřuje se na makroekonomii. Studenti se v předmětu seznámí se základními makroekonomickými kategoriemi, jevy a vzájemnými vztahy mezi ekonomickými subjekty. Těžiště spočívá ve výuce podstaty teorie tvorby a rozdělování produktu, základními typy hospodářské politiky - fiskální politiky, monetární politiky a zahraničně obchodní politiky. Předmět objasňuje také problémy spojené s inflací, nezaměstnaností i cyklickými výkyvy ekonomiky a vytváří tak teoretický základ všech dalších ekonomických předmětů a základ profilace absolventa SU OPF. Důraz je kladen i na současné problémy ekonomiky Evropské unie a Česka.

Rozsah výuky:  Tutoriály (soboty 12. března, 2. dubna a 14. května)

Předmět je ukončen ZKOUŠKOU.

Odkaz na studijní oporu

Požadavky na studenta: bez požadavků, tj. není žádná seminární práce ani povinná docházka


Hodnocení: celkem lze získat až 100 bodů, které jsou rozloženy do těchto aktivit:

                    - až 30 bodů lze získat v průběžném testu, který bude probíhat online v informačním systému IS SLU od 21. dubna do 24. dubna 23:59. Bližší informace k testu budou poskytnuty na prvním tutoriálu

                    - až 70 bodů lze získat ze zkoušky (písemný test - otázky ABCD a kreslení grafů) - zdali zkouška proběhne fyzicky nebo online,  bude rozhodnuto později na základě vývoje pandemické situace související s šířením COVIDU-19


Celkové hodnocení se získá součtem z výše uvedených aktivit a známky budou odpovídat tomuto bodovému rozpětí:

méně než 60 bodů= F

60 až 68 bodů= E

69 až 75 bodů= D

76 až 83 bodů= C

84 až 90 bodů = B

91 až 100 bodů = A


PRŮBĚŽNÝ TEST BUDE Z TĚCHTO OKRUHŮ:

Úvod do makroekonomie (vědět rozdíl mezi makroekonomií a mikroekonomií, makroekonomické pojetí ekonomického koloběhu, základní makroekonomické agregáty - HDP a způsoby jeho měření)
 
Jednoduchý keynesiánský model (vědět předpoklady tohoto modelu, spotřební, investiční a úsporová funkce, multiplikační efekt, aplikace na tří a čtyř sektorovou ekonomiku, jak se tvoří rovnovážný produkt)

Model AS-AD (vědět základní předpoklady tohoto modelu, definice AD a faktory působící na posun křivky AD, definice AS a faktory působící na posun krátkodobé a dlouhodobé křivky AS, makroekonomická rovnováha v modelu AS-AD, recesní mezera a inflační mezera)

Peníze a jejich role v ekonomice (vědět definici peněz, jaké jsou formy peněz, funkce peněz, poptávka po penězích, nabídka peněz a jejich křivky, rovnováha na trhu peněz, multiplikační efekt tvorby peněz, měnová a peněžní báze, peněžní agregáty, role centrální banky)

Inflace (vědět definici inflace, druhy inflace, příčiny inflace, poptávková a nabídková inflace, míra inflace a způsoby jejího výpočtu - index spotřebitelských cen, deflátor HDP, Phillipsova křivka v krátkém a dlouhém období