Evropská unie

Informace k předmětu

Cílem předmětu je poskytnout základní poznatky o Evropské unii, jejich cílech a principech, na kterých je založena, o struktuře a mechanismu jejího fungování. Má za úkol seznámit studenta s nástroji, kterými se dosahuje uvolňování pohybů zboží, služeb, kapitálu a osob mezi členskými státy a s efekty společných a koordinovaných hospodářských politik. Spolu s tím také osvětlit předpoklady a důsledky členství České republiky v Evropské unii.

Předmět je ukončen kombinovanou ZKOUŠKOU, na které lze získat max. 30 bodů:

méně než 18 bodů= F

18 až 20 bodů= E

21 až 22 bodů= D

23 až 24 bodů= C 

25 až 27 bodů = B 

28 až 30 bodů = A 


Požadavky na studenta: nejsou stanoveny

Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.

Obsah předmětu:

1.    Teoretická východiska analýzy integračních procesů

Základy teorie mezinárodní ekonomické integrace. Podstata, formy a nástroje integrace. Stupně ekonomické integrace. Úloha integračních procesů v soudobé světové ekonomice.

2.    Geneze Evropské unie

Hybné síly evropského integračního procesu a jeho specifické projevy. Úloha a charakteristické rysy Evropského společenství uhlí a oceli. Vznik Evropského hospodářského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii. Přechod Evropských společenství k jednotnému vnitřnímu trhu. Maastrichtská smlouva a vytvoření Evropské unie. Amsterdamská smlouva. Nicejská smlouva. Rozšíření Evropské unie o země východní a střední Evropy. Lisabonská smlouva. Rozšiřování EU a další směřování Evropské unie.

3.   Charakteristika Evropské unie

Základní geografický a ekonomický profil Evropské unie (ekonomická pozice členských zemí v rámci EU, meziregionální rozdíly v rámci Evropské unie). Přidružení zámořských zemí a území k EU. Evropská unie ve světové ekonomice.

4.    Právní rámec fungování EU

 Právní systém Evropské unie. Princip nadstátnosti, postavení orgánů v nadstátní integrační organizaci oproti klasické mezinárodní organizaci. Vývoj právní subjektivity Evropských společenství a EU. Vztah EU k členským státům z hlediska pravomocí, princip subsidiarity a proporcionality.

5.   Institucionální rámec Evropské unie

Institucionální struktura Evropské unie. Postavení a pravomoci hlavních orgánů Unie. Vazby mezi jednotlivými orgány z hlediska vzájemných kontrol a kooperace v rozhodovací činnosti. Evropská rada. Rada. Evropská komise. Evropský parlament. Jednotlivé rozhodovací procedury. Soudní systém Unie. Poradní orgány EU.

6.    Rozpočet EU a financování jednotlivých aktivit a politik EU

Principy a postup sestavování rozpočtu EU. Zdroje příjmů rozpočtu. Výdaje rozpočtu. Finanční rozpočtové rámce. Společná bezpečnostní a obranná politika. Politiky ve výlučné a sdílené pravomoci – cíle, zásady a význam pro fungování EU

 7.  Procesy vytváření a fungování hospodářské a měnové unie

Hospodářská a měnová unie. Přechod k hospodářské a měnové unii, podmínky a etapy její realizace. Principy fungování a institucionální rámec. Evropská centrální banka. Efekty měnové unie.

8.   Česká republika v evropské integraci

Vznik nových podmínek pro evropský integrační proces zánikem RVHP. EU a země střední Evropy. Vznik asociačních dohod. Evropská dohoda o přidružení České republiky k ES. Vstup ČR do EU. Efekty plynoucí z členství České republiky v Evropské unii.