Sociální podnikání

Tutoriál 2 - přednáška


Obsahem tutoriálu  jsou témata:

  • Business modely v sociálním podnikání.  Zde se seznámíte s předpoklady pro sociální podnikání, zakládání sociálního podniku, typy zakladatelů a řízení sociálního podniku, a typy business modelů. Analýzy prostředí, analýzy poptávky.  - hlavní studijní text, kapitola 3.

  • Financování vzniku a rozvoje sociálních podniků. Zde  jsou uvedeny typy finančních zdrojů (dotace a finanční nástroje, úvěrování, sociální bankovnictví), vícezdrojové financování. Problematika veřejné podpory sociálních podniků a podpory de-minimis  - hlavní studijní text, kapitola 4.

  • Dalším tématem jsou sociální inovace.  Dovíte se o  typech sociálních inovací, jejich životní cyklus.  Závěrem zhodnotíme sociální podnikání jako možný typ sociální inovace - hlavní studijní text, kapitola 5.

  • Hodnocení výkonnosti sociálního podniku - hlavní studijní text, kapitola 6.


Věnujte pozornost řešeným úlohám a případovým studiím v průběhu textu.


Témata k prostudování - prezentace:

Natočené přednášky

Vážení studenti, již máte k dispozici v rámci MS Teams přednášku zaměřenou na trojí prospěch v sociálním podnikání a na lidské zdroje v sociálním podnikání.

K dispozici jsou také samotné přednášky v PDF formátu.

Upozornění

Důrazně upozorňuji, že fotky, které jsou v rámci prezentací paní Francové a paní Dudákové, jsou v jejich osobní vlastnictví a jejich šíření je přísně zakázáno!!

Přednášky odborníků

Trojí prospěch a lidské zdroje v sociálních podnicích
Přednášky paní Francové a paní Dudákové, které jsou k dispozici také ve videích na MS Teams.

Trojím prospěch a rozšířeným environmentálním cílem


Obsah prezentace

  • Co je to sociální podnikání?
  • České sociální podnikání a TESSEA
  • Trojí prospěch, místní prospěch a společensky prospěšný cíl
  • Sociální, ekonomický a environmentální cíl
  • Cirkulární ekonomika
  • Životní cyklus výrobku
  • Životní cyklus odpadu
  • Integrační sociální podnik a environmentální cíl
  • Environmentální sociální podnik
  • Obory podnikání sociálního podniku a jejich environmentální přístupy
  • Cíle udržitelného rozvoje (SDG´s)
  • Otázky a diskuze

Trojí prospěch, místní prospěch a společensky prospěšný cíl

Sociální prospěch: "Integrace osob ze znevýhodněných skupin účast zaměstnanců a členů na směřování podniku"

Ekonomický  prospěch: "Případný zisk používán přednostně pro rozvoj sociálního podniku a/nebo pro naplnění jeho společensky prospěšných cílů nezávislost (autonomie) v manažerském rozhodování a řízení na externích zakladatelích nebo zřizovatelíchalespoň minimální podíl tržeb z prodeje výrobků a služeb na celkových výnosech"

Environmentální  prospěch: "Zohledňování environmentálních aspektů výroby i spotřeby a/nebo provozování aktivit prospívajících životnímu prostředí"

Společensky prospěšný cíl: "Společensky prospěšný cíl zaměstnávání a sociálního začleňování osob znevýhodněných na trhu práce formulován v zakládacích dokumentech"

Místní prospěch: "Uspokojování potřeb místní komunity a místní poptávky využívání přednostně místních zdrojů spolupráce sociálního podniku s místními aktéry"

Vhodné webové stránky pro studium:

Domácí úkol

Koukněte na obě webové stránky a přečtěte si jejich definice trojího prospěchu, místního prospěchu a společenského prospěšného cíle a zamyslete se nad rozdílnostmi a smyslem.

Jaký je rozdíl mezi lineární a cirkulární ekonomikou?

Oproti lineární ekonomice je cirkulární ekonomika koloběh, který končí až z opravdovou nepoužitelností daného materiálu, ze kterého je produkt vyroben.

Lineální ekonomika vytěží, vyrobí, prodá, spotřebuje a vyhodí. Dále se už nic nepoužije.

Obecná definice environmentálního sociálního podniku

Environmentální sociální podnik je specifický typ sociálního podniku, jehož hlavním cílem je řešení environmentálních problémů prostřednictvím podnikatelských aktivit. Tyto podniky se zaměřují na ochranu životního prostředí, udržitelnost a podporu ekologicky šetrného chování, přičemž kombinují tyto cíle s ekonomickými a sociálními benefity.

Domácí úkol 2

Jaké konkrétní cíle udržitelného rozvoje (SDG´s) byste vybrali pro integrační (environmentální) sociální podnik?