Obsah předmětu nabízí hlubší teoretické zázemí k řešené problematice na úrovni příslušného stupně vzdělání, které souvisí s aktuálními a obecně platnými společenskými tendencemi celosvětového kontextu. Navazuje na již získané znalosti, dovednosti a příslušné kompetence získané absolvováním bakalářského studia. Jeho obsah reflektuje variabilitu multikulturních teoretických koncepcí, včetně jejich obsahů a cílů. Cíleně se však zaměřuje na postojové konstrukty, jejich změny, faktory těchto změn a další determinanty, které vstupují do komunikačních situací s lidmi pocházejícími z jiného odlišného socio-kulturního prostředí.
KALEJA, Martin. Multikulturní výchova ve vzdělávání pedagogů základních škol. Ostrava: Ostravská univerzita, 2013. ISBN 978-80-7464-446-7. MOREE, D. Základy interkulturního soužití. Praha: Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0915-7. PREISSOVÁ KREJČÍ, Andrea, Martina CICHÁ, a Lenka GULOVÁ. Multikulturalismus: Možnosti a limity multikulturní výchovy. Olomouc: Univerzita Palackého, 2012. ISBN 978-. 80-244-3287-8. PREISSOVÁ KREJČÍ, A. Multikulturalismus – ztracené paradigma? Olomouc: UP, 2014. ISBN 978-80-244-4134-4. PREISSOVÁ KREJČÍ, A. Za hranice multikulturalismu. Olomouc: UP, 2016. ISBN 978-80-244-4966-1. Předmět je ukončen kombinovanou formou, tj.: 1) zpracováním kritické diskurzivní analýzy na předem zadané téma v rozsahu 5 - 10 NS a její prezentace, ve které student prokáže požadovanou oborově věcnou orientaci a 2) písemným ověřením znalostí formou závěrečného testu.
Problematika společenské diverzifikace menšin. Klasifikace menšin a jejich interpretační kritéria. Reprezentace menšinových kultur v ČR.
Antropologie „ras“, etnických a národnostních menšin. Kritická rasová teorie ve vzdělávání sociálních pracovníků.
Společensko-kulturní souvislosti k menšinám v prostoru ČR a Evropy. Základní legislativní rámec národní a nadnárodní úrovně upravující otázky menšin.
Multikulturní výchova, transkulturní komunikace, diverzita ve společnosti, kulturní kompetence a standardy v praxi sociálních pracovníků, sociální práce v multikulturní společnosti. Interkulturní poradenství. Realistické cíle sociální práce mezi kulturami v globalizovaném světě.
Multikulturalismus v etice sociální práce představuje znalostní základnu a oblast, ve které by sociální pracovníci měli prokazovat multikulturní kompetence, aby mohli pracovat klienty z různorodými kořeny. Rozbor role multikulturalismu v Etických kodexech pomáhajících profesí.
Souhrn činitelů vytvářejících multikulturní přístup v řešení společenských problémů. Determinanty xenofobie a rasismu aneb jak účinně s xenofobií a rasismem bojovat.
Zjevné a skryté faktory psychologických schémat stereotypů, předsudků a názorů.
Vybrané oblasti kvality života menšin a jejich limity.
Sociální rovnost a sociální spravedlnost. Základní typologie menšinového obyvatelstva z hlediska platné legislativy. Formy pobytu v ČR. A uplatnitelnost na pracovním trhu.
Repetitorium učiva. Skupinová diskuse a rozbor kasuistik na téma „Tolerance odlišnosti“.