V úvodních hodinách se student seznámí s vynálezem fotografie a co mu předcházelo. Upevní si orientaci v časech a termínech. (viz skripta Historie fotografie, Pikous, Š. a kol., s. 1–27). Dále se studenti zorientují v základech práce s fotoaparátem, jeho použitím, druhy a konstrukcí fotografických přístrojů, objektivů, základními pojmy, jako jsou clona, čas, ISO (viz skripta Základy práce s fotoaparátem (DSLR), Sakmary, L. – Pikous, Š. a kol., s. 1–47).
Ve studijním bloku si studenti uvědomí rozdíl mezi tzv. „komerční“ a výtvarnou fotografií. Získají orientaci ve výtvarných termínech spojených s fotografií a uměním. Budou konfrontováni se zažitými principy vnímání fotografie. (viz skripta Od pokusu až po svébytný směr, Pikous, Š. a kol., s. 1–174). Výuka bude doplněna o základy kompozice ve fotografii (viz skripta Kompozice, Pikous, Š. a kol., s. 1–39)
Seznámení s prací v temné komoře. Studenti se seznámí a udělají si jednoduché fotogramy. Pochopí princip vzniku fotografie (viz skripta Temná komora: Tvorba klasické černobílé fotografie, Sakmary, L. a kol., s. 1–8).
Studenti předkládají své práce a obhajují je před ostatními spolužáky a pedagogy. Učí se komunikovat a obhájit svůj projekt.