UHVM0075 Ochrana životního prostředí II

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2011
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Posluchač získá základní znalosti v oblasti hodnocení antropogenního působení na procesy v ekosystému a v oblasti hodnocení hlavních environmentálních problémů životního prostředí.
Osnova
  • 1. Koloběh prvků a látek v ekosystému. Vstup biogenních prvků z abiotického prostředí (atmosféry, litosféry) do živé složky v rámci biogeochemických cyklů. Cyklus uhlíku, dusíku fosforu, síry, vody. Globálníh biogeochemické cykly chemických látek.
    2. Bilance živin v ekosystémech. Charakteristika bilance (úhrn zisků a ztrát) živin v ekosystému. Charakteristika bilance živin ve společenstvu během sukcese. Zásoby živin. Ztráty živin. Sledování látkových toků v prostředí. Monitoring kvality životního prostředí.
    3. Biogeochemický cyklus uhlíku. Význam koloběhu uhlíku pro život na zemi. Podstata biogeochemického cyklu uhlíku. Ovlivňování koloběhu uhlíku člověkem (spalování fosilních paliv (uhlí, nafty) a zvyšování koncentraci CO2 v atmosféře.
    4. Biogeochemický cyklus dusíku, síry, fosforu a vody. Popis koloběhu dusíku. Popis koloběhu síry. Popis koloběhu fosforu. Koloběh vody a hlavní zásobárny vody.
    5. Globální environmentální problémy životního prostředí a jejich izolované sledování. Exponenciální růst lidské populace. Nejzávažnější globální problémy (růst lidské populace a materiální spotřeby, globální klimatické změny, nedostatek pitné vody, zeslabování ozonové vrstvy ve stratosféře, acidifikaci a eutrofizaci ekosystémů, pokles biodiverzity, odlesňování, degradaci půdy, znečištění vody, produkce odpadů a znečištění ovzduší).
    6. Skleníkový efekt a klimatické změny. Podstata skleníkového efektu. Charakteristika skleníkových plynů. Význam oxidu uhličitého v procesu globálního oteplování. Vliv Slunce na globální oteplování.
    7. Narušování ozonové vrstvy. Průnik freonů do stratosféry a katalytický rozklad ozonu. Snižování obsahu ozonu ve stratosféře.
    8. Snižování biodiverzity. Biologická rozmanitost. Ohrožení biodiverzity (nárůst populace, znečištění a škodlivé účinky lidských činností, ztráta přirozeného životního prostředí pro organismy, odlesňování, desertifikace, invazivní biologické druhy, nadměrná spotřeba energie z organických zdrojů).
    9. Acidifikace půd a vod. Význam studia hmotové bilance malých povodí pro porozumění procesu acidifikace. Acidifikace jako globální problém. Vliv kyselých srážek na jehličnaté lesy mírného pásma. Vliv emisí SO2 a NOx na vznik suché a mokré depozice síry a dusíku.
    10. Eutrofizace povrchových vod. Přírodní eutrofizace. Umělá eutrofizace. Projevy eutrofizace.
    11. Degradace půdy. Zemědělská půda. Lesní půda. Nepříznivé faktory, které působí na zemědělskou a lesní půdu. Látky vstupující do lesní a zemědělské půdy vlivem znečištění ovzduší. Procesy acidifikace, eutrofizace a kontaminace půdy. Minimalizace negativních procesů v lesní a zemědělské půdě.
    12. Růst lidské populace. Hlavní faktory růstu populace. Ekonomický růst ve vyspělých a rozvojových zemích. Vliv růstu lidské populace na životní prostředí. Demografické prognózy.
Literatura
    povinná literatura
  • Zapletal, M., Skořepová, I., Fottová, Kazmarová, H., Trumpešová,. Zjišťování účinnosti opatření na omezení znečišťování ovzduší na základě snížení negativních účinků polutantů na složky životního prostředí a lidské zdraví. Opava, 2002. info
  • Milhajevič, M., Moldan, B.:. Otázky biogeochemie. Praha, 2000. info
  • Storch, D., Mihulka, S.:. Úvod do současné ekologie. Praha, 2000. info
  • Lipský, Z.:. Krajinní ekologie. Praha, 1999. info
  • Houghton, J.:. Globální oteplování. Praha, 1998. info
  • Zapletal, M.:. Atmosférická depozice acidifikačních činitelů na území České republiky. Opava, 1997. info
  • Begon, M., Harper, J.L., Towsend, C.R.:. Ekologie - jedinci, populace a společenstva. Olomouc, 1997. info
  • Moldan, B.:. Příroda a civilizace - životní prostředí a rozvoj lidské civilizace. Praha, 1997. info
  • Herčík, M.:. Životního prostředí - Úvod do studia. Ostrava, 1996. info
  • Spellerberg, I., F.:. Monitorování ekologických změn. Brno, 1995. info
  • Lippert, E.:. Ozónová vrstva Země. Praha, 1995. info
  • Meadowsová, D., Meadows, D., Randers, J.:. Překročení mezí. Praha, 1995. info
  • Nováček, P., Huba, M.:. Ohrožená planeta. Olomouc, 1994. info
  • Forman, T.T.R., Godron, M.:. Krajinná ekologie. Praha, 1993. info
  • Herčík, M., Lapčík, V.:. Ochrana životního prostředí. Ostrava, 1993. info
  • Dykyjová, D.:. Metody studia ekosystémů. Praha, 1989. info
Informace učitele
K úspěšnému absolvování Ochrany životního prostředí II. je třeba získat zkoušku. Součástí zkoušky je obhajoba semestrální práce.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023.