UHVM0043 Dějiny sběratelství II

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2012
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Ing. Jaromír Olšovský, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Dušan Uhlíř, CSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Dušan Uhlíř, CSc.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Druhý blok přednášek v letním semestru navazuje na předchozí látku, tedy na konec 18. století, kdy začaly vznikat první formy institucionálního sběratelství. V našem prostoru se jedná především o Společnost vlasteneckých přátel umění v Praze a její sběratelské aktivity. Stranou pozornosti nezůstane ani sběratelství v měšťanském prostředí na počátku 19. století. Cyklus pokračuje nástinem zakládání veřejných institucí, zaměřených na vytváření uměleckých sbírek, a charakteristikou významných postav pražského a brněnského sběratelství (Josef K. E. Hoser, August Řehoř, baron Vojtěch Lanna, Heinrich Gomperz, Arnold Skutetzky) spolu s přihlédnutím k zakládání různých uměleckých spolků (Kunstvereinů), sdružení a kroužků přátel výtvarného umění. Pozornost je také věnována sběratelství moderního umění (Vincenc Kramář) a podobě dobového obchodu s uměním. Závěrem jsou stručně představeny umělecké sbírkové fondy některých významných veřejných institucí galerijního a muzejního typu u nás i v zahraničí (Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Muzeum umění v Olomouci, Slezské zemské muzeum v Opavě, Kunsthistorisches Museum ve Vídni, Britské muzeum, Louvre, Galleria dell´Accademia v Benátkách, Pinacoteca di Brera v Miláně ad.)
Osnova
  • 1. Institucionální sběratelství, sběratelé a mecenáši 19. století, Pražská obrazárna, Obrazárna Františkova muzea v Brně, Umělecký spolek Františkova muzea, Heinrich Gomperz a jeho sbírka, Arnold Skutetzky a jeho sběratelské aktivity.
    2. Měšťanské sbírky v Praze 1800 - 1870.
    3. Moravský umělecký spolek (Mährische Kunstverein) a jeho aktivity v Brně, Otto Kuhn a jeho sběratelské aktivity, Brno a sběratelé a mecenáši moderního umění.
    4. Pražští soukromí sběratelé kolem roku 1900 a jejich kulturní aktivity (Jiří Karásek ze Lvovic, JUDr. Hugo Toman, Armand Grosz, Ladislav Weber), pražský Kroužek přátel staršího umění malířského, Společnost sběratelů a přátel umění, Sdružení přátel Moderní galerie, Jindřich Waldes a jeho mecenášské aktivity.
    5. Pražský umělecký trh a soumrak soukromého sběratelství ve 30. - 40. let 20. století.
    6. Umělecké sbírky Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně.
    7. Umělecké sbírky Muzea umění v Olomouci, Slezského zemského muzea v Opavě.
    8. Umělecké sbírky Uměleckohistorického muzea (Kunsthistorisches Museum) ve Vídni, Britského muzea v Londýně, pařížského Louvru, benátské Gallerie dell´Accademia, milánské Pinacotecy di Brera ad.).
Literatura
    doporučená literatura
  • Nová encyklopedie českého výtvarného umění I-II. (ed. A. Horová). a. info
  • Lubomír Slavíček (ed.),. Artis Pictoriae Amatores. Evropa v zrcadle pražského barokního sběratelství. NG v Praze, 1993. info
  • Dana Stehlíková. Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví. Praha 2003 (jednotlivá hesla o vybraných sbírkách). info
  • Lubomír Slavíček. Chvála sběratelství: holandské obrazy 17. a počátku 18. století v českých sbírkách. Cheb 1993. info
  • Pierre Cabanne. Kniha o velkých sběratelích. Praha 1971. info
  • Pavel Preiss. Panoráma manýrismu. Kapitoly o umění a kultuře 16. století. Praha 1974. info
  • Karel Holešovský. Portrétní miniatura: historie, sběratelství a znalectví. Praha 1976. info
  • Augusta, J. M. Rukověť sběratelova. Praha 1927 (reprint Praha 1993). info
  • Lubomír Slavíček a kolektiv. Sběratelství. Praha 1983. info
  • Lubomír Slavíček. Sobě, umění, přátelům. Kapitoly z dějin sběratelství v Čechách a na Moravě 1650-1939. Brno 2008. info
  • Eliška Fučíková - Beket Bukovinská - Ivan Muchka. Umění na dvoře Rudolfa II. Praha 1988. info
Informace učitele
Úspěšné absolvování zápočtu
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022.