FPF:UF3Z801 Příprava audioviz. pořadů - Informace o předmětu
UF3Z801 Příprava audiovizuálních pořadů
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2013
- Rozsah
- 0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Martin Petrásek, Ph.D. (cvičící)
RNDr. Hynek Sekanina, Ph.D. (cvičící) - Garance
- RNDr. Hynek Sekanina, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Astrofyzika (program FPF, B1701 Fyz)
- Počítačová technika a její aplikace (program FPF, B1702 AplF)
- Cíle předmětu
- Výuka je zaměřena na tvorbu a zpracování vlastních audiovizuálních pořadů cílených na konkrétní tematiku. Posluchač bude dále seznámen i systémem distribuce a archivace a zaznamenávání hotových pořadů. Sylabus: Zpracování zvuku. Základní vlastnosti zvukových karet a jejich typy (standard Sound Blaster). Počítačové generování zvuku: FM syntéza, tabulková syntéza (wave table), princip syntézy zvuku. Formáty zvukových souborů, jejich vlastnosti a typy (např. wav, mid, mp3), princip PCM. Samplování zvukových nahrávek do formátu wav, parametry samplování a jejich vliv na kvalitu nahrávky, úprava zvukových nahrávek (filtrace, střih, speciální efekty, převzorkování). Komprimace zvukových nahrávek. Programy pro práci se zvukem. Zpracování obrazových snímků. Scannery a scanování obrázku. Typy obrazových formátů a jejich charakteristiky (jpg, gif, bmp, tga, psd, ?). Zpracování obrazu: formáty barev (RGB, CMYK), modely lidského vnímání (HSB, HLS), odstíny a stupně šedi, konverze barevných formátů, barevné tabulky a palety, indexové barvy. Jas a barevnost obrázku, retušování. Přehled SW pro práci s obrazem. Zpracování videosekvencí. Charakteristiky a použití speciálních digitalizačních karet. Úpravy videosnímků, střihy, konvertování videosekvence do formátu avi a mpg, mpeg2. Vlastnosti jednotlivých formátů. Ozvučování videosekvencí. Zpětná konverze na videosignál. Programy pro zpracování videa. Obsah praktik: Testování základních logických členů: Ověření správné logické funkce hradel AND, NAND, OR, NOR a invertoru, určení statických (napěťové úrovně logických stavů) a dynamických parametrů hradel (zpoždění signálu ze vstupu hradla na výstup). Astabilní a monostabilní klopné obvody: Základní zapojení astabilního klopného obvodu s dvěma hradly a se třemi hradly, určení výstupní frekvence signálu, blokování astabilního klopného obvodu. Zapojení monostabilního klopného obvodu a určení doby zpoždění. Syntéza kombinačních logických obvodů: Zapojení kombinačních obvodů s více logickými vstupy, ověření funkce multiplexerů a demultiplexerů, syntéza dekodéru pro hexadecimální segmentové display. Sekvenční logické obvody: Syntéza posuvných registrů pomocí klopných obvodů D a JK, testování integrovaných posuvných registrů. Syntéza synchronních a asynchronních čítačů pomocí hradel D a JK, testování integrovaných asynchronních a synchronních čítačů s předvolbou, čítání inkrementační a dekrementační.
- Osnova
- Zpracování zvuku. Základní vlastnosti zvukových karet a jejich typy (standard Sound Blaster). Počítačové generování zvuku: FM syntéza, tabulková syntéza (wave table), princip syntézy zvuku. Formáty zvukových souborů, jejich vlastnosti
a typy (např. wav, mid, mp3), princip PCM. Samplování zvukových nahrávek do formátu wav, parametry samplování
a jejich vliv na kvalitu nahrávky, úprava zvukových nahrávek (filtrace, střih, speciální efekty, převzorkování). Komprimace zvukových nahrávek. Programy pro práci se zvukem.
Zpracování obrazových snímků. Scannery a scanování obrázku. Typy obrazových formátů a jejich charakteristiky (jpg, gif, bmp, tga, psd, ...). Zpracování obrazu: formáty barev (RGB, CMYK), modely lidského vnímání (HSB, HLS), odstíny
a stupně šedi, konverze barevných formátů, barevné tabulky a palety, indexové barvy. Jas a barevnost obrázku, retušování. Přehled SW pro práci s obrazem.
Zpracování videosekvencí. Charakteristiky a použití speciálních digitalizačních karet. Úpravy videosnímků, střihy, konvertování videosekvence do formátu avi a mpg, mpeg2. Vlastnosti jednotlivých formátů. Ozvučování videosekvencí. Zpětná konverze na videosignál. Programy pro zpracování videa.
Obsah praktik
Testování základních logických členů: Ověření správné logické funkce hradel AND, NAND, OR, NOR a invertoru, určení statických (napěťové úrovně logických stavů) a dynamických parametrů hradel (zpoždění signálu ze vstupu hradla na výstup).
Astabilní a monostabilní klopné obvody: Základní zapojení astabilního klopného obvodu s dvěma hradly a se třemi hradly, určení výstupní frekvence signálu, blokování astabilního klopného obvodu. Zapojení monostabilního klopného obvodu a určení doby zpoždění.
Syntéza kombinačních logických obvodů: Zapojení kombinačních obvodů s více logickými vstupy, ověření funkce multiplexerů a demultiplexerů, syntéza dekodéru pro hexadecimální segmentové display.
Sekvenční logické obvody: Syntéza posuvných registrů pomocí klopných obvodů D a JK, testování integrovaných posuvných registrů. Syntéza synchronních a asynchronních čítačů pomocí hradel D a JK, testování integrovaných asynchronních a synchronních čítačů s předvolbou, čítání inkrementační a dekrementační.
- Zpracování zvuku. Základní vlastnosti zvukových karet a jejich typy (standard Sound Blaster). Počítačové generování zvuku: FM syntéza, tabulková syntéza (wave table), princip syntézy zvuku. Formáty zvukových souborů, jejich vlastnosti
- Literatura
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2013, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2013/UF3Z801