UF3Z801 Příprava audiovizuálních pořadů

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2013
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Martin Petrásek, Ph.D. (cvičící)
RNDr. Hynek Sekanina, Ph.D. (cvičící)
Garance
RNDr. Hynek Sekanina, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Výuka je zaměřena na tvorbu a zpracování vlastních audiovizuálních pořadů cílených na konkrétní tematiku. Posluchač bude dále seznámen i systémem distribuce a archivace a zaznamenávání hotových pořadů. Sylabus: Zpracování zvuku. Základní vlastnosti zvukových karet a jejich typy (standard Sound Blaster). Počítačové generování zvuku: FM syntéza, tabulková syntéza (wave table), princip syntézy zvuku. Formáty zvukových souborů, jejich vlastnosti a typy (např. wav, mid, mp3), princip PCM. Samplování zvukových nahrávek do formátu wav, parametry samplování a jejich vliv na kvalitu nahrávky, úprava zvukových nahrávek (filtrace, střih, speciální efekty, převzorkování). Komprimace zvukových nahrávek. Programy pro práci se zvukem. Zpracování obrazových snímků. Scannery a scanování obrázku. Typy obrazových formátů a jejich charakteristiky (jpg, gif, bmp, tga, psd, ?). Zpracování obrazu: formáty barev (RGB, CMYK), modely lidského vnímání (HSB, HLS), odstíny a stupně šedi, konverze barevných formátů, barevné tabulky a palety, indexové barvy. Jas a barevnost obrázku, retušování. Přehled SW pro práci s obrazem. Zpracování videosekvencí. Charakteristiky a použití speciálních digitalizačních karet. Úpravy videosnímků, střihy, konvertování videosekvence do formátu avi a mpg, mpeg2. Vlastnosti jednotlivých formátů. Ozvučování videosekvencí. Zpětná konverze na videosignál. Programy pro zpracování videa. Obsah praktik: Testování základních logických členů: Ověření správné logické funkce hradel AND, NAND, OR, NOR a invertoru, určení statických (napěťové úrovně logických stavů) a dynamických parametrů hradel (zpoždění signálu ze vstupu hradla na výstup). Astabilní a monostabilní klopné obvody: Základní zapojení astabilního klopného obvodu s dvěma hradly a se třemi hradly, určení výstupní frekvence signálu, blokování astabilního klopného obvodu. Zapojení monostabilního klopného obvodu a určení doby zpoždění. Syntéza kombinačních logických obvodů: Zapojení kombinačních obvodů s více logickými vstupy, ověření funkce multiplexerů a demultiplexerů, syntéza dekodéru pro hexadecimální segmentové display. Sekvenční logické obvody: Syntéza posuvných registrů pomocí klopných obvodů D a JK, testování integrovaných posuvných registrů. Syntéza synchronních a asynchronních čítačů pomocí hradel D a JK, testování integrovaných asynchronních a synchronních čítačů s předvolbou, čítání inkrementační a dekrementační.
Osnova
  • Zpracování zvuku. Základní vlastnosti zvukových karet a jejich typy (standard Sound Blaster). Počítačové generování zvuku: FM syntéza, tabulková syntéza (wave table), princip syntézy zvuku. Formáty zvukových souborů, jejich vlastnosti
    a typy (např. wav, mid, mp3), princip PCM. Samplování zvukových nahrávek do formátu wav, parametry samplování
    a jejich vliv na kvalitu nahrávky, úprava zvukových nahrávek (filtrace, střih, speciální efekty, převzorkování). Komprimace zvukových nahrávek. Programy pro práci se zvukem.
    Zpracování obrazových snímků. Scannery a scanování obrázku. Typy obrazových formátů a jejich charakteristiky (jpg, gif, bmp, tga, psd, ...). Zpracování obrazu: formáty barev (RGB, CMYK), modely lidského vnímání (HSB, HLS), odstíny
    a stupně šedi, konverze barevných formátů, barevné tabulky a palety, indexové barvy. Jas a barevnost obrázku, retušování. Přehled SW pro práci s obrazem.
    Zpracování videosekvencí. Charakteristiky a použití speciálních digitalizačních karet. Úpravy videosnímků, střihy, konvertování videosekvence do formátu avi a mpg, mpeg2. Vlastnosti jednotlivých formátů. Ozvučování videosekvencí. Zpětná konverze na videosignál. Programy pro zpracování videa.
    Obsah praktik
    Testování základních logických členů: Ověření správné logické funkce hradel AND, NAND, OR, NOR a invertoru, určení statických (napěťové úrovně logických stavů) a dynamických parametrů hradel (zpoždění signálu ze vstupu hradla na výstup).
    Astabilní a monostabilní klopné obvody: Základní zapojení astabilního klopného obvodu s dvěma hradly a se třemi hradly, určení výstupní frekvence signálu, blokování astabilního klopného obvodu. Zapojení monostabilního klopného obvodu a určení doby zpoždění.
    Syntéza kombinačních logických obvodů: Zapojení kombinačních obvodů s více logickými vstupy, ověření funkce multiplexerů a demultiplexerů, syntéza dekodéru pro hexadecimální segmentové display.
    Sekvenční logické obvody: Syntéza posuvných registrů pomocí klopných obvodů D a JK, testování integrovaných posuvných registrů. Syntéza synchronních a asynchronních čítačů pomocí hradel D a JK, testování integrovaných asynchronních a synchronních čítačů s předvolbou, čítání inkrementační a dekrementační.
Literatura
    doporučená literatura
  • Josef Pecinovský. Upravujeme digitální video. Grada, 2004. ISBN 80-247-0905-8. info
  • Kříž, Miloslav. Zvuk na PC. Mobil media, 2002. ISBN 80-865-9306-1. info
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 1994, léto 1995, léto 1996, léto 1997, léto 1998, léto 1999, léto 2000, léto 2001, léto 2002, léto 2003, léto 2004, léto 2005, léto 2006, léto 2007, léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2012, léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023.