FPF:UF0D190 Analýza a rozpoznání obrazu - Informace o předmětu
UF0D190 Analýza a rozpoznání obrazu
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2016
- Rozsah
- 2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Předpoklady
- UF0D206 Analýza signálu
Student musí zvládat základy lineární algebry (předměty MU/01006 nebo UF/PA128) nebo v rozsahu Části E knihy Žára, J., Beneš, B., Sochor, J. & Felkel, P. (2004), Moderní počítačová grafika, 2. vydání, Computer Press, Brno, ISBN 80-251-0454-0, dále metody zpracování jednorozměrného signálu v rozsahu kurzu Analýza signálu (UF/0D106 nebo UF/0D206).
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Multimediální techniky (program FPF, B1702 AplF)
- Cíle předmětu
- Předmět je zaměřen na digitální zpracování dvourozměrných signálů (obrazů) i vícerozměrných signálů ve fyzice, monitorovací technice i v dalších oblastech.
- Osnova
- 1. Matematický popis obrazu spojitý a diskrétní, fyziologické a psychické aspekty vidění, matematický model černobílého a barevného vidění, typy obrazů a zařízení pro jejich snímání.
2. Předzpracování obrazu: vzorkování a rekonstrukce obrazu, lineární operátory, sčítání a konvoluce obrazu, jednotkové transformace. Geometrické transformace, číslicová filtrace šumu, ostření obrazu a vyjasnění hran, histogram a jeho vyrovnání.
3. Matematická morfologie: dilatace, eroze, uzavření a otevření.
4. Segmentace obrazu: Segmentace prahováním, adaptivní prahování. Sledování hranice, Houghova transformace. Segmentace narůstáním a štěpením oblastí, přímým srovnáním se vzorem.
5. Detekce příznaků a rozpoznání vzorů: globální a lokální příznaky, evaluace příznaků, nezávislost vůči transformacím obrazu, příznakové statistické metody pro rozpoznání vzorů, klasifikátory.
6. Aplikace vybraných metod v praxi.
Aktuální informace a doplňkovou literaturu lze získat zde:
- 1. Matematický popis obrazu spojitý a diskrétní, fyziologické a psychické aspekty vidění, matematický model černobílého a barevného vidění, typy obrazů a zařízení pro jejich snímání.
- Literatura
- doporučená literatura
- SOJKA E. Digitální zpracování a analýza obrazů. VŠB-TU Ostrava, 2000. ISBN 80-7078-746-5. info
- SCHLESINGER, M.I. - HLAVÁČ, V. Deset přednášek z teorie statistického a strukturního rozpoznávání. Praha: ČVUT, 1999. ISBN 80-01-1998-5. info
- ŠONKA, M. - HLAVÁČ, V. - BOYLE, R. Image Processing, Analysis and Machine Vision. Boston: PWS, 1998. ISBN 0-534-953-93. info
- HARALICK, R. M. - SHAPIRO, L. G. Computer and Robot Vision. New York: Addison-Wesley, 1992. ISBN 0-201-56943-4. info
- Výukové metody
- Demonstrace
Projekce (statická, dynamická)
Individuální konzultace
Demonstrace dovedností
Skupinová práce na počítačové učebně - Metody hodnocení
- Analýza výkonů studenta
Kombinovaná zkouška - Informace učitele
- Semestrální zkouška má pouze ústní část. Požaduji znalost podstaty probraných metod doplněných praktickou ukázkou. Přednost před recitováním matematických vzorečků má znalost matematické podstaty a "piktogramatický" přístup (např. u vlastností Fourierovy transformace požaduji načrtnutí základních transformačních párů a vysvětlení jejich vlastností).
Aktivity Náročnost [h] Domácí příprava na výuku 24 Přednáška 24 Příprava na zkoušku 15 Zkouška 1 Celkem 64 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2016, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2016/UF0D190