UFBL890 LaTeX

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2019
Rozsah
1/2/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
RNDr. Jan Hladík, Ph.D. (přednášející)
RNDr. Jan Hladík, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Předpoklady
Nejsou.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět seznamuje s vytvářením a zpracováním odborných a vědeckých publikací na bázi stejnojmenného typografického systému. Zaměřuje se na technické i estetické aspekty publikování, vede ke tvorbě tiskovin hodnotných po strukturální a grafické stránce. Zabývá se také elektronickou prezentací s využitím multimédií. Zvláštní pozornost je věnována způsobům a etice citování a přípravě článků k publikaci. Předmět je vhodný jako průprava pro zpracování bakalářské, diplomové nebo dizertační práce zejména v matematicko-fyzikálních či informatických oborech.
Osnova
  • Úvod. Vývoj typografie, nástup počítačů; role autora, grafika a sazeče; přehled počítačových typografických systémů, jejich přednosti a nedostatky.
    Stručné principy TeXu. Nezávislost na zařízení, přehled implementací TeXu; viditelné značkování, programovatelnost; formáty v TeXu; algoritmy řádkového a stránkového zlomu, algoritmus dělení slov; matematická sazba; jak TeX pracuje s fonty; inicializace a spouštění TeXu.
    Seznámení s uživatelským prostředím v prostředí Windows, Linux, popř. OSX. IDE, spouštění LaTeXu, prohlížeč DVI formátu, prohlížeče Ghostview a Adobe Reader.
    Základy LaTeXu. Příprava zdrojového souboru a jeho struktura; vizuální versus logické značkování; logické členění dokumentu; výčty a seznamy.
    Matematická sazba. Specifika matematické sazby; často používané struktury (zlomky, indexy, exponenty apod.); matematické symboly; matice; několikařádkové formule; ... a mnoho dalších.
    Plovoucí objekty. Umisťování obrázků a tabulek jakožto "plovoucích" objektů a základní pravidla; alternativní způsoby umisťování.
    Křížové reference. Odkazování pomocí dvojice \label a \ref nebo \pageref; bibliografie a citace; automatická tvorba obsahu; tvorba rejstříku pomocí programu MakeIndex; tvorba bibliografie pomocí programu BibTeX.
    Přizpůsobení vzhledu dokumentu. Document-class options, page styles; číslování; nastavení vlastních rozměrů, délek, šířek apod.
    PostScript a obrázky. Základní informace o jazyku PostScript; TeXovský \special a ovladač dvips, PostScriptové fonty, tisk a prohlížení PostScriptového souboru.
    Tvorba pdf výstupu. pdfTeX, práce s ním a jeho specifika; jak vytvořit hypertextový elektronický dokument.
    Aktuální informace, doplňkovou literaturu a spoustu odkazů lze nalézt na této webové stránce:
Literatura
    doporučená literatura
  • Hledík S. Webové stránky předmětu LaTeX. URL info
Výukové metody
Demonstrace
Projekce (statická, dynamická)
Demonstrace dovedností
Skupinová práce na počítačové učebně
Metody hodnocení
Analýza výkonů studenta
Zápočet
Projekt (zápočtový, semestrální, seminární)
Informace učitele
Pro udělení zápočtu je nutné předložit v elektronické formě dokument zpracovaný pomocí LaTeXu (může být použit Plain TeX nebo i jiný formát, například ConTeXt) v rozsahu alespoň tří stran formátu A4 vysázených nejvýše dvanáctibodovým písmem s nejvýše osmibodovým řádkovým prokladem. (Vakáty a stránky s minimálním podílem textu, např. titulní stránka, anotace, věnování a podobně, se do těchto tří stran nezapočítávají, avšak jejich grafické provedení se bere v úvahu.) Ideální je použít semestrální, ročníkovou, bakalářskou, diplomovou či dizertační práci, nebo její část. Po dohodě s vyučujícím lze předložit i projekt jiného typu; podmínkou je, aby nějakým způsobem využíval TeX či LaTeX.
Adresář (složku) se všemi zdrojovými texty zápočtového projektu (kódování češtiny je libovolné) a se všemi náležitostmi potřebnými pro kompilaci (obrázky, nestandardní balíčky, fonty apod.) spojte do jediného archivního souboru (.zip, .rar, .7z, .tar.gz, .tar.bz2 apod.). Do archivu je dobré přidat také zformátovaný výstup ve formátu PDF nebo PostScript pro případ, že by se z nějakého důvodu dokument nepovedlo zpracovat. Takto připravený archivní soubor s projektem předložte nejlépe pomocí poštovní přepážky, případně jej pošlete jako přílohu na e-mailovou adresu některého z vyučujících.
Zápočtový projekt bude hodnocen pouze po formálních stránkách; především po typografické, zčásti i po stylistické a jazykové stránce. Nevyhovující projekt bude vrácen k přepracování a opakovanému předložení. Ke schválení projektu a tím k udělení zápočtu stačí, aby projekt vyhovoval základním kritériím definovaným v průběhu výuky.
Aktuální informace naleznete pomocí odkazu uvedeném v sekci "Obsah".
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 1994, léto 1995, léto 1996, léto 1997, léto 1998, léto 1999, léto 2000, léto 2001, léto 2002, léto 2003, léto 2004, léto 2005, léto 2006, léto 2007, léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2020.