UBKKT300 Teoretické a metodologické základy oboru

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2020
Rozsah
0/0/0. 0 kr. Ukončení: -.
Garance
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • Moderní česká žurnalistika - Počátky novodobé české žurnalistiky na konci 18. století; česká žurnalistika a rok 1848; liberalizace politických poměrů v 60. letech 19. století; periodický tisk na přelomu 19. a 20. století. Česká žurnalistika 1. poloviny 20. století, hlavní vývojové linie po roce 1945.
    Konzervování knih a archivních fondů - Vlastnosti psacích látek a materiálů; technologie výroby psacích látek; stárnutí a degradace materiálů; typy napadení papíru a usně; preventivní péče a ochrana písemných památek; reprografické techniky; prevence a eliminace škod způsobených živelními pohromami.
    Informační systém a technologie - charakteristické vlastnosti dokumentografických systémů zaměřených na muzejní sbírkové předměty; vstupy, výstupy systému, kódy a kódování informací; struktura záznamu popisující sbírkové předměty; uživatelé a prvky DIS, příklady nasazení systému v praxi.
    Doporučený postup administrativní registrace a odborné dokumentace muzejních sbírkových předmětů - Chronologická evidence I. stupně a systematická evidence II. stupně muzejních sbírkových předmětů. Centrální evidence sbírek (CES).
    Informační systém DEMUS - využití a popis základní funkcionality systému, popis modulů systému: Subsystém evidence, Subsystém katalog. Metodika zpracování vědeckých dat s využitím výpočetní techniky.
    Dokumentace, evidence a katalogizace muzejních sbírkových předmětů - subsystém evidence - Principy deskripce a klasifikace sbírkových předmětů; mezinárodní standardy pro vývoj tezaurů; ICOM; vědecko-statistické vyhodnocení informací v sbírkových předmětech.
    Historie elektronické komunikace. Základní pojmy (informace, komunikace a elektronická komunikace); doba předcházející elektronické komunikaci; milníky na cestě k elektronické komunikaci.
    Elektronická komunikace jako součást průmyslu informací - modely elektronické komunikace; normy, standardy a mezinárodní organizace, vymezení termínu informační průmysl, vliv technologií na vývoj elektronické komunikace.
    Elektronická komunikace z pohledu teorie komunikace - ochrana soukromí; základy kryptografie; digitální podpis; hypertext - všeobecné zásady tvorby hypertextového dokumentu; typy signálů.
    Současné formy e-komunikace - služby informačních a komunikačních technologií, současné formy e-komunikace, principy telekomunikačních a počítačových sítí, charakteristika komunikace ve virtuálním světě, sociální sítě, e-commerce, komunikace ve veřejných informačních systémech, legislativní aspekty elektronické komunikace.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2009, léto 2010, zima 2010, léto 2011, zima 2011, léto 2012, zima 2012, léto 2013, zima 2013, léto 2014, zima 2014, léto 2015, zima 2015, léto 2016, zima 2016, léto 2017, zima 2017, léto 2018, zima 2018, léto 2019.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2020/UBKKT300