UBKDX143 Lexikologie

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2021
Rozsah
0/6/0. Cvičení 6 HOD/SEM. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. PaedDr. Zbyněk Holub, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. PaedDr. Zbyněk Holub, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Základní poznatky lexikologických disciplín. Předmět lexikologie, postavení lexikologie v systému věd, pomocné a přechodné disciplíny. Základní pojmy - slovo, lexém. Problematika významu a smyslu lexikální jednotky. Slovní zásoba - její členění, vrstvy ve slovní zásobě; systém v lexikální zásobě; změny ve slovní zásobě. Terminologie. Historický přístup k slovní zásobě, etymologie. Vztahy lexikálních jednotek - vztahy paradigmatické a syntagmatické. Vlastní jména, základy onomastiky. Víceslovné lexikální jednotky - víceslovná pojmenování, frazeologie a idiomatika. Lexikografie, zásady sestavování slovníků, druhy slovníků. Vývoj českého slovníkářství a bádání o slovní zásobě.
Osnova
  • Základní poznatky lexikologických disciplín. Předmět lexikologie, postavení lexikologie v systému věd, pomocné a přechodné disciplíny. Základní pojmy - slovo a znak, lexém - lex, sémantém - sémém - sém, lexikální jednotka, pojmenování v systému jazyka. Úvod do lexikální sémantiky. Problematika významu a smyslu lexikální jednotky. Vztahy lexikálních jednotek - vztahy paradigmatické a syntagmatické. Paradigmata. Specifika ko(hypo-/hypero-)nymie, synonymie, antonymie apod. Paradigmatická východiska k polysémii a homonymii. Slovní zásoba - její členění, vrstvy ve slovní zásobě; systém v lexikální zásobě. Změny ve slovní zásobě (možnosti rozšiřování, onomaziologická báze - příznak - kategorie). Základní slovotvorné kategorie (činitelská, konatelská aj.), slovotvorné procesy - postupy - typy. Vztahy fundace a motivace; derivace. Historický přístup k slovní zásobě, etymologie. Vývoj slovní zásoby češtiny (historický lexikon), vývojové tendence. Syntagmata. Dílčí problémy polysémie/ polylexie, homonymie. Kolokace, valence, kompatibilita. Členitost lexikálních jednotek. Víceslovné lexikální jednotky - víceslovná pojmenování, frazeologie a idiomatika. Terminologie a její vztah k lexikologii i lexikografii. Vlastní jména, základy onomastiky. Lexikografie, zásady sestavování slovníků, druhy slovníků. Zásady lexikografické práce, terénní výzkum, lemmatizace. Vývoj českého slovníkářství a bádání o slovní zásobě. Kvantitativní vztahy.
Literatura
    povinná literatura
  • ČEJKA, M. Česká lexikologie a lexikografie. Brno: Masarykova univerzita, 1992. Brno, 1992. info
    doporučená literatura
  • HAUSER, P. Nauka o slovní zásobě. Praha: SPN, 1986. Praha, 1986. info
    neurčeno
  • ČERMÁK, F. Lexikon a sémantika. NLN, Praha 2010. Praha, 2010. info
  • FILIPEC, J., ČERMÁK, F. Česká lexikologie. Praha: Academia, 1986. Praha, 1986. info
Výukové metody
Přednášení
Přednáška s analýzou videozáznamu
Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Informace učitele
Zápočet:
1. formální:
a) účast na společných zaměstnáních
b) při větší neúčasti je nutné vypracovat seminární práci na vybrané téma
2. obsahové (lexikografická praxe):
a) každá posluchačka/každý posluchač zpracuje část slovníkového souboru podle zadání (s ohledem na SSJČ a další slovníky); pokyny obdrží na společném zaměstnání
3. tři splněná dílčí cvičení lze poslat v jednom souboru
Zkouška zahrnuje úspěšné zvládnutí:
a) písemného testu
b) ústní části na základě rozboru textu
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2022, léto 2023, léto 2024, léto 2025.