HKDRPNP023 Odborná praxe II

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2025
Rozsah
3 týdny / 120 hodin. 7 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Marian Hochel, Ph.D. (cvičící)
prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D. (cvičící)
Ing. Jana Stuchlíková (cvičící)
PhDr. Karla Vymětalová, Ph.D. (cvičící)
Garance
PhDr. Marian Hochel, Ph.D.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět poskytuje studentům soustředěnou průpravu k uplatnění v praxi po absolvování studijního programu, a to v kulturně historických zařízeních a v cestovním ruchu se zaměřením na kulturní turismus v souladu s profilem absolventa. Cílem praxe je umožnit studentům procvičení a prohloubení získaných teoretických znalostí, vybavit je dovednostmi potřebnými k vykonávání činností a poskytování jednotlivých služeb v oblasti volnočasových aktivit a cestovního ruchu se zaměřením na prezentaci a edukaci kulturních dějin/dědictví. Absolvování praxe přispívá k osobnostnímu i profesnímu rozvoji, osvojení potřebných kompetencí a větší motivaci studentů uplatnit získané vědomosti a dovednosti z výuky v reálném zařízení a tím zvýšit svou uplatnitelnost na trhu práce. Odborná praxe II je organizovaná jako souvislá, v rozsahu 3 týdnů ve smluvně zajištěných zařízeních. Probíhá typicky v zařízeních, která poskytují či organizují volnočasové aktivity se zaměřením na kulturní turismus a s poptávkou po produktech kulturně historického volnočasového, animačního a edukačního charakteru (turistická informační centra, cestovní kanceláře a agentury, kulturní zařízení), v lázeňských, rekreačních a ubytovacích zařízeních, ve vybraných zařízeních sociální péče s edukačními, prezentačními a volnočasovými programy (domovy seniorů ad.). Student aplikuje své teoretické znalosti a dále dovednosti získané absolvováním Odborné praxe I. Podílí se na přípravě a realizaci složitějších produktů kulturního a kulturně-historického zaměření (zájezdy, výlety, animační programy, tematické vycházky a přednášky), samostatně připravuje jednodušší produkty, vykonává poradenskou službu. Praxe probíhá pod metodickým vedením spolupracujícího odborníka z praxe/instituce (mentora) a dohledem vedoucího praxe (supervizora). Student vede písemný deník o průběhu praxe. Znalosti získané v průběhu praxe jsou ověřeny formou ústní rozpravy.
Výstupy z učení
praktické poznatky získané v praxi
Osnova
  • 1. Student/ka si se souhlasem vyučujícího studijního předmětu (supervizora) uvedeného v IS SU dojedná praxi ve vybrané instituci. Aktuální seznam preferovaných institucí, s nimiž má FPF SU uzavřenu rámcovou smlouvu o zajištění odborné praxe studentek/studentů, je zveřejněn na vývěsce ÚHV a na ústavním webu www.uhv.cz v sekci Studijní informace. Student/ka si může vybrat instituci i nad rámec preferovaných smluvních institucí, s nimiž má FPF SU uzavřenu rámcovou smlouvu. Výběr instituce, mentora a náplň odborné praxe vždy konzultuje předem se supervizorem.
  • 2. Student/ka vždy postupuje podle metodického pokynu „Informace k realizaci odborných praxí profesních studijních programů na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě“, který je dostupný spolu s dalšími dokumenty na webu Studijního oddělení v záložce Odborná praxe, viz: https://www.slu.cz/fpf/cz/soodbornapraxe, nebo na webu Ústavu historických věd v záložce Studijní informace: https://uhv.fpf.slu.cz/studium/informace-pro-studenty/.
  • 3. V případě vydání příslušného fakultního nebo univerzitního předpisu může dojít k úpravě manuálu realizace odborné praxe na ÚHV.
Literatura
    povinná literatura
  • Dokumenty a materiály institucí poskytujících odbornou praxi.
  • Bezpečnostní a hygienické předpisy.
  • Organizační řád, Provozní řád, Pracovní knihy jednotlivých pracovišť (manuály) a další interní předpisy (směrnice, příkazy a řády).
  • Odborné softwary a technologie využívané v praxi ad.
  • C.O.T., Všudybyl, Travel Trade Gazette, Travel digest – periodika.
Výukové metody
stáž
Metody hodnocení
Ústní rozprava na základě písemných podkladů; dokumentace z instituce.
Informace učitele
Metodický pokyn k praxím a seznam smluvních institucí k zajištění odborné praxe je dostupný na webových stránkách Ústavu historických věd FPF SU v oddílu Studijní informace.
Formuláře jednotlivých dokumentů, tj. Rámcové smlouvy o zajištění odborné praxe studentů, Dohody o odborné praxi a také Deníku odborné praxe jsou dostupné na webových stránkách studijního oddělení FPF SU v oddílu Formuláře.
V rámci plánování odborné praxe je nezbytné předem kontaktovat supervizora, kterého si student/ka vybere z vyučujících uvedených v rámci sylabu příslušného předmětu Odborná praxe v ISu. Student/ka konzultuje se supervizorem výběr instituce, ve které plánuje praxi realizovat, mentora z této instituce a náplň, tj. činnosti, které plánuje v průběhu odborné praxe vykonávat.
Student/ka vloží před nástupem na praxi do aplikace Praxe u příslušného předmětu v IS SU scan oboustranně podepsaného smluvního dokumentu, uzavřeného mezi fakultou a poskytovatelem praxe, v kompletní a čitelné podobě v jednom souboru ve formátu pdf, a to nejpozději do 14 dní před zahájením praxe.
Student/ka vloží do aplikace Praxe u příslušného předmětu v IS SU scan vyplněného a podepsaného Deníku odborné praxe v kompletní a čitelné podobě v jednom souboru ve formátu pdf bezodkladně poté, co obdrží Hodnocení odborné praxe supervizorem.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2024.