UBK10068 Dějiny české kinematografie I/1 (1898 - 1963)

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2011
Rozsah
0/0. 2 kr. Ukončení: z.
Garance
Mgr. Pavla Bergmannová
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámení s dějinami českého filmu od jejich počátků do poloviny 50. let 20. století. Výklad bude sledovat jednotlivé základní periody vývoje dějin kinematografie a poskytne studentům rámcový obraz vývoje celého kinematografického oboru v českých zemích. Studenti se seznámí s jednotlivými významnými obdobími, ale i vůdčími filmařskými osobnostmi a zásadními filmovými díly daného období.
Osnova
  • Cílem předmětu je seznámení s dějinami českého filmu od jejich počátků do poloviny 50. let 20. století. Výklad bude sledovat jednotlivé základní periody vývoje dějin kinematografie a poskytne studentům rámcový obraz vývoje celého kinematografického oboru v českých zemích. Studenti se seznámí s jednotlivými významnými obdobími, ale i vůdčími filmařskými osobnostmi a zásadními filmovými díly daného období.
    1. Periodizace dějin české kinematografie (historické mezníky, typologie filmové tvorby a základní vývojové tendence).
    2. Počátky českého filmu (do roku 1918): průkopníci kinematografu v českých zemích (Jan Kříženecký, Josef Šváb-Malostranský, Viktor Ponrepo). První české filmové společnosti a jejich filmy.
    3. Proměny po 1. světové válce. Němý film v období první republiky.
    4. Rozvoj uměleckého filmu a režisérské osobnosti (Gustav Machatý, Carl Jungans, Karel Anton, Martin Frič...), česká filmová avantgarda.
    5. Nástup zvukového filmu 30. let. Osobnosti a žánry prvorepublikového zvukového filmu (Karel Lamač, Vladimír Slavínský?), česká filmová komedie v 30. a 40. letech (Vlasta Burian, V+W, Oldřich Nový, Nataša Gollová...).
    6. Osobnosti českého zvukového meziválečného filmu: Josef Rovenský, Martin Frič, Vladislav Vančura, Otakar Vávra...
    7. Konstituování kinematografie jako instituce, počátky a rozvoj národního filmového průmyslu, diferenciace filmové produkce: Fenomén Barrandovských ateliérů - filmový průmysl historie a současnost. Produkce ateliérů v Baťově Zlíně.
    8. Český film za protektorátu.
    9. Znárodnění české kinematografie a vývoj filmu v letech 1945-1948.
    10. Česká kinematografie v době stalinismu (1948-1956): socialistický realismus, budovatelský film, agitka. První poválečná generace: Václav Krška, Jiří Weiss, Jiří Krejčík, Alfréd Radok...
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, zima 2008, zima 2009, zima 2010.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2011/UBK10068