UBKTV056 Umění a náboženství

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2014
Rozsah
1/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz kombinuje sociologickou a uměleckohistorickou perspektivu na fenomény umění, náboženství a jejich vzájemného vztahu.
Osnova
  • Kurz je rozdělen do tří částí. První poskytuje sociologický pohled na umění a náboženství - definuje umění a náboženství jako sociální jevy, zabývá se rolí náboženství v procesech sociální integrace a sociálního konfliktu, třídní rasovovu a genderovou diferenciací umění i náboženství, problémem sekularizace a proměnami spirituality v moderní společnosti, vztahem náboženství, umění a moci. Druhá část se zabývá užíváním, zneužíváním i odmítáním umění v prostředí vývoje evropského křesťanství, s cílem na konkrétních příkladech ukázat funkce umění ve vztahu k náboženským ideologiím i církevní praxi (kromě zobrazování posvátného např. sociální funkce sakrální architektury, poutě a poutní místa, podpora umělců a umění ze strany církví). Třetí část kurzu je věnována umění a náboženství v kontextu moderní společnosti: otázce nových médií, problému paralelní privatizace a individualizace náboženské i umělecké/estetické zkušenosti v moderní společnosti a avantgardnímu umění v sakrálním prostoru. Výuka kombinuje výklad teoretických konceptů s ukázkami uměleckých děl (malířství, sochařství, architektura, videoart, literatura, fotografie) a jejich interpretací.
Literatura
    doporučená literatura
  • NEŠPOR, Z. R. Příručka sociologie náboženství. Praha, 2008. info
  • BABYRÁDOVÁ, H.; HAVLÍČEK, J. (eds.). Spiritualita : fenomém spirituality z pohledu filozofie, religionistiky, teologie, literatury, teorie a dějin umění, pedagogiky, sociologie, antropologie, psychologie a výtvarných umělců. Brno, 2006. info
  • ELIADE, M. Mýtus o věčném návratu. Praha, 2004. info
  • ELIADE, M. Obrazy a symboly. Brno, 2004. info
  • PIJOAN, J. Dějiny umění. díly I-X. Praha, 1999. info
  • HEINZ-MOHR, G. Lexikon symbolů. Obrazy a znaky křesťanského umění. Praha, 1999. info
  • DURKHEIM, E. Sociologie a filosofie. Praha, 1998. info
  • GOMBRICH, E. H. Příběh umění. Praha, 1995. info
Informace učitele
Aktivní účast ve výuce a splnění zadaných úkolů.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018.