FPF:UFMZP02 SZZk Mon. a ochr. Žp - Informace o předmětu
UFMZP02 Monitorování a ochrana životního prostředí
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2017
- Rozsah
- 0/0. 0 kr. Ukončení: -.
- Garance
- Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Monitorování životního prostředí (program FPF, B1702 AplF)
- Cíle předmětu
- Zkouška z tohoto předmětu je součástí Státní závěrečné zkoušky bakalářského studia Monitorování životního prostředí.
- Osnova
- 1. Monitorování akustických veličin. Fyziologická akustika. Stavba a činnost sluch. orgánu, oblast a práh slyšitelnosti, směrové slyšení. Základní akustické veličiny. Působení hluku na sluch a organismus člověka a biolog. objekty. Fyz. principy ochrany proti hluku. Měření akust. tlaku. Měřicí mikrofony, přístrojová technika.
2. Monitorování vibrací. Působení a přenos vibrací na mech. soustavy a biol. objekty. Rezonance. Akcelerometry a jejich specifika. Impulsové měřicí metody. Přístrojová technika pro měření a záznam vibrací. Metody zpracování diagnostických signálů. Měření a vyhodnocování spekter. Počítačem podporovaná měření.
3. Monitorování viditelného spektra. Světlo jako část EMP. Fyziologie vidění. Terminologie a základní jednotky v osvětlování. Viditelnost, kontrast, oslnění, zraková únava. Polarizace. Poškození oka. Záření laserů. Vliv světla na biolog. systémy. Denní a umělé osvětlení, podmínky vidění. Kruithofův diagram svět. pohody, teplota svět. zdroje. Deficit světla. Hygienická minima.
4. Umělé zdroje elektromagnetického pole. Vymezení oblasti prům. kmitočtů. Přehled zdrojů EMP ve vztahu ke znečišťování prostředí (elektrosmog). Měrný absorbovaný výkon - jednotka SAR, expozice EMP. Problematika blízkých vysílačů. Působení a vliv EMP na biologické systémy.
5. Modelování a monitorování znečištění ovzduší. Fyz., chem. a biology. faktory ovlivňující kvalitu ovzduší, char. látek znečišť. ovzduší. Fyz., meteorolog. a chem. procesy vedoucí k atm. depozici. Atm. depozice v lok. a region. měřítku. Matem. modely znečištění ovzduší. Atm. depozice acidifikačních činitelů. Imisní monitoring a monit. sítě. Limity, hodnocení kvality.
6. Ochrana atmosféry a ovzduší. Přirozené a antropogenní změny klimatu. Původ emisí. Účinky látek znečišť. ovzduší na lidské zdraví, ekosystémy (ES) a materiály. Expozice, kritické úrovně a zátěže. Odlučování prachu a plynů. Acidifikace a eutrofizace ES. Narušení ozonové vrstvy. Hlavní mezinár. aktivity a úmluvy.
7. Ochrana životního prostředí. Ekologie - věda o vztazích a vazbách. Princip poz. a neg. zp. vazby. Vztah mezi ekologií a ochranou ŽP. Charakteristika různých přístupů ke třídění ŽP. Systémové schéma ŽP člověka. Biotické a abiotické složky prostředí. Celostní přístup ke zkoumání ES. Charakteristika a formy růstu populace. Vztahy mezi populacemi. Charakteristika společenstva a procesu sukcese.
8. Procesy v ekosystémech. Prostorové, funkční a typové vymezení ES, energomateriálové toky a biogeochem. cykly. Potravní řetězce v ES. Prim. a sek. produkce ES. Biogeochem. cykly v ES. Schéma idealiz. uzavřeného ES s dokonalou recyklací. Ekologická rovnováha ES, limitující a produkční faktory. Zákon tolerance a minima. Zátěže ŽP.
9. Pedologie a ochrana půd. Půda jako součást geosfér, úloha půdy v krajině. Vznik, půdotvorné faktory a procesy. Fyz., chem. a sorpční vlastnosti. Minerální, organ. látky a voda v půdách. Zrnitostní složení. Diagnost., půdní horizonty a procesy v nich. Klasifikace. Antropogenní vlivy, degradace, kontaminace. Vstupy látek do půdy, přenos polutantů.
10. Monitorování půd. Odběr, úprava a analýza vzorků. Sledování kontaminace. Rizikové prvky a látky v půdách. Agrochem. zkoušení zem. půd, registr kontamin. ploch, bazální monitoring - metodika, způsoby odběru, monitorovací plochy. Vzorkování půdní vody a vzduchu, stanovení základních ukazatelů. Analytické metody.
11. Ochrana vod. Fyz. a chem. vlastnosti vody. Hydrosféra, koloběh vody, rozdělení vody na Zemi, význam pro člověka. Evropská vodní charta. Základní hydrologické a vodohosp. pojmy. Zdroje znečištění. Antropogenní vlivy přímé a nepřímé.
- 1. Monitorování akustických veličin. Fyziologická akustika. Stavba a činnost sluch. orgánu, oblast a práh slyšitelnosti, směrové slyšení. Základní akustické veličiny. Působení hluku na sluch a organismus člověka a biolog. objekty. Fyz. principy ochrany proti hluku. Měření akust. tlaku. Měřicí mikrofony, přístrojová technika.
- Informace učitele
- Uspokojivé zodpovězení otázek před komisí pro SZZk.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2017, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2017/UFMZP02