UAAR005 Archeologie

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2018
Rozsah
0/0. 0 kr. Ukončení: -.
Garance
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • 1. Paleolit v Evropě (chronologie, ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura; základní literatura). Antropogeneze. Význam paleolitu jako nejdelší a zakladatelské epochy lidských dějin.
    2. Neolit v Evropě (základní ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, základní literatura). Neolitická revoluce na Předním východě a šíření neolitu do Evropy."Balkánský" a "kardiový" proud - nejstarší zemědělské společnosti na Balkáně a na středomořském pobřeží. Neolitizace širší střední Evropy mezi Seinou a Dněprem.
    3. Kulturní systematika a chronologie balkánského, středoevropského a východoevropského neolitu. Základní literatura.
    4. Vztahy středoevropského neolitu k jihovýchodu a východu. Význam středoevropských neolitických kultur pro šíření zemědělské civilizace na sever a západ Evropy. Úloha společností s kardiovou keramikou při neolitizaci západní Evropy.
    5. Eneolit v Evropě jako historický fenomén, jeho charakteristika, geneze, chronologie, dějinný význam. Vývoj konceptů eneolitu ve střední Evropě.
    6. Komplex nálevkovitých pohárů a kultury kulovitých amfor. Geneze, dynamika územního rozšíření, datování. Ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura, základní literatura.
    7. Badenský komplex ve středním a postbadenský vývoj v mladém eneolitu. Geneze, dynamika územního rozšíření, datování. Ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura, základní literatura.
    8. Úloha tzv. invazních kultur (šňůrové a zvoncovitých pohárů). Geneze, dynamika územního rozšíření, datování. Ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura. Jejich poměr k domácímu obyvatelstvu. Základní literatura.
    9. Doba bronzová ve Středomoří, na Balkáně a v Karpatské kotlině (základní charakteristika, datování, nejdůležitější kultury, základní literatura). Dějinný význam doby bronzové pro Evropu.
    10. Konec eneolitu a počátky doby bronzové ve střední Evropě (únětická a související kultury; mohylové kultury). Geneze, dynamika územního rozšíření, datování. Ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura, základní literatura.
    11. Doba popelnicových polí v Evropě s důrazem na střední Evropu. Její povaha jako vyvrcholení doby bronzové. Geneze, dynamika územního rozšíření, datování. Ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura, základní literatura.
    12. Počátky doby železné v Evropě. Srovnání významu a historické úlohy barevných kovů a železa.
    13. Halštatské osídlení ve střední Evropě v kontextu celoevropském. Geneze, dynamika územního rozšíření, datování. Ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura, základní literatura.
    14. Doba laténská v Evropě. Geneze, dynamika územního rozšíření, datování. Ekonomická, sociální a duchovní charakteristika, hmotná kultura, základní literatura.Dějinný význam keltského osídlení pro další evropský vývoj.
    15. Doba římská a stěhování národů v evropském barbariku (základní charakteristika, nejdůležitější písemné prameny; základní literatura;). Římský limit. Válečné konfrontace římského impéria a barbarů. Odkaz doby římské evropskému středověku.
    16. Etnogeneze Slovanů, jejich pravlast, příchod a počátky ve střední Evropě (archeologický a historický obraz).
    17. Historický a archeologický obraz doby hradištní ve slovanské části Evropy.
    18. "Období změny" 13. stol. v Evropě. Kolonizace ve střední Evropě a inovace s ní související jako základ strukturálních proměn.
    19. Evropský středověk jako historický fenomén. Feudální sídla, vsi, města. Zemědělství, řemesla a obchod. Od
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2009, léto 2010, zima 2010, léto 2011, zima 2011, léto 2012, zima 2012, léto 2013, zima 2013, léto 2014, zima 2014, léto 2015, zima 2015, léto 2016, zima 2016, léto 2017, zima 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020.