UFMM514 Počítačová grafika - 2D Grafika

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2019
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Adam Hofer (přednášející)
MgA. Václav Minařík (přednášející)
Mgr. Adam Hofer (cvičící)
MgA. Václav Minařík (cvičící)
Garance
doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Rozvrh
Pá 10:35–12:10 PU-UF
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
UFMM514/A: Pá 12:15–14:40 PU-UF, A. Hofer
Předpoklady
TYP_STUDIA(B)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s úvodem do bitmapové grafiky. Předmět by měl dodat potřebné množství informací pro práci s digitálními fotoaparáty a dalšími zobrazovacími systémy. Naučí studenty chápat význam světla a barvy a naučí jej s nimi pracovat. Cílem je pochopit celý proces od vzniku snímku až po jeho interpretaci na monitoru nebo tiskárnou.
Osnova
  • Digitální fotografie: Rozlišení obrázků, pixely, DPI, světlo, expozice, clona, clonové číslo, rychlost závěrky, ISO, citlivost čipu, komprimace
    Skenování: Rozlišení obrázků, pixely, DPI, optická densita, barevné modely CMYK, RGB, principy správného skenování, nastavení histogramu a křivky, restaurace snímku pomoci digital ICE, zvolení správné velikosti skenovaného snímku.
    Práce v programu Adobe Photoshop a Gimp: Otevření, uložení, export, konverze, změna velikosti, transformace snímku, vyrovnání linearity, křivky, histogramy, jas a kontrast, vyvážení barev, míchaní kanálů, práce s kanály, vrstvami a výběry, ořezové cesty a masky, práce s textem, základní filtry.
    Pokročilé techniky úpravy fotografií: obarvovaní a odbarvování, nahrazení barev, retuš, spojování snímků, speciální efekty.
    Postupy při konverzi konverze RGB do CMYKu, barevné posuny při tisku a jejich eliminace. Skládání různých expozic identické scény do jednoho snímku s rozšířeným tonálním rozsahem, HDR formát a 32bit barevná hloubka. Manipulace s barvou, selektivní posuny barev a nahrazování specifických barev. Postupy lokálních úprav obrazu s použitím výběrů a alfa kanálů. Úvod do problematiky Správy barev, její význam pro barvové ujednocení obrazu v závislosti na charakteru V/V zařízení a pracovních prostředích softwarových aplikací, barevný režim a barevný gamut. praktické používaní ICC profilů, kalibrace zařízení. Konverze mezi jednotlivými barevnými prostory a profily. Vytváření kalibračních profilů digitálního fotoaparátu.
Literatura
    doporučená literatura
  • ŽÁRA, J., BENEŠ, B., FENKEL, P. Moderní počítačová grafika. Brno Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-049-9. info
Informace učitele
* 75% aktivní účast na semináři
* všechny uložené úkoly odevzdány a schváleny
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2020, zima 2021, zima 2022.