UNZSRD009 Základy filozofie

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2024
Rozsah
5př+9sam/sem. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Petr Slováček, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Petr Slováček, Ph.D.
Ústav nelékařských zdravotnických studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Mgr. Veronika Slováček Hagenová
Rozvrh
Pá 8. 11. 8:55–13:00 NK01
Předpoklady
FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(C)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s vývojem evropské filosofie, a to především prostřednictvím setkávání s jejími nejvýznamnějšími reprezentanty, problémy a podobou jejich pojmové a argumentační prezentace. V souladu s tímto cílem bude těžiště zájmu předmětu položeno nikoliv pouze do úzké oblasti ontologie, ale do vztahu mezi ontologií a filosofickou tematizací tzv. věci lidských, čímž se dějiny filosofie i konkrétní filosofické problémy (ontologické, epistemologické, antropologické) vymaní ze své odborné izolovanosti. Studenti tak budou moci sledovat vývoj některých přístupů (filosofií) z jedné strany a zároveň porozumí trvalé aktualitě základních filosofických otázek a jejich nezmenšenému významu pro západní civilizaci ze strany druhé.
Výstupy z učení
Studenti budou seznámeni s elementárními proměnami evropské filozofie v dějinách. Odborné znalosti: studenti porozumí proměnám předpokladů, na nichž stojí ta či ona praktická filosofie. Odborné dovednosti: studenti budou vybavení základem pro hlubší porozumění profesním etikám a jejím kodexům. Obecná způsobilost: studenti budou mít jasnou představu o podobách filosofického myšlení v evropských dějinách. Kompetence: studenti budou rozumět základním filosofickým problémům i termínům.
Osnova
  • 1. Život v antickém Řecku  řecká filosofie jako vykročení z mýtu, člověk a společnost v antickém Řecku Antická filosofie I – sofisté, dramatici a pluralistická etika 2. Recepce řeckého myšlení a jeho role v impériu (filosofie v rámci Římského impéria) 3. Antická filosofie III ˗ Aristotelova systematizace pluralistické praktické filosofie, etika ctností 4. Počátky křesťanské Evropy  křesťanská proměna pojímání jednotlivce a společnosti, vztah víry a rozumu 5. Rozum a víra - dva zdroje středověkého poznání a jejich vztah 6. Proměny středověkého myšlení  cesty Aristotela na latinský Západ, židovští a muslimští prostředníci a překladatelé 7. Význam renesance a humanismu v evropských dějinách 8. Novověká změna vědeckého paradigmatu  novověký obrat k člověku 9. Osvícenství a jeho antropologický optimismus 10. Filosofie a ideologie 19. stol.  jejich role v měnící se evropské společnosti 11. Slavní evropští emigranti - H. Arendtová, L. Strauss 12. Evropa mezi Jürgenem Habermasem a C. Schmittem 13. M. Nussbaumová a pluralistická etika.
Literatura
    povinná literatura
  • POPPER, K. R. Otevřená společnost a její nepřátelé. Praha: OIKOYMENH, 1994. info
  • BALLESTREM, K., OTTMANN, H. Politická filosofie 20. století. Praha: Oikoymenh, 1993. info
  • STORIG, H. J. Malé dějiny filozofie. Praha: Zvon, 1992. info
  • BLECHA, I. Základní problémy filozofie. Olomouc: Univerzita Palackého, 1992. ISBN 80-7067-193-9. info
  • L. Strauss. What Is Political Philosophy? The Journal of Politics 19, 1957. info
    doporučená literatura
  • HOLZHEY, H. - RŐD, W. Filosofie 19. a 20. stololetí II. Praha: Oikoymenh, 2006. info
  • ROD, W. Novověká filozofe II. Od Newtona po Rousseaua. Praha: Torst, 2004. info
Výukové metody
Přenáška.
Metody hodnocení
Požadavky k zápočtu: 80 % účast na cvičeních (studentovi, který se z vážných důvodů nemohl povinné výuky zúčastnit, vyučující určí náhradní způsob splnění studijních povinností), prezentace vlastní výzkumné studie, zápočtový test, minimálně 80 % úspěšnost.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2022, zima 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2024/UNZSRD009