UPPVP0106 Personalistika v praxi

Fakulta veřejných politik v Opavě
léto 2015
Rozsah
1/1/0. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Juraj Kalnický, PhD., Prof. h.c. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Juraj Kalnický, PhD., Prof. h.c.
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Předpoklady
žádné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Seminář zaměřen jednak na rozvoj praktických dovedností při získávání pracovního místa, jednak budou probírána témata související s aktivním výběrem zaměstnanců. Budou probírány způsoby úspěšné prezentace při ucházení se o zaměstnání, úloha psychologický testů při výběru studia či zaměstnání, poradenství při pracovně-profesní orientaci nezaměstnaných a kariérové poradenství. Důraz bude kladen na prevenci nezaměstnanosti jako prevenci sociálně- patologických jevů. Součástí semináře budou nácviky probíraného.
Osnova
  • 1. Personální řízení a jeho úloha v podniku. Pojetí kategorií personální administrativa, personální řízení, personální práce, řízení lidských zdrojů. Úkoly personálního řízení a kdo se na nich podílí. Personální útvar, jeho specifické úkoly a organizace. Personální politika a personální strategie. Strategické personální řízení. Personální služby (činnosti, funkce). Význam personální práce pro podnik a její přínos. Současné problémy personálního řízení v České republice.
    2. Personální plánování. Účel a hlavní úkoly personálního plánování. Postavení personálního plánování v podnikovém plánování. Otázky, na které musí personální plánování odpovědět. Proces plánování pracovníků v podniku. Plánování personálních činností. Plánování personálního rozvoje pracovníků - profesní kariéra. Úloha vedoucích pracovníků a personálního útvaru.
    3. Vytváření a analýza pracovních míst. Vytváření pracovních míst. Analýza pracovních míst.
    4. Získávání pracovníků. Pojetí a úkoly získávání pracovníků. Vnitřní a vnější podmínky získávání pracovníků. Vnitřní a vnější zdroje pracovníků. Proces získávání pracovníků a jeho kroky. Politika získávání pracovníků a pravidla, která je nutno dodržovat.
    5. Výběr pracovníků. Pojetí a úkoly výběru pracovníků. Posuzování uchazeče jako klíčový problém výběru. Kriteria výběru, validita a spolehlivost faktorů používaných k předvídání úspěšného výkonu práce (predikátorů). Fáze výběru pracovníků. Metody výběru pracovníků a jejich použití. Prezentace uchazeče o zaměstnání. Vedení přijímacích pohovorů s uchazeči o zaměstnání.
    6. Přijímání a orientace pracovníků. Formování náležitostí přijímání pracovníků. Orientace pracovníků jako adaptační a vzdělávací aktivita. Oblasti orientace a jejich obsah (indukční list). Období orientace a jeho etapizace. Úloha vedoucích pracovníků a úloha personálního útvaru.
    7. Hodnocení pracovníků. Cíle hodnocení. Formy hodnocení. Kdo provádí hodnocení. Kritéria hodnocení. Metody hodnocení. Závěry hodnocení.
    8. Rozmísťování, propouštění a penzionování pracovníků. Pojetí a význam rozmisťování pracovníků. Rozmisťování pracovníků a staffing. Formy rozmísťování pracovníků v rámci vnitropodnikové mobility. Formy rozmisťování v rámci vnější mobility. Snižování počtu pracovníků a jeho metody. Úloha vedoucích pracovníků a úloha personálního útvaru.
    9. Podnikové vzdělávání pracovníků. Pojetí a postavení v systému personální práce. Vzdělávání a kvalifikace. Formování pracovních schopností člověka a formování pracovních schopností pracovníka (zaměstnance) podniku. Systém podnikového vzdělávání. Identifikace potřeby vzdělávání. Plánování podnikového vzdělávání pracovníků. Metody vzdělávání, jejich použitelnost a účinnost. Vyhodnocení výsledků vzdělávání a účinnost vzdělávacího programu.
    10. Pracovní podmínky. Pracovní doba. Pracovní prostředí. Služby poskytované pracovníkům. Bezpečnost práce a ochrana zdraví pracovníků
    11. Pracovní vztahy a legislativní rámec personální práce. Základní sociálně ekonomické práva občanů. Postavení odborů v podniku. Kolektivní vyjednávání. Právní úprava pracovního poměru. Pracovní kázeň. Zaměstnanecké vztahy.
    12. Informační systém v personální práci a informační toky. Úloha vedoucích a personálního útvaru.
    Seznámení s obsahem, cíli a organizací výuky předmětu, s podmínkami jeho úspěšného absolvování. Zadání úkolů - zpracování seminární práce o rozsahu 5 normostran. Výběr tématu je určen rámcem stanovených studijních okruhů
Literatura
    povinná literatura
  • KOUBEK, J. Řízení lidských zdrojů - základy moderní personalistiky. Praha: Management Press, 2007. ISBN 978-80-7261-168-3. info
  • KOUBEK, J. ABC praktické personalistiky. Praha: Linde, 2000. ISBN 80-86131-25-4. info
    doporučená literatura
  • DAIGELER, T. Vedení lidí v kostce : techniky vedoucí k úspěchu. Praha : Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2158-3. info
  • KAHLE, B. Praktická personalistika- po vstupu ČR do EU. Praha: Pragoeduca, 2004. ISBN 80-7310-018-5. info
    neurčeno
  • HRONÍK, F. Jak se nespálit podruhé : strategie a praxe výběrového řízení. Brno: MotivPress, 2007. ISBN 978-80-254-0698-4. info
  • JURÁČKOVÁ, I. Manažer v sociálních službách : studijní podklady ke kurzu. Modul č. 2. Hradec Králové: Gaudeamus, 2007. ISBN 978-80-7041-405-7. info
  • THORNE, K. Rozvíjíme a motivujeme zaměstnance : výběr, trénink a podpora rozvoje nejlepších. Brno : Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1689-0. info
  • HAYES, N. Psychologie týmové práce. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7178-983-6. info
Výukové metody
Přednáška s diskusí
Metody hodnocení
Analýza výkonů studenta
Informace učitele
Pravidelná účast na seminářích. Aktivní přístup při diskusích a modelování situací. Krátká písemná "zamyšlení" a zpracování seminární práce na studentem vybrané téma související s oblastí personální práce.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2016.