FVP:UVSRPVR107 Kapitoly z historie sociální p - Informace o předmětu
UVSRPVR107 Kapitoly z historie sociální práce a vybrané osobnosti oboru
Fakulta veřejných politik v Opavěléto 2018
- Rozsah
- Přednáška 6 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- prof. PhDr. Dušan Janák, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- prof. PhDr. Dušan Janák, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Veřejná správa a sociální politika (program FVP, N6731-SPSP)
- Cíle předmětu
- Předmět je koncipován v návaznosti na předmět Dějiny sociální práce na bakalářském stupni. Cílem je rozšířit znalost relevantní české i zahraniční literatury a seznámit posluchače s vybranými problémy sociální péče a pomoci od antiky po osvícenství, především však s genezí a vývojem sociální práce jako specializovaného profesního i vědního oboru v moderní době. V rámci jednotlivých tematických celků proto bude pozornost věnována významným osobnostem sociálního myšlení, sociální péče a zejména sociální práce v západním světě i v českých zemích, resp. Československu.
- Osnova
- 1. Sociální práce v dějinách a dějiny sociální práce - terminologie, literatura
2. Sociální myšlení a sociální péče v antické společnosti (Solón, Aristotelés, Periklés, Seneca)
3. Počátky křesťanské charity a její zakladatelé (Augustin Aurelius, Jan Zlatoústý, Basileus Veliký, Benedikt z Nursie aj.)
4. Tzv. ekonomie spásy a péče o chudé ve středověku (Tomáš Akvinský, František z Asissi, Anežka Česká)
5. Mezi reformací a osvícenstvím: nové přístupy a formy sociální péče a pomoci (Martin Luther, Thomas More, Jan z Boha, Jan Nepomuk Buquoy aj.)
6. Od sociální péče k základům sociální práce (Thomas Chalmers, Anthony Ashley -Cooper, Amalie Sieweking, Johann Hinrich Wichern, František Thun Hohenstein aj.)
7. Průkopníci sociální práce v moderní průmyslové společnosti, první školy a hnutí (Jane Addamsová, Octavia Hillová, Samuel Augustus Barnett, Charles Booth, Benjamin Seebohm Rowntree, Otto von Bismarck, Mary Ellen Richmondová, Alice Garrigue Masaryková)
8. Rozvoj sociálních věd a zvědečtění sociální práce v meziválečném období (Virginia P. Robinsonová, Florence Hollis, Helen Harris Perlman aj.)
9. Sociální práce v Československu v letech 1918 - 1948 (Alice Garrigue Masaryková, Marie Krakešová, Jaromír Nečas, Inocenc Arnošt Bláha, Otakar Machotka aj.)
10. Welfare state a jeho krize: nové přístupy a formy sociální práce v západní společnosti po roce 1945 (Chad Varah, Maxwel Jones, Wiliam Glaser, Erwing Goffman, Thomas Szasz aj.)
11. Sovětizace sociálního státu v Československu po roce 1948 a reformní snahy v 60. a 90. letech (Igor Tomeš, J. Šiklová, M. Machačová aj.)
12. Moderní vězeňství: mezi demokracií a totalitarismem (reformátoři Elizabeth Fry, J. F. Řezáč aj., velitelé nacistických a sovětských koncentračních táborů atd.)
- 1. Sociální práce v dějinách a dějiny sociální práce - terminologie, literatura
- Literatura
- povinná literatura
- JANÁK, D. Kapitoly z dějin sociální práce. Opava: Slezská univerzita v Opavě. URL info
- MUSIL, L. Různorodost pojetí, nejasná nabídka a kontrola výkonu "sociální práce". Sociální práce/Sociálná práca, 2, 2008, s. 60-79. URL info
- JANÁK, D. - ŠEVČÍKOVÁ, E. Historie sociální práce a sociálního podnikání, kapitoly 8, 10 a 11. Opava: FVP SU, 2010. URL info
- MATOUŠEK, O. a kol. Slovník sociální práce. Praha: Portál, 2008. info
- MATOUŠEK, O. a kol. Základy sociální práce. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-473-7. info
- doporučená literatura
- KODYMOVÁ, Pavla. Historie české sociální práce v letech 1918-1948. Praha: Karolinum, 2013. info
- RÁKOSNÍK, J. Sovětizace sociálního státu: lidově demokratický režim a sociální práva občanů v Československu 1945-1960. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 2010. info
- MUSIL, L. Tři pohledy na budoucnost sociální práce. In: Rizika sociální práce. VII. Hradecké dny sociální práce. Hradec Králové, 2010. URL info
- TOMEŠ, I. Úvod do teorie a metodologie sociální politiky. Praha: Portál, 2010. info
- MATOUŠEK, O. a kol. Základy sociální péče. Praha, Portál, 2007. info
- VEČEŘA, M. Sociální stát - východiska a přístupy. Praha: Slon, 1996. info
- MUSIL, L. Vývoj sociálního státu v Evropě. Čítanka z historie moderní evropské sociální politiky. Brno: Doplněk, 1996. ISBN 80-85765-62-4. info
- Informace učitele
- Přímá výuka se realizuje prostřednictvím prostřednictvím soustředění zaměřených na vybraná témata v rozsahu 6 hodin, na ní navazují individuální konzultace. Pro výuku je na e-portále http://elearning.fvp.slu.cz/ publikována elektronická studijní opora. Podmínkou k zápočtu je zpracování písemné práce věnované jedné z významných osobností sociální péče nebo sociální práce (rozsah 6-8 normostran) a písemný test na ověření znalostí posluchače, tvořený minimálně deseti otázkami s nabídkou 0-4 správných odpovědí.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2018, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2018/UVSRPVR107