UPPVJP034 Dobrovolnická praxe 1

Fakulta veřejných politik v Opavě
léto 2021
Rozsah
0/0/36. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D.
Předpoklady
FAKULTA ( FVP ) && TYP_STUDIA ( B ) && FORMA ( P )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je pochopení principů dobrovolné práce se seniory a motivace k ní. Na počátku jsou studenti seznámeni se specifiky dobrovolné práce se seniory, je jim poskytnut prostor pro diskusi a praktické ověřování poznatků. Důraz celé praxe je kladen na systematičnost a pravidelnost účasti studenta, což umožňuje vnímat kontakt s klientem v průběhu času, registrovat posuny ve vztahu s klienty a změny jejich motivace ke společné aktivitě. Obsahem dobrovolnické práce může být individuální kontakt se seniorem (podpůrný rozhovor, aktivizace), stejně jako účast a následné vedení skupinových aktivit s prvky reminiscenční terapie, nácviku kognitivních funkcí, arteterapie, muzikoterapie, relaxace, atd. Studenti mohou vykonávat dobrovolnickou praxi v zařízeních sociálních služeb pro seniory (domovy pro seniory, pečovatelská služba, chráněné bydlení, odlehčovací služby, centra denních služeb, denní stacionáře, týdenní stacionáře, domovy se zvláštním režimem), v domovech pro soby se zdravotním postižením, v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, klubech pro seniory a při akcích pořádaných pro cílovou seniorskou skupinu. Student může také dobrovolně pracovat v organizacích sdružujících např. seniory se zrakovým, sluchovým nebo tělesným postižením, lázeňských zařízeních apod. Celkový rozsah praxe je 36 hodin za semestr.
Výstupy z učení
Odborné znalosti: Student získá a prokáže znalost základních principů dobrovolnické práce. Bude se orientovat v legislativním ukotvení dobrovolnické práce v ČR a problematice dobrovolnických center a organizací zaměřených na práci se seniory, ve kterých je dobrovolnická práce realizována.
Odborné dovednosti:Student se naučí v praxi aplikovat získané vědomosti z andragogiky, psychologie a dalších disciplín a formou individuálního nebo skupinového kontaktu se seniory získá konkrétní zkušenost s vedením podpůrného rozhovoru a metodami tréninku kognitivních funkcí, reminiscenční, umělecké a činnostní terapie. Uvědomí si specifika práce se seniory, naučí se vnímat klady i rizika takové práce. Bude schopen komunikovat s nadřízenými v organizaci i dalšími dobrovolníky.
Obecná způsobilost:Student je schopen vnímat společenskou důležitost a nezbytnost dobrovolnické práce, a to zejména v oblasti dobrovolnické práce se seniory. Absolvováním předmětu bude student způsobilý nejen využívat svých vědomostí a dovedností při konkrétní dobrovolnické práci se seniory, ale bude umět lépe reagovat na potřeby klientů a členů pracovních týmů organizací. Metodami výuky předmětu bude podpořena orientace studenta k dobrovolnické práci se seniory.
Literatura
    povinná literatura
  • Dobrovolnictví v obci - jak na to?: vybrané ukázky aktivit, příklady dobré praxe z ČR i zahraničí. Praha: NSZM ČR, 2014. ISBN 978-80-260-7287-4.
  • FRIČ, P. a M. VÁVRA.Tři tváře komunitního dobrovolnictví: neformální pomoc, organizovaná práce a virtuální aktivismus. Praha: Agnes, 2012. ISBN 978-80-903696-9-6.
  • JANÍČKOVÁ, R. a V. ZMEŠKALOVÁ.Metodika práce s dobrovolníky. Praha: Středisko náhradní rodinné péče, 2011. ISBN 978-80-87455-07-4.
  • MATULAYOVÁ, T. a kol. Motivace k dobrovolnictví. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2016. ISBN 978-80-244-5110-7.
  • MLČÁK, Z. a H.ZÁŠKODNÁ.Prosociální charakteristiky osobnosti dobrovolníků. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, Filozofická fakulta, 2013. ISBN 978-80-7464-462-7.
    doporučená literatura
  • BERGEROVÁ, M., ČERVENKOVÁ, R. Obyčejní lidé dělají neobyčejné věci. Praha: Portál pro Hestia - Národní dobrovolnické, 2005. ISBN 80-7367-017-8. info
  • KLÉGROVÁ, A., ŠORMOVÁ, L. Dobrovolnictví. Praha: Vzdělávací institut ochrany, 2006. ISBN 80-86991-68-7. info
  • MICHÁLEK, M. a P. VOJTÍŠEK.Profily pomoci: jak dobrovolníci pomáhají nevidomým. Praha: Okamžik - sdružení pro podporu nejen nevidomých, 2011. ISBN 978-80-86932-28-6.
  • ŠIMKOVÁ, S., ed. Dobrovolníci mění svět: sborník příkladů dobré praxe: Evropský rok dobrovolnictví. Praha: Národní institut dětí a mládeže MŠMT, 2011. ISBN 978-80-87449-15-8.
  • TOŠNER, J., SOZANSKÁ, O. Dobrovolníci a metodika práce s nimi v organizacích. Praha: Portál, 2006. ISBN 80-7367-178-6. info
Metody hodnocení
zápočet
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2019, akreditace léto.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2021/UPPVJP034