FVP:UVSRPHK012 Komunikace s osobami se zdravo - Informace o předmětu
UVSRPHK012 Komunikace s osobami se zdravotním znevýhodněním
Fakulta veřejných politik v Opavěléto 2024
- Rozsah
- 10/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PaedDr. Yveta Odstrčilíková, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D. - Rozvrh
- Pá 5. 4. 13:55–18:00 C308, Pá 10. 5. 13:55–18:00 C308
- Předpoklady
- FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(N) && FORMA(K)
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Veřejná správa a sociální politika (program FVP, VSSP)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je poskytnout studentům ucelené informace o problematice zdravotního postižení se zvláštním důrazem na specifika komunikace vybraných skupin jedinců. Předmět se zaměřuje na zásady důstojné a efektivní komunikace s osobami se zdravotním postižením. Výuka je vedena interaktivní, zážitkovou formou. Vychází z konkrétních problémových situací, do nichž se osoby se zdravotním postižením často dostávají při jednání na úřadech, ve zdravotnictví, školství. Důraz je kladen zejména na seznámení se s technikami správné komunikace a na nácvik speciálních dovedností. Studenti získají znalosti specifik jednotlivých cílových skupin u osob se zdravotním postižením a základní dovednosti, které využijí v kontaktu s touto skupinou.
- Výstupy z učení
- Oborové znalosti:
Student získá a prokáže znalost základních poznatků z oblasti komunikace se zvláštním důrazem na specifičnost komunikace jedinců s postižením. Dokáže popsat skupinu zrakového, mentálního, sluchového a tělesného postižení včetně skupiny osob s narušenou komunikační schopností a pervazivními poruchami. Student se dokáže orientovat ve specifičnostech vyplývajících z jednotlivých druhů a stupňů postižení, dokáže zvažovat možnosti individuálního rozvoje jedince, orientuje se v nabídce vzdělávacích a poradenských služeb. ¨
Oborové dovednosti:
Student se dokáže orientovat se specifičnosti komunikace vybraných typů postižení, zná možnosti kompenzace a užití metod alternativní a augmentativní komunikace tak, aby dokázal v praxi komunikovat s klientem jak v sociální sféře, tak veřejné správě. Spolehlivě se orientuje v relevantní odborné literatuře, dokáže vyhledat, interpretovat a aplikovat získané informace v praxi. Je schopen propojit získané poznatky s potřebami praxe oboru.
Obecná způsobilost:
Student si uvědomuje význam adekvátnosti komunikace s jedinci se zdravotním postižením i možná rizika při neúspěšnosti nebo nevyváženosti komunikace v jeho budoucí profesi. Současně se metodami výuky předmětu podpoří rozvoj kritického myšlení, kreativita a schopnost studenta rozhodovat se samostatně a odpovědně. Absolvováním předmětu bude student způsobilý nejen využívat své vědomosti a dovednosti při konkrétní práci s klienty, bude lépe reagovat na specifičnosti komunikace klientů s různým typem a stupněm postižení. Současně se metodami výuky předmětu podpoří rozvoj. - Osnova
- 1. Komunikace – její význam v životě člověka, komunikace verbální a neverbální, specifika komunikace s osobami se zdravotním postižením.
- 2. Jedinci se zdravotním postižením, vymezení cílové skupiny, rodina s postiženým jedincem, postoje společnosti, mýty a předsudky. Současné trendy v přístupu k osobám s postižením. Systém péče o jedince s postižením od narození do stáří včetně aktuálních legislativních změn směřujících k inkluzívnímu vzdělávání.
- 3. Jedinci se zrakovým postižením: klasifikace, etiologie. Specifičnost vývoje jedinců se zrakovým postižením. Kompenzační pomůcky. Zásady komunikace. Braillovo písmo, chůze s bílou holí, chůze s průvodcem. Problémové situace.
- 4. Jedinci s mentálním postižením: klasifikace, etiologie. Specifičnost vývoje jedinců s mentálním postižením. Zásady správné komunikace. Problémové situace.
- 5. Komunikace s jedinci s narušenou komunikační schopností se zvláštní pozorností na poruchy srozumitelnosti a plynulosti řeči, afázie. Problémové situace.
- 6. Jedinci se sluchovým postižením: klasifikace, etiologie, specifika komunikace osob s kochleárním implantátem. Orální řeč, zásady odezírání, znakový jazyk, znakovaná čeština, prstová abeceda. Problémové situace.
- 7. Jedinec s tělesným postižením: klasifikace, etiologie. Specifičnost vývoje jedinců s tělesným postižením. Kompenzační pomůcky. Zásady komunikace.
- 8. Komunikace s jedinci s pervazivními vývojovými poruchami.
- 9. Alternativní a augmentativní komunikace.
- 10. – 12. Exkurze do zařízení pro jedince se zdravotním postižením.
- Literatura
- povinná literatura
- BENDOVÁ, Petra. Alternativní a augmentativní komunikace. Hradec Králové: Gaudeamus, 2014. ISBN 978-80-7435-508-0.
- FINKOVÁ, Dita a LibušeLUDÍKOVÁ. Specifika komunikace s osobami se zrakovým postižením. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. ISBN 978-80-244-3696-8.
- KRHUTOVÁ, Lenka. Komunikace v kontextu sociální práce s klienty se zdravotním postižením [CD-ROM]. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2013. ISBN 978-80-7464-411-5.
- PAROUBKOVÁ, Markéta. Proč?: učebnice k rozvoji komunikace. Olomouc: Balanc, o.s. – Společnost pro vyrovnávání příležitosti, 2015. ISBN 978-80-260-8874-5.
- SLOWÍK, J. Komunikace s lidmi s postižením. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-691-9. info
- doporučená literatura
- LECHTA, Viktor. Inkluzivní pedagogika. Praha: Portál, 2016. ISBN 978-80-262-1123-5.
- MICHALÍK, Jan a kolektiv. Osoby se zdravotním postižením - speciálně pedagogické aspekty komunikace. Ústí nad Labem: EdA, 2012. SBN 978-80-904927-6-9.
- MICHALÍK, J. Zdravotní postižení a pomáhající profese. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-859-3. info
- POTMĚŠILOVÁ, P. et al. Speciální pedagogika nejen pro sociální pedagogy. Praha: Parta, 2013. ISBN 978-80-7320-179-1. info
- RAY, Eileen Berlin. Case studies in communication and disenfranchisement: Applications to social health issues. Routledge, 2013. ISBN 0-8058-1675-5.
- VITÁSKOVÁ, Kateřina a kolektiv. Vybrané odchylky a narušení komunikační schopnosti se zaměřením na specifika logopedické a surdopedické diagnostiky a intervence. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. ISBN 978-80-244-4908-1.
- Metody hodnocení
- Zkouška
Zápočet je udělen za aktivní účast na seminářích, zpracování a prezentaci vybraného tématu prohlubujícího přednášená témata, dovednost vést diskuzí. Ústní zkouška prověří znalosti a dovednosti jednat s klientem se zdravotním postižením - Informace učitele
- Během semestru proběhne 10hodinový tutoriál, jehož součástí je vysvětlení obtížných částí učiva. Student při průběžném studiu využívá studijní oporu, z ní zpracuje vybrané korespondenční úkoly, které bude diskutovat při individuálních a skupinových konzultacích (studijní opora dostupná zde: https://elearning.slu.cz/enrol/index.php?id=148). U zkoušky student prokáže znalosti povinné literatury, studijní opory a přednášek kontaktní výuky. Student může průběžně konzultovat individuálně studovaná témata předmětu prostřednictvím elektronické pošty, individuálních nebo skupinových konzultací. Konzultační dny a hodiny stanoví vyučující při zahájení semestru, ale dle potřeby studentů je k dispozici i mimo stanovené konzultace po předchozí domluvě.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2024/UVSRPHK012