VS24VK024 Lidská práva ve veřejné správě a sociální politice

Fakulta veřejných politik v Opavě
léto 2025
Rozsah
10/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Garance
Mgr. Ondřej Pavelek, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s institutem základních práv a svobod v demokratickém státě a osvojit si základní součásti jeho obsahu. V kontextu se vznikem a vývojem lidských a občanských práv, vč. jejich vyjádření v mezinárodních dokumentech/smlouvách, bude studentům objasněna ústavní koncepce tohoto institutu obsažená v Listině základních práv a svobod, která je součástí českého ústavního pořádku. Zvláštní pozornost bude věnována pozici politických práv v prostředí veřejné správy, stejně jako pozici hospodářských, sociálních a kulturních práv jako součásti sociální politiky státu. Studenti si zároveň osvojí podstatu a význam osobních práv patřících jednotlivci ve společnosti a zároveň se seznámí s právy národnostních menšin a etnických skupin v ČR. Závěrečná část studijního předmětu bude věnovaná ochraně lidských práv v českých podmínkách prostřednictvím institutu ombudsmana a všeobecných soudů. Zvláštní pozornost se zaměří na ochranu základných práv před Ústavním soudem ČR.
Výstupy z učení
Oborové znalosti: Na konci tohoto předmětu bude student schopen porozumět základní problematice ochrany lidských práv ve vazbě na veřejnou správu. Bude schopen používat, základní pojmy a bude se orientovat v principech, které jsou pro lidská práva a jejich ochranu významná. Na konci tohoto předmětu bude student schopen aplikovat základní znalosti v praxi ve spojení s jím studovanou oblastí. Student získá znalosti o významu lidských práv ve veřejné správě, včetně mezinárodního a evropského kontextu.
Osnova
  • 1. Vznik a vývoj lidských a občanských práv 2. Lidské a občanská práva v mezinárodních dokumentech / smlouvách 3. Ústavní koncepce základních práv a svobod v ČR / Listina základních práv a svobod / I. – přijetí a význam Listiny, přirozeněprávní a pozitivněprávní pojetí základných práv a svobod, možnosti jejich omezení 4. Ústavní koncepce základních práv a svobod v ČR / Listina základních práv a svobod / II. – subjekty, klasifikace a realizace /dostupnost/ základních práv a svobod 5. Osobní práva a svobody – život jednotlivce ve společnosti, občana ve státě 6. Politické práva ve veřejné správě se zaměřením na volební právo a přímé formy účasti občanů na správě státu 7. Politické práva ve veřejné správě, další ústavní práva z této oblasti 8. Hospodářská a kulturní práva a sociální politika státu 9. Sociální práva a sociální politika státu 10. Práva národnostních menšin a etnických skupin v ČR 11. Ochrana základných práv a svobod před ombudsmanem 12. Soudní ochrana základních práv a svobod, všeobecné soudy 13. Ochrana základních práv a svobod před Ústavním soudem ČR
Literatura
    povinná literatura
  • HUSSEINI, Faisal. Listina základních práv a svobod: komentář. V Praze: C.H. Beck, 2021. Beckova edice komentované zákony. ISBN 978-80-7400-812-2.
    doporučená literatura
  • HANÁK, David. Koncept lidských práv a jeho dopad na výkon práva v demokracii. Ostrava: Key Publishing, 2020. ISBN 978-80-7418-342-3.
Výukové metody
Přednášky, prezentace
Metody hodnocení
Zápočet • Aktivní účast na přednáškách • Vypracování eseje na zvolené téma o Esej vypracuje skupina studentů v počtu max. 5 o Téma skupinové práce bude založena na alespoň jednom odborném článku ze zahraničí (nikoli ze Slovenska), které se vztahuje k tématu předmětu; preferujte prosím databázi Web of Science nebo Scopus. O Esej bude vypracována v rozsahu 4 normostran. O Postup:  1. Studenti vytvoří skupiny.  2. Domluví se na článku, který bude podkladem pro jejich esej.  3. Na základě vybraného článku formulují výzkumný problém a doplní je o své praktické zkušenosti.  4. Odevzdají esej do odevzdávárny v ISu.  5. Esej bude prezentována na poslední přednášce.  6. Prezentace bude na 10 minut + diskuze. O Za esej a prezentaci lze získat max. 15 bodů o Hodnotící kritéria:  Aktuálnost tématu: Vyberte prosím téma, které je aktuální a které přináší poznatky, které jsou užitečné pro současnou společnost.  Schopnost zaujmout provokativními tezemi: Najděte takové téma, které je pro ostatní zajímavé a které vzbudí jejich zájem o problematiku.  Dopady do praxe: Zpracujte téma, které je praktické a je pro ostatní užitečné.  Prezentace o Použití AI při zpracování eseje: AI lze použít, ale je nutné tuto skutečnost zmínit v eseji. Dávejte prosím pozor na to, že AI není vše vědoucí a dělá nemalé chyby. Informace z AI je tak nutné řádně ověřit. Zkouška • Zkouška je složena z 15 otevřených otázek. • Každá otázka je hodnocena 1 bod • Zkouška je písemná. • U zkoušky lze používat všechny studijní materiály v tištěné podobě Celkové hodnocení: 1. Esej – max. 15 bodů 2. Zkouška – max. 15 bodů A – 27 – 30 bodů B - 23 – 26 bodů C – 20-22 bodů D – 17 – 19 bodů E – 13 – 16 bodů F – 12 a méně bodů
Informace učitele
Kontaktní výuka je vedena systémem diskusních konzultací na vybraná témata v rozsahu 12 hodin. Kombinovaná část studia je zprovozněna v prostředí e-learningového kurzu na e-portále http://elearning.fvp.slu.cz/, kde probíhají jednotlivé tutoriály podle přehledu probírané látky a pod vedením vyučujícího. Toto prostředí poskytuje rovněž studentům individuální konzultace vybraných problémových celků při rozpracování témat a cílů diplomové práce. Pro výuku je tady publikována elektronická studijní opora.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2025/VS24VK024