UPPVBK026 Sociální práce s vybranými skupinami klientů

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2014
Rozsah
Přednáška 8 HOD/SEM. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D. (přednášející)
Garance
PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D.
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty se specifiky vybraných cílových skupin klientů a s relevantními teoretickými přístupy a metodami, které lze v sociální práci s uvedenými cílovými skupinami uplatnit. Důraz bude kladen na aplikaci teoretických poznatků do praxe sociální práce včetně poskytnutí základního poradenství pro vybrané skupiny klientů. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student získá a prokáže znalost základní problematiky sociální práce s vybranými skupinami klientů poradenství, umí poskytnout základní poradenský servis vybraných skupinám klientů a dokáže klienty kvalifikovaně odkázat na specializované formy pomoci a podpory nebo sociální služby. Odborné dovednosti: Student se dokáže orientovat v problematice a specifikách jednotlivých vybraných skupin, je schopen v praxi aplikovat teoretický vztah mezi sociální patologií, sociální prací a sociálními službami. Je schopen identifikovat definiční znaky cílové skupiny, vymezit rizikové skupiny klientů, kvalifikovaně pracovat s kasuistikami klientů a realizovat jednotlivé fáze strukturované sociální práce s klientem zacílené na konkrétní vybranou skupinu klientů. Student je připraven realizovat metody terénní sociální práce v sociálně vyloučených lokalitách a lokalitách ohrožených sociálním vyloučením a dalších cílových skupin ohrožených sociálním vyloučením. Dále je schopen nabídnou odpovídající škálu sociálních služeb a dávek pro vybrané cílové skupiny klientů. Obecná způsobilost: Student je schopen vnímat ohrožení vyplývající ze sociálního vyloučení vybraných skupin klientů a v rámci terénní sociální práce dokáže navrhovat řešení vzniklé sociální situace a možnosti preventivního působení v této oblasti. Absolvováním předmětu bude student způsobilý nejen využívat své vědomosti a dovednosti při konkrétní práci s klienty, ale bude rovněž reagovat na specifické znaky cílových skupin klientů. Metodami výuky předmětu je současně podpořen rozvoj analytického a syntetického myšlení, kreativita a schopnost studenta rozhodovat se v dané situaci samostatně a odpovědně.
Osnova
  • 1. Současné teoretické přístupy a metody sociální práce relevantní pro práci s cílovými skupinami. Sociální práce a sociální služby. Struktura práce s klientem.
    2. Sociální práce s dětmi a mládeží ohroženými společensky nežádoucími jevy - popis cílové skupiny a nejčastější problémy klientů, se kterými se sociální pracovník setká, princip nízkoprahovosti, legislativní kontext v ČR.
    3. Sociální práce s dětmi a mládeží ohroženými společensky nežádoucími jevy - přístupy a metody sociální práce využitelné při práci s cílovou skupinou. Práce s kazuistikami.
    4. Sociální práce s rodinami - popis cílové skupiny a nejčastější problémy klientů, se kterými se sociální pracovník setká, legislativní kontext v ČR.
    5. Sociální práce s rodinami - přístupy a metody sociální práce využitelné při práci s cílovou skupinou, aplikace metod sociální práce s rodinou v kontextu sociálně právní ochrany dětí. Metody sociální práce při rozvratu partnerského vztahu, porozvodová péče o děti, role sociálního pracovníka ve sporech o děti. Rodinná mediace při řešení postavení dítěte rozvádějících se rodičů. Práce s kazuistikami.
    6. Sociální práce s obyvateli sociálně vyloučených lokalit - popis situace obyvatel sociálně vyloučených lokalit u nás a nejčastější problémy klientů, se kterými se sociální pracovník setká, legislativní kontext v ČR.
    7. Sociální práce s obyvateli sociálně vyloučených lokalit - přístupy a metody sociální práce využitelné při práci s cílovou skupinou. Práce s kazuistikami.
    8. Sociální práce s lidmi ohroženými závislostí - popis cílové skupiny a nejčastější problémy klientů, se kterými se sociální pracovník setká, legislativní kontext v ČR.
    9. Sociální práce s lidmi ohroženými závislostí - přístupy a metody sociální práce využitelné při práci s cílovou skupinou. Práce s kazuistikami.
    10. Sociální práce s lidmi bez přístřeší - popis cílové skupiny a nejčastější problémy klientů, se kterými se sociální pracovník setká, legislativní kontext v ČR.
    11. Sociální práce s lidmi bez přístřeší - přístupy a metody sociální práce využitelné při práci s cílovou skupinou. Práce s kazuistikami.
    12. Sociální práce s lidmi poskytujícími placené sexuální služby - popis cílové skupiny a nejčastější problémy klientů, se kterými se sociální pracovník setká, legislativní kontext v ČR, přístupy a metody sociální práce využitelné při práci s cílovou skupinou.
Literatura
    povinná literatura
  • PILÁT, M. Sociální práce s vybranými skupinami klientů. Distanční studijní opora. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřej, 2012. URL info
  • JANOUŠKOVÁ, K., NEDĚLNÍKOVÁ, D. (edd.). Profesní dovednosti terénních sociálních pracovníků. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2008. ISBN 798-80-7368-504-1. info
  • NEDĚLNÍKOVÁ. D. (ed.). Metodická příručka pro výkon terénní sociální práce. Ostrava: MPSV, 2007. info
  • GOJOVÁ, A., SOBKOVÁ, H. Využití úkolově orientovaného přístupu v současných podmínkách české sociální práce. Sociální práce/Sociálna práca č. 1, 2007. ISBN 1213-6204. info
  • MATOUŠEK, O.; KOLÁČKOVÁ, J.; KODYMOVÁ, P. Sociální práce v praxi. Specifika různých cílových skupin a práce s nimi. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7367-002-X. info
  • NAVRÁTIL, P. Úvod do teorií a metod sociální práce. Brno: Národní centrum pro rodinu, 2000. info
    doporučená literatura
  • Časopis Sociální práce/Sociálna práca. ISBN 1213-6204. info
  • Sdělení FMZV č. 104/1991 Sb., o Úmluvě o právech dítěte. info
  • Trestní řád č. 141/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů. info
  • Trestní zákoník č. 40/ 2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů. info
  • Vyhláška 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. info
  • MATOUŠEK, O., a kol. Základy sociální práce. 2. vyd. Praha: Portál. ISBN 978-80-7367-331-4. info
  • Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. info
  • Zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů. info
  • BECHYŇOVÁ, V.; KONVIČKOVÁ, M. Sanace rodiny. Sociální práce s dysfunkčními rodinami. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-392-5. info
  • ÚLEHLA, I. Umění pomáhat: učebnice metod sociální praxe. Praha: Sociologické nakladatelství, 2005. ISBN 978-80-86429-36-6. info
  • MATĚJČEK, Z.; DYTRYCH, Z. Krizové situace v rodině očima dítěte. Praha: Grada, 2002. ISBN 80-247-0332-7. info
  • DUNOVSKÝ, J.; DYTRYCH, Z.; MATEJČEK, Z., a kol. Týrané, zneužívané a zanedbávané dítě. Praha: Grada Publishing, 1995. ISBN 80-7169-192-5. info
Informace učitele
Zpracování stati v rozsahu 5 normostran na téma Specifika sociální práce s vybranou cílovou skupinou klientů (termín odevzdání: nejpozději dva týdny před zahájením zápočtového týdne). Každý student si téma (cílovou skupinu klientů) vybere a jeho znění může ho konzultovat do 14-ti dnů s vyučujícím. Literatura, z níž bude studující čerpat, bude v minimálním rozsahu 3 tituly z okruhu literatury základní a 1 titul z okruhu literatury doporučené. Základním kritériem při posuzování kvality stati bude prokázání schopnosti práce s odborným textem, s akcentem na vhodné propojování tezí jednotlivých autorů do uceleného logického rámce a schopnost promítnout teoretické poznatky do praxe sociální práce s klientem.
Zpracovanou stať studenti odevzdají nejpozději dva týdny před zahájením zápočtového týdne, aby měl pedagog příležitost práce vyhodnotit a případně vrátit k přepracování prostřednictvím elektronické pošty. V rámci konzultací (osobních, elektronických) může student využít čas pro řešení nejasností při zpracovávání úkolů.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023, léto 2024.