UODK037 Ošetřovatelská péče o ženu v gynekologii a porodnictví

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2015
Rozsah
Přednáška 4 HOD/SEM, Seminář 5 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
MUDr. Marie Lachčina (přednášející)
Mgr. Lenka Vavrečková (cvičící)
Garance
MUDr. Marie Lachčina
Ústav nelékařských zdravotnických studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s péčí o zdraví ženy podle věku, zdravotním stavem reprodukčních orgánů a gynekologickými onemocněními. Předmět seznamuje s odlišnostmi péče o ženu v oblasti primární, sekundární a terciární zdravotní péče. Předmět popisuje péči o ženu s důrazem na individuální potřeby dívek a žen v jednotlivých životních etapách - dětství, dospívání, reprodukční období, klimakterium. Upozorňuje na význam reprodukčního a sexuálního zdraví, na prevenci onemocnění ženských pohlavních orgánů. Student se po absolvování předmětu bude orientovat v problematice ošetřovatelské péče o ženu ve zdraví i v nemoci. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student chápe a umí použít nejnovější ošetřovatelské a medicínské poznatky z oblasti klinického stavu (onemocnění), etiologie, symptomatologie, diagnostiky, léčby gynekologických a porodnických onemocnění. Má potřebné znalosti pro aplikaci poznatků v péči o ženy/dívky ve zdraví i nemoci. Student umí popsat a vysvětlit jednotlivé postupy v ošetřovatelské péči o klientky/pacientky v péči o reprodukční zdraví, prevenci gynekologických onemocnění a u patologických stavů. Odborné dovednosti: Student prakticky ovládá ošetřovatelskou péči o ženu ve zdraví a nemoci - umí zhodnotit stav ženy, provést ošetřovatelskou anamnézu - rozhovor, fyzikální vyšetření, určit ošetřovatelské diagnózy, včetně analýzy stavu, stanovit očekávané výsledky, cíle a kritéria, naplánovat péči, provést ošetřovatelské intervence v souladu se standardními postupy, vyhodnotit plán péče. Obecná způsobilost: Student je schopen péče o klientku/pacientku. Umí použít metodu ošetřovatelského procesu v péči o klientku/pacientku. Kompetence: Zprostředkovává dívkám a ženám ošetřovatelskou péči v oblasti reprodukčního zdraví, prevence onemocnění reprodukčních orgánů, gynekologického onemocnění a jiných patologických stavů v gynekologii a porodnictví. Poskytuje edukaci dívkám, ženám, popř. jejich partnerům, rodinám, komunitám v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví z hlediska svých kompetencí.
Osnova
  • Přednášky:
    1. Preventivní péče o ženu v rámci systému primární péče (gynekologická anamnéza, gynekologické vyšetření (cytologie, kolposkopie), gynekologické vyšetřovací metody, preventivní programy v ČR.
    2. Antikoncepce a výchova k plánovanému rodičovství, interrupce, spontánní potrat. Malé a velké operace v gynekologii (vaginální, abdominální).
    3. Preventivní péče o ženu (porodnická anamnéza). Změny organizmu v graviditě, diagnostika v graviditě, fyziologické a rizikové těhotenství, organizace antenatální péče.
    4. Spontánní a patologický porod. Porodnické operace, náhlé příhody v porodnictví a gynekologii.
    5. Péče o ženu v šestinedělí. Fyziologické a patologické šestinedělí.
    6. Vyšetřovací metody v porodnictví. Ektopická gravidita, sterilita, fertilita, infertilita, asistovaná reprodukce.
    7. Gynekologické záněty, inkontinence moči, abnormální polohy vnitřních pohlavních orgánů, descensus, venerické choroby.
    8. Problematika dětské gynekologie a gynekologie dospívajících. Sexuální a reprodukční zdraví. Preventivní programy a doporučení WHO.
    9. Benigní nádorová onemocnění. Prevence a dispenzarizace. Nejčastější maligní nádorová onemocnění (vulvy, vaginy, cervixu, endometria, vejcovodů, ovarií).
    Semináře a cvičení:
    1. Organizace ošetřovatelské péče v gynekologii a porodnictví. Dokumentace - systematické zhodnocení klientky/pacientky v gynekologii a porodnictví. Standardní plány péče. Systematický přístup s využitím koncepčních modelů a teorií.
    2. Systémové ošetřovatelské hodnocení klientky/pacientky a ošetřovatelský proces během prenatální péče, adaptace ženy na těhotenství, potřeby těhotných žen.
    3. Systémové ošetřovatelské hodnocení klientky/pacientky během rizikového těhotenství, potřeby žen.
    4. Systémové ošetřovatelské hodnocení klientky/pacientky během fyziologického a během patologického porodu.
    5. Systémové ošetřovatelské hodnocení klientky/pacientky v poporodním období. Význam edukace v šestinedělí, kojení, potřeby žen/matek.
    6. Systémové ošetřovatelské hodnocení klientky/pacientky v gynekologii, patologických stavech, potřeby žen/dívek.
    7. Systémové ošetřovatelské hodnocení klientky/pacientky v gynekologii během perioperační péče - malé operační zákroky v gynekologii a porodnictví.
    8. Systémové ošetřovatelské hodnocení klientky/pacientky v gynekologii během perioperační péče - velké operační zákroky v gynekologii a porodnictví.
    9. Sexuální a reprodukční zdraví, preventivní programy. Edukační činnost sestry, edukační plány v péči o ženu, období života ženy. Doporučení WHO.
Literatura
    povinná literatura
  • ARCHALOUSOVÁ, A. Péče o ženu v šestinedělí. Distanční studijní opora [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • ARCHALOUSOVÁ, A. Péče v prenatálním období a adaptace ženy na těhotenství. Distanční studijní opora [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • ARCHALOUSOVÁ, A. Systematický přístup v péči o ženu s využitím koncepčních modelů a teorií [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • ROZTOČIL, A. a kol. Porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2008. ISBN 978-80-247-1941. info
  • LEIFER, G. Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Praha: Grada Publishing, 2004. ISBN 80-247-0668-7. info
    doporučená literatura
  • SZO:. Strategické dokumenty (3). Bezpečné mateřství. Praha: Ministerstvo zdravotnictví, 2002. ISBN 80-85047-22-5. info
  • SZO:. Evropská řada Zdraví pro všechny č. 6. Osnova programu v evropském regionu. Praha: Ministerstvo zdravotnictví, 2001. ISBN 80- 85047-19-5. info
  • ČECH, E., HÁJEK, Z., MARŠÁL, K., SRB, B. a kol. Porodnictví. Praha: Grada Publishing, 1999. ISBN 80-7169-355-3. info
  • MARTIUS, G. a kol. Gynekologie a porodnictví. Martin: Osveta, 1997. ISBN 80-88824-56-7. info
Informace učitele
Podmínkou udělení zápočtu je nejméně 90% účast na výuce seminářů, zpracování zápočtové práce - zvládnutí ošetřovatelského zhodnocení klientky a naplánování péče, vědomostní test, zkouška je ústní.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2016, zima 2017, zima 2018.