UPPVBP028 Psychopatologie a patopsychologie

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2015
Rozsah
2/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Bohumil Koukola, CSc. (přednášející)
doc. PhDr. Bohumil Koukola, CSc. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Bohumil Koukola, CSc.
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět představuje problematiku zdraví a nemoci z pohledu psychologie, tedy prožívání, chování člověka. Cílem je seznámit studenty s výskytem a významem patopsychologických i psychopatologických projevů, s příčinami vzniku duševních poruch, s jejich projevy, závadami a poruchami. Po absolvování předmětu dokáže student charakterizovat jednotlivé typy patopsychologických a psychopatologických projevů u dětí, dospívajících i dospělých. Na základě získaných vědomostí porozumí psychologické i sociální problematice nemocných i zdravotně postižených. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student získá a prokáže znalost základních patopsychologických a psychopatologických jevů. Je schopný nejzákladnější diagnostiky (rozpoznávání) patopsychologických a psychopatologických projevů (omezeno na nejčetnější poruchy). Porozumí psychickým problémům spojených s nemocí u dětí, dospívajících i dospělých. Orientuje se v psychologické i sociální problematice nemocných i zdravotně postižených. Odborné dovednosti: Student dokáže v praxi používat odbornou patopsychologickou a psychopatologickou terminologii. Spolehlivě se orientuje v relevantní odborné literatuře. Obecná způsobilost: Student je schopen rozeznat výskyt i význam patopsychologických a psychopatologických projevů. Umí diagnostikovat (rozpoznat) symptomy, syndromy i vybrané nosologické jednotky. Určí obecné závady i poruchy psychických procesů a stavů. Pochopí psychosomatické vztahy, psychologické problémy nemocných a zdravotně popstižených
Osnova
  • 1. Uvedení do problematiky (předmět psychologických věd, základní pojmy důležité pro patopsychologii, normalita a patologie, zdraví a nemoc, klasifikace prognóz, psychická anomálie a deficit, index stavu výkonnosti, vymezení patopsychologie a psychopatologie)
    2. Výskyt a význam patopsychologických a psychopatologických projevů (přechodné duševní poruchy, abnormální duševní projevy, chorobné projevy)
    3. Příčiny duševních poruch (vlivy prenatální, perinatální, postnatální)
    4. Rozpoznávání - diagnostikování nemoci (současný stav psychický, symptom, syndrom, nosologická jednotka, psychologické vyšetření)
    5. Klasifikace psychických, patopsychologických a psychopatologických jevů
    6. Závady a poruchy (vnímání, vědomí a spánku, pozornosti, paměti, myšlení, citů, nálad a afektů, jednání a vůle)
    7. Nemoc jako psychologický problém (sociální význam nemoci, postoje společnosti k nemocným)
    8. Zdraví a nemoc. Biopsychosociální pojetí zdraví.
    9. Psychosomatické vztahy a onemocnění (předpoklady vzniku psychosomatických poruch, psychické problémy spojené se somatickým onemocněním)
    10. Psychické problémy spojené s nemocí v dětském věku (reakce rodičů na onemocnění jejich dítěte, reakce dítěte na vlastní nemoc, emoční reakce, rozumové zpracování choroby, vliv na osobnost)
    11. Psychologická problematika zdravotně postižených (výskyt a příčiny vzniku zdravotního postižení, psychické změny vyplývající z vrozeného postižení, rodina postiženého dítěte, vývoj dítěte s vrozeným postižením, psychická adaptace na získané postižení, dospělost postiženého člověka, sociální význam zdravotního postižení)
Literatura
    povinná literatura
  • WÁGNEROVÁ, M. Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-414-4. info
  • KOHOUTEK, R. Patopsychologie a psychopatologie pro pedagogy. Brno: MU, 2007. ISBN 978-80210-4434-0. info
  • KOTASOVÁ, J. Vybrané kapitoly z patopsychologie. Olomouc: Hanex, 2000. ISBN 80-85783-30-4. info
    doporučená literatura
  • SVOBODA, M. A KOL. Psychopatologie a psychiatrie. Praha: Portál, 2008. ISBN 80-7367-154-9. info
  • MLČÁK, Z. Základy psychopatologie. Ostrava: PdF OU, 2003. info
  • MUNDEN, A., ARCELUS, J. Poruchy pozornosti a hyperaktivita. Praha: Portál, 2001. ISBN 978-80-7367-430-4. info
  • RIEFOVÁ, S. F. Nesoustředěné a neklidné dítě ve škole. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-287-4. info
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.