UOGD037 Ošetřovatelská péče o ženu v gynekologii a porodnictví

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2017
Rozsah
Přednáška 4 HOD/SEM, Seminář 5 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Yvetta Vrublová, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Yvetta Vrublová, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Yvetta Vrublová, Ph.D.
Ústav nelékařských zdravotnických studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s péčí o zdraví ženy podle věku, zdravotním stavem reprodukčních orgánů a gynekologickými onemocněními. Předmět seznamuje s odlišnostmi péče o ženu v oblasti primární, sekundární a terciární zdravotní péče. Předmět popisuje péči o ženu s důrazem na individuální potřeby dívek a žen v jednotlivých životních etapách - dětství, dospívání, reprodukční období, klimakterium. Upozorňuje na význam reprodukčního a sexuálního zdraví, na prevenci onemocnění ženských pohlavních orgánů. Student se po absolvování předmětu bude orientovat v problematice ošetřovatelské péče o ženu ve zdraví i v nemoci.
Osnova
  • 1. Preventivní péče o ženu v rámci systému primární péče (gynekologická anamnéza, gynekologické vyšetření (cytologie, kolposkopie), gynekologické vyšetřovací metody, preventivní programy v ČR.
    2. Antikoncepce a výchova k plánovanému rodičovství, interrupce, spontánní potrat. Malé a velké operace v gynekologii (vaginální, abdominální).
    3. Gynekologické záněty, inkontinence moči, abnormální polohy vnitřních pohlavních orgánů, descensus, venerické choroby.
    4. Problematika dětské gynekologie a gynekologie dospívajících. Sexuální a reprodukční zdraví. Preventivní programy a doporučení WHO.
    5. Benigní nádorová onemocnění. Prevence a dispenzarizace. Nejčastější maligní nádorová onemocnění (vulvy, vaginy, cervixu, endometria, vejcovodů, ovarií).
    6. Vyšetřovací metody v porodnictví. Ektopická gravidita, sterilita, fertilita, infertilita, asistovaná reprodukce.
    7. Preventivní péče o ženu (porodnická anamnéza). Změny organizmu v graviditě, diagnostika v graviditě, fyziologické a rizikové těhotenství, organizace antenatální péče.
    8. Spontánní a patologický porod. Porodnické operace, náhlé příhody v porodnictví a gynekologii.
    9. Péče o ženu v šestinedělí. Fyziologické a patologické šestinedělí.
    10. Sexuální a reprodukční zdraví, preventivní programy. Edukační činnost sestry, edukační plány.
    11. v péči o ženu, období života ženy. Doporučení WHO.
    12. Gynekologické ošetřovatelství, primární a sekundární gynekologická péči, ošetřovatelský proces v gynekologii dětského a dospívajícího věku.
    13. Ošetřovatelský proces u ženy se zánětlivým onemocněním pohlavních orgánů, se sterilitou a s endometriózou
    14. Ošetřovatelský proces u ženy před a po malém gynekologickém zákroku.
    15. Ošetřovatelský proces u ženy s benigním a maligním nádorovým onemocněním.
    16. Ošetřovatelský proces u ženy v rámci radioterapie a chemoterapie.
    17. Ošetřovatelský proces u ženy s onemocněním prsní žlázy.
    18. Ošetřovatelský proces u ženy s náhlou gynekologickou příhodou.
Literatura
    povinná literatura
  • VRUBLOVÁ,Y. Ošetřovatelská péče o ženu. Nástin diagnostiky NANDA I. Ostravská univerzita, Lélařská fakulta, 2014. URL info
  • ARCHALOUSOVÁ, A. Péče o ženu v šestinedělí. Distanční studijní opora [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • ARCHALOUSOVÁ, A. Péče v prenatálním období a adaptace ženy na těhotenství. Distanční studijní opora [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • ARCHALOUSOVÁ, A. Systematický přístup v péči o ženu s využitím koncepčních modelů a teorií [online]. c2012, posl. akt. srpen 2012 [cit. 2012-08-23]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2012. URL info
  • PROCHÁZKA, M. Akutní stavy v porodní asistenci. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2011. ISBN 978-80-7464-087-2. info
  • ROZTOČIL A. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2. info
    doporučená literatura
  • SZO:. Strategické dokumenty (3). Bezpečné mateřství. Praha: Ministerstvo zdravotnictví, 2002. ISBN 80-85047-22-5. info
  • SZO:. Evropská řada Zdraví pro všechny č. 6. Osnova programu v evropském regionu. Praha: Ministerstvo zdravotnictví, 2001. ISBN 80- 85047-19-5. info
  • ČECH, E., HÁJEK, Z., MARŠÁL, K., SRB, B. a kol. Porodnictví. Praha: Grada Publishing, 1999. ISBN 80-7169-355-3. info
  • MARTIUS, G. a kol. Gynekologie a porodnictví. Martin: Osveta, 1997. ISBN 80-88824-56-7. info
Informace učitele
Kontaktní výuka je vedena systémem konzultací na vybraná témata. Kombinovaná část studia je realizována v prostředí e-learningového kurzu na e-portále http://elearning.fvp.slu.cz/. Pro výuku jsou zde studentům k dispozici studijní opory zahrnující korespondenční úkoly. Předmět je ukončen zápočtem, který proběhne písemnou nebo ústní formou, v rámci něj student prokáže znalosti základní i vybrané doporučené literatury a dokáže diskutovat o zpracovaných korespondenčních úkolech. Student bude moci průběžně konzultovat individuálně studovaná témata předmětu prostřednictvím individuálních či skupinových konzultací nebo elektronické pošty.
80% účast na cvičeních (studentovi, který se z vážných důvodů nemohl povinné výuky zúčastnit, vyučující určí náhradní způsob splnění studijních povinností).
Požadavky k zápočtu: účast na klinických seminářích, zápočtová práce - ošetřovatelská péče o klientku s gynekologickým onemocněním. Písemný test, minimálně 80 % úspěšnost.
Požadavky ke zkoušce: ústní zkouška.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2018, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.