UVSRPCK091 Copyright Law and Media Law

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2023
Rozsah
9/0/0. Přednáška 9 HOD/SEM. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Ondřej Pavelek, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D.
Předpoklady
FAKULTA ( FVP ) && TYP_STUDIA ( B ) && FORMA ( K )
At the end of the course students should know the institutes of copyright law as a component of intellectual property rights; be able to explain the theory, content and subject, the effects of legal acts in this field, especially the license agreement, and the consequences of a breach copyright act. Students should know the rules of media such as print, broadcast and television and the internet, and their effects on society and the legal relations in connection with the copyright act. At the end of the course the student should be able to explain and interpret media and copyright institutes to apply theoretical information, create copyright documents, the student is able to contractual relationships to protect their rights and obligations.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je, aby studenti získali znalosti o institutech autorského práva jako součásti práv duševního vlastnictví, dokázali vysvětlit teorii, obsah a předmět, účinky právních předpisů v této oblasti, zejména licenčních smluv, a důsledky porušení autorského práva. Studenti by měli znát pravidla fungování médií, jako je tisk, vysílání, televize a internet, a jejich vliv na společnost a právní vztahy ve vztahu k autorskému právu. Na konci kurzu by studenti měli být schopni vysvětlit a interpretovat mediální a autorskoprávní instituty, aplikovat teoretické informace, vytvářet autorskoprávní dokumenty a být schopni chránit svá práva a povinnosti ve smluvních vztazích.
Výstupy z učení
Po absolvování kurzu bude student schopen: porozumět a vysvětlit základní principy autorského práva a práv duševního vlastnictví jako součásti právního rámce duševního vlastnictví. Identifikovat a interpretovat klíčové pojmy a instituty související s autorským právem, včetně licenčních smluv a důsledků porušení autorských práv. Porozumět vlivu médií, jako je tisk, vysílání, televize a internet, na společnost a právní vztahy v kontextu autorského práva. Umět aplikovat teoretické informace při tvorbě autorskoprávních dokumentů a ochraně práv a povinností ve smluvních vztazích.
Osnova
  • 1. The concept of copyright as an independent field of private law
    2. The concept of copyright works and the kinds of works. The concept of the author. Statutory presumption of authorship
    3. Contents copyright. Copyright personality and property. Prerequisites copyright relations. Types copyright agreements
    4. Free access to the works and gratuitous legal license
    5. Rights of Performers, concept artist, artistic performance
    6. Copyright Infringement consequences administrative punishment for violations under the Copyright Act
    7. Special arrangements uncreative rights under the Copyright Act (law publishers, television and radio broadcasting)
    8. Collective management of rights, collective management organizations
    9. Czech Television, Czech Television Act, Czech Radio Act on Czech Radio. The law on television and radio broadcasting.
    10. The concept of the information society, internet, video-on-demand 11. Periodical and non-periodical publications, press laws
    12. International agreements in the field of copyright and media rights
Literatura
    doporučená literatura
  • Rozehnal, Aleš. Media Law in the Czech Republic. Praha: Wolters Kluwer, 2013. ISBN 978-9041147301. info
  • Diblík, J., Veit, F. Mediální právo a práva k nehmotným statkům v České republice = Media law and intellectual property law in the Czech Republic. Praha Linde, 2012. ISBN 978-80-7201-863-5. info
Výukové metody
Přednášky, diskuze, skupinový projekt, prezentace
Metody hodnocení
Zápočet • Aktivní účast na přednáškách • Vypracování eseje na zvolené téma o Esej vypracuje skupina studentů v počtu max. 5 o Téma skupinové práce bude založena na alespoň jednom odborném článku ze zahraničí (nikoli ze Slovenska), které se vztahuje k tématu předmětu; preferujte prosím databázi Web of Science nebo Scopus. o Esej bude vypracována v rozsahu 4 normostran. o Postup:  1. Studenti vytvoří skupiny.  2. Domluví se na článku, který bude podkladem pro jejich esej.  3. Na základě vybraného článku formulují výzkumný problém a doplní je o své praktické zkušenosti.  4. Odevzdají esej do odevzdávárny v ISu do 30. listopadu 2023.  5. Esej bude prezentována na poslední přednášce.  6. Prezentace bude na 10 minut + diskuze. o Za esej a prezentaci lze získat max. 15 bodů o Hodnotící kritéria:  Aktuálnost tématu: Vyberte prosím téma, které je aktuální a které přináší poznatky, které jsou užitečné pro současnou společnost.  Schopnost zaujmout provokativními tezemi: Najděte takové téma, které je pro ostatní zajímavé a které vzbudí jejich zájem o problematiku.  Dopady do praxe: Zpracujte téma, které je praktické a je pro ostatní užitečné.  Prezentace o Použití AI při zpracování eseje: AI lze použít, ale je nutné tuto skutečnost zmínit v eseji. Dávejte prosím pozor na to, že AI není vše vědoucí a dělá nemalé chyby. Informace z AI je tak nutné řádně ověřit. Zkouška • Zkouška je složena z 15 otevřených otázek. • Každá otázka je hodnocena 1 bod • Zkouška je písemná. • U zkoušky lze používat všechny studijní materiály v tištěné podobě Celkové hodnocení: 1. Esej – max. 15 bodů 2. Zkouška – max. 15 bodů A – 27 – 30 bodů B - 23 – 26 bodů C – 20-22 bodů D – 17 – 19 bodů E – 13 – 16 bodů F – 12 a méně bodů Erasmus Pokud se nemůžete aktivně zúčastnit přednášek z důvodu účasti na Erasmu, můžete i tak předmět úspěšně ukončit za těchto podmínek: 1. Esej – platí výše uvedené s těmito změnami: a. Esej vypracuje student sám. b. Prezentace proběhne online v termínu stanoveném na základě dohody mezi vyučujícím a studentem 2. Písemná zkouška – termín upravíme po dohodě se studentem.
Informace učitele
Prerequisite is completion of the Foundamentals of law, knowledge of private law terminology, especially institutes of constitution, civil law and basic legal theory, and an overview of basic human rights under CFRBF.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2023/UVSRPCK091