UVSRPCP095 Právo v rodinné politice

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2023
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Ondřej Pavelek, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Eva Ondřejová, Ph.D., LL.M. (cvičící)
Garance
Mgr. Ondřej Pavelek, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D.
Předpoklady
FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(B) && FORMA(P)
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem tohoto předmětu je poskytnout studentům komplexní přehled o rodinném právu, jeho postavení v právním řádu a specifickým otázkám týkajícím se manželství, registrovaného partnerství, rodičovství, péče o dítě, práv dětí a sociálně-právní ochrany dětí. Studenti budou schopni aplikovat tyto znalosti na praktické situace a vyřešit základní právní otázky v oblasti rodinného práva.
Výstupy z učení
Po absolvování tohoto předmětu bude student schopen: 1. Analyzovat postavení rodinného práva v právním řádu a identifikovat jeho klíčové principy. 2. Vysvětlit proces vzniku manželství, způsobilost k uzavření manželství a rozpoznat překážky pro jeho uzavření. 3. Porozumět registrovanému partnerství a nesezdanému soužití jako alternativním formám vztahu. 4. Popsat společné jmění manželů a procesy zániku manželství, včetně sporného a nesporného rozvodu. 5. Identifikovat právní aspekty určování rodičovství, včetně mateřství a otcovství. 6. Vyložit vztahy mezi rodiči a dětmi, včetně ochrany osobnosti dítěte, otázek jména a příjmení, péče o dítě, a zastoupení dítěte. 7. Aplikovat práva dítěte, včetně mezinárodněprávní ochrany dětí. 8. Rozpoznat a vysvětlit vyživovací povinnost a pojmy spojené s rodičovskou odpovědností. 9. Diskutovat o náhradní rodinné péči, jako jsou osvojení, osvojení zletilého, pěstounská péče a svěření do výchovy jinému. 10. Vysvětlit pojmy poručenství, opatrovnictví a sociálně-právní ochrana dětí, včetně základních principů a opatření v této oblasti. 11. Analyzovat výkon veřejné správy v oblasti sociálně-právní ochrany dětí a jeho význam v kontextu rodinného práva.
Osnova
  • Postavení rodinného práva v právním řádu Manželství – vznik, způsobilost uzavřít manželství, překážky manželství, zdánlivé manželství a neplatnost manželství, povinnosti a práva manželů, včetně výživného mezi manžely Registrované partnerství, nesezdané soužití Společné jmění manželů Zánik manželství; sporný a nesporný rozvod Určování rodičovství – mateřství a otcovství Vztah rodiče a dítěte – ochrana osobnosti dítěte, jméno a příjmení dítěte, péče o dítě a jeho ochrana, zastoupení dítěte, péče o jmění dítěte Práva dítěte, včetně mezinárodněprávní ochrany dětí Vyživovací povinnost Rodičovská odpovědnost Náhradní rodinná péče – osvojení, osvojení zletilého, pěstounská péče, svěření do výchovy jinému. Poručenství, opatrovnictví, Sociálně-právní ochrana dětí – základní principy, opatření a zařízení sociálně-právní ochrany dětí, výkon veřejné správy na tomto úseku
Literatura
    povinná literatura
  • HRUŠÁKOVÁ, Milana, KRÁLÍČKOVÁ Zdeňka, WESTPHALOVÁ Lenka, DÁVID Radovan. Rodinné právo. 2. vydání. V Praze: C.H. Beck, 2017. xl, 355. ISBN 9788074006449.
    doporučená literatura
  • NOVOTNÝ, Petr, IVIČIČOVÁ, Jitka, SYRŮČKOVÁ Ivana, VONDRÁČKOVÁ Pavlína. Nový občanský zákoník - Rodinné právo: 2., aktualizované vydání. Grada Publishing a.s., 2017 ISBN 802719637X, 9788027196371.
Výukové metody
Přednášky, prezentace, skupinové projekty
Metody hodnocení
Zápočet • Aktivní účast na přednáškách • Vypracování eseje na zvolené téma o Esej vypracuje skupina studentů v počtu max. 5 o Téma skupinové práce bude založena na alespoň jednom odborném článku ze zahraničí (nikoli ze Slovenska), které se vztahuje k tématu předmětu; preferujte prosím databázi Web of Science nebo Scopus. o Esej bude vypracována v rozsahu 4 normostran. o Postup:  1. Studenti vytvoří skupiny.  2. Domluví se na článku, který bude podkladem pro jejich esej.  3. Na základě vybraného článku formulují výzkumný problém a doplní je o své praktické zkušenosti.  4. Odevzdají esej do odevzdávárny v ISu do 30. listopadu 2023.  5. Esej bude prezentována na poslední přednášce.  6. Prezentace bude na 10 minut + diskuze. o Za esej a prezentaci lze získat max. 15 bodů o Hodnotící kritéria:  Aktuálnost tématu: Vyberte prosím téma, které je aktuální a které přináší poznatky, které jsou užitečné pro současnou společnost.  Schopnost zaujmout provokativními tezemi: Najděte takové téma, které je pro ostatní zajímavé a které vzbudí jejich zájem o problematiku.  Dopady do praxe: Zpracujte téma, které je praktické a je pro ostatní užitečné.  Prezentace o Použití AI při zpracování eseje: AI lze použít, ale je nutné tuto skutečnost zmínit v eseji. Dávejte prosím pozor na to, že AI není vše vědoucí a dělá nemalé chyby. Informace z AI je tak nutné řádně ověřit. Zkouška • Zkouška je složena z 15 otevřených otázek. • Každá otázka je hodnocena 1 bod • Zkouška je písemná. • U zkoušky lze používat všechny studijní materiály v tištěné podobě Celkové hodnocení: 1. Esej – max. 15 bodů 2. Zkouška – max. 15 bodů A – 27 – 30 bodů B - 23 – 26 bodů C – 20-22 bodů D – 17 – 19 bodů E – 13 – 16 bodů F – 12 a méně bodů Erasmus Pokud se nemůžete aktivně zúčastnit přednášek z důvodu účasti na Erasmu, můžete i tak předmět úspěšně ukončit za těchto podmínek: 1. Esej – platí výše uvedené s těmito změnami: a. Esej vypracuje student sám. b. Prezentace proběhne online v termínu stanoveném na základě dohody mezi vyučujícím a studentem 2. Písemná zkouška – termín upravíme po dohodě se studentem.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2024.