FVP:UVSRPHD017 Komunitní plánování jako makro - Informace o předmětu
UVSRPHD017 Komunitní plánování jako makro metoda sociální práce
Fakulta veřejných politik v Opavězima 2023
- Rozsah
- 10/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D. - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- UVSRPHD017/A: Pá 27. 10. 12:15–20:30 TA02, M. Pilát
UVSRPHD017/B: So 21. 10. 8:05–16:20 TR02, M. Pilát - Předpoklady
- FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(C)
Podmínkou získání zápočtu je úspěšné absolvování písemného testu. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Veřejná správa a sociální politika (program FVP, VSSP)
- Cíle předmětu
- Předmět seznamuje se společenskými a legislativními východisky nového systému sociálních služeb po roce 1989 se zabezpečením jejich kvality a dostupností v současných podmínkách prostřednictví makrometody komunitní práce – komunitním plánováním sociálních služeb. Předmět je koncipován do chronologických tematických bloků, a to od stručného náhledu do vývoje poskytování sociálních služeb v ČR do roku 2006 až po nové přístupy v oblasti zjišťování potřeb uživatelů a potencionálních uživatelů sociálních služeb. Značná pozornost je věnována problematice dostupnosti sociálních služeb, potřebám uživatelů a jednotlivým fázím komunitního plánování sociálních služeb. Závěr je věnován stručnému exkurzu do problematiky plánování sociálních služeb na Slovensku.
- Výstupy z učení
- Odborné znalosti:
Student získá a prokáže znalost základní problematiky legislativního ukotvení sociálních služeb v ČR a metod směřujících k dosažení kvality a dostupnosti v oblasti poskytování sociálních služeb.
Odborné dovednosti
Student se dokáže orientovat v legislativě upravující poskytování sociálních služeb v ČR, bude ovládat metodu komunitního plánování sociálních služeb jako nástroje k zajištění jejich místní a typové dostupnosti sociálních služeb. Bude se rovněž orientovat v problematice definování a naplňování standardů kvality sociálních služeb, jako jednou z metod zajištění kvality sociálních služeb, inspekce sociálních služeb, legislativního ukotvení standardů kvality sociálních služeb a tvorby střednědobých plánů rozvoje sociálních služeb v ČR.
Obecná způsobilost
Student je schopen prakticky participovat na tvorbě střednědobých plánů sociálních služeb na úrovni obcí a krajů a tvorbě a zavádění standardů kvality u jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb. Metodami výuky předmětu je současně podpořen rozvoj kritického myšlení, kreativita a schopnost studenta pracovat samostatně a odpovědně. - Osnova
- 1. Stručný náhled vývoje poskytování sociálních služeb v ČR do roku 2006 a jejich legislativního ukotvení.
- 2. Formy poskytování a typologie sociálních služeb. Standardy kvality sociálních služeb.
- 3. Komunitní plánování sociálních služeb a typologie sociálních služeb. Určování sítí sociálních služeb. Komunitní plánování a určování sítí sociálních služeb.
- 4. Komunita a komunitní práce. Základní charakteristika a definice komunitního plánování sociálních služeb. Vybrané modely a přístupy ke komunitnímu plánování.
- 5. Komunitní plánování z pohledu právního řádu České republiky. Účastníci komunitního plánování sociálních služeb. Základní principy komunitního plánování sociálních služeb.
- 6. Dostupnost sociálních služeb. Potřeby uživatelů sociálních služeb. Zjišťování potřeb uživatelů sociálních služeb. Participace v procesu komunitního plánování.
- 7. Fáze a postupy komunitního plánování sociálních služeb – přípravná fáze.
- 8. Fáze a postupy komunitního plánování sociálních služeb – analyticko-popisná fáze.
- 9. Fáze a postupy komunitního plánování sociálních služeb – fáze plánování, implementační fáze.
- 10. Evaluace v komunitním plánování sociálních služeb. Zapojování veřejnosti do procesu komunitního plánování.
- 11. Uživatelé sociálních služeb jako nejdůležitější aktéři procesu komunitního plánování. Zapojování uživatelů do procesu komunitního plánování. Příklad participace uživatelů na rozhodovacích procesech v oblasti financování sociálních služeb na úrovni obce.
- 12. Nové přístupy k zjišťování potřeb uživatelů sociálních služeb. Ohniskové skupiny. Nové zjišťování potřeb.
- Literatura
- povinná literatura
- BRUEGGEMANN, G. William. The Praktice of Macro Social Work. Edition 4. Cengage Learning, 2013. ISBN-13 9780495602286.
- ČÁMSKÝ, P., SEMBDNER, J., KRUTILOVÁ, D. Sociální služby v ČR v teorii a praxi. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-262-0027-7. info
- MATOUŠEK, O. a kol. Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0366-7. info
- PILÁT, M. Komunitní plánování sociálních služeb v současné teorii a praxi. Praha: Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0932-4. info
- PILÁT, Miroslav. Komunitní plánování jako makro metoda sociální práce. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, 2021. Elektronická studijní opora.
- doporučená literatura
- JANÁK, Dušan a Miroslav PILÁT. Vývoj právních norem k sociální péči a sociálním službám v Československu a v České republice od roku 1956. In Dušan JANÁK ml. a kol. Mikropodnikání v sociálních službách. Ostrava-Opava, 2012, s. 13-64, 183 s. ISBN 978-80-7248-766-0. info
- KUBALČÍKOVÁ, Kateřina a KRCHŇAVÁ, Anna. Komunitní plánování jako prostor pro účast uživatelů na rozhodování: realita nebo iluze? O respektování principů jedné z metod sociální práce v praxi. Sociální práce/Sociálna práca. 2010, ročník 10, č. 3, s. 110 -
- Sociální práce/sociálná práca, 2004, ročník 9, č. 3. ISNN: 1213-6204.
- PILÁT, Miroslav. Metoda komunitního plánování jako nástroj k zajištění dostupnosti sociálních služeb prostřednictvím komunitní sociální práce. Speciální pedagogika. 2014, ročník 24, č. 2, s. 104-124. ISSN 121-2720.
- ŠŤASTNÁ, Jaroslava. Když se řekne komunitní práce. Praha: Karolinum, 2016. ISBN 978-80-246-3356-5. info
- neurčeno
- Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
- Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
- Výukové metody
- Přednášky, semináře.
- Metody hodnocení
- Zkouška
Zpracování seminární práce, povinná účast na seminářích je minimálně 80%. Podmínkou připuštění ke zkoušce je zpracování stati v minimálním rozsahu 7 normostran na téma, které si student vybere ze sylabu přednášek nebo seminářů předmětu. Literatura, z níž bude studující čerpat, bude v minimálním rozsahu 3 tituly z okruhu literatury základní a 1 titul z okruhu literatury doporučené. Základním kritériem při posuzování kvality stati bude prokázání schopnosti práce s odborným textem, s akcentem na vhodné propojování tezí jednotlivých autorů do uceleného logického rámce a schopnost promítnout teoretické poznatky do praxe. Zpracovanou stať studenti odevzdají nejpozději dva týdny před zahájením zápočtového týdne, aby měl pedagog příležitost práce vyhodnotit a případně vrátit k přepracování prostřednictvím elektronické pošty. V rámci konzultací (osobních, elektronických) může student využít čas pro řešení nejasností při zpracovávání úkolů. Zpracovaná stať je podmínkou přihlášení se ke zkoušce. Předmět je ukončen písemnou zkouškou. - Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2023, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2023/UVSRPHD017