VS24VK003 Organizace veřejné správy v České republice

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2024
Rozsah
10/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. JUDr. Igor Palúš, CSc.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D.
Rozvrh
Pá 11. 10. 12:15–16:20 C401, Pá 18. 10. 13:55–18:00 C201
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cíle předmětu (anotace) Obsah studijního předmětu vychází z chápání veřejné správy jako formy veřejné moci, studentům umožní poznat a pochopit organizaci veřejné správy v ČR jak z formálního, tak i z institucionálního hlediska. V rámci formálního hlediska si studenti osvojí principy organizační výstavby a činnosti veřejné správy odpovídající evropskému administrativnímu prostoru charakterizovanému jako požadavek dobré veřejné správy. Z institucionálního hlediska se výuka zaměří na charakteristiku vykonavatelů státní správy v ČR na úrovni ústřední a místní, a zároveň se bude dotýkat rovněž zvláštních územních správních úřadů, resp. státních úřadů zařazených mimo klasické struktury státní správy. Z institucionálního pohledu výkonu veřejné správy bude předmětem výuky rovněž orgány územní samosprávy na úrovni obcí a krajů z hlediska jejich pravomocí, postavení a vzájemných vztahů. Součástí výuky bude rovněž problematika majetku a financování obcí a krajů.
Výstupy z učení
výuka bude zaměřená na oblast veřejné správy a to jak z pohledu státní správy, tak i samosprávy. Studenti budou mít možnost se seznámit i s roli oprávněné úřední osoby, které vykonává státní správu, tedy rozhoduje o právech a povinnostech účastníků správního řízení.
Osnova
  • 1. Veřejná správa – pojmové vymezení, součásti, přeměny veřejné správy. 2. Organizace veřejné správy – vybrané prvky. 3. Principy organizační výstavby veřejné správy. 4. Principy dobré veřejné správy. Veřejná správa a právo na spravedlivý proces. 5. Vláda České republiky a ministerstva jako vykonavatelé veřejné správy. 6. Jiné ústřední správní orgány. 7. Místní státní správa. 8. Ústavněprávní koncepce územních samosprávných celků (obcí a krajů). 9. Obecné zřízení – kompetenční dělení obcí (měst), právo, ekonomické základy jejich fungování. 10. Orgány obce. 11. Orgány kraje. 12. Místní a krajské referendum – jako způsob uskutečňování územní samosprávy. 13. Dozor státu nad územní správou (samostatná a přenesená působnost).
Literatura
  • Sciskalová.M.,Vyrostko.M., Veřejná správa a veřejná služba
  • Sciskalová.M., Právo obcí a krajů v České republice
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2024/VS24VK003