OPF:EK002 Makroekonomie B - Informace o předmětu
EK002 Makroekonomie B
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2007
- Rozsah
- 3/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- prof. Ing. Christiana Kliková, CSc. (přednášející)
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (přednášející)
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D. (cvičící)
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (cvičící)
Dr. Ing. Ingrid Majerová (cvičící)
doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (cvičící)
doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (cvičící) - Garance
- prof. Ing. Christiana Kliková, CSc.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- předmět má 19 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Makroekonomie B jako středně pokročilý kurz navazuje svým zaměřením na výuku kurzu Makroekonomie A. Rozšiřuje získané teoreticko metodologické poznatky posluchačů o oblast tvorby a uplatňování rovnovážných makroekonomických modelů v podmínkách uzavřené a následně otevřené ekonomiky, problematiku inflace a trhu práce. Poskytuje základní znalosti problematiky dlouhodobého ekonomického růstu. Ve svém souhrnu kurz rozvíjí znalosti získané v základním kurzu, a to na vyšší úrovni se širokým využitím formalizovaných zápisů složitých makroekonomických souvislostí.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Model důchod - výdaje a jeho využití v analýze třísektorové a čtyřsektorové ekonomiky
2. Model IS - LM
3. Fiskální a monetární politika v modelu IS - LM
4. Model IS - ELM, hospodářská politika v modelu IS-ELM
5. Makroekonomie otevřené ekonomiky
6. Fiskální a monetární politika v modelu IS - LM - BP
7. Platební bilance
8. Model AD-AS a jeho dynamizace, fiskální a monetární politika v modelu AD-AS
9. Teorie racionálních očekávání
10. Substituční vztah mezi inflací a nezaměstnaností
11. Hospodářský cyklus a teorie konjunktury
12. Měnový kurz, teorie optimální měnové oblasti, její vývoj a možnosti její praktické aplikace
13. Ekonomický růst
Obsah předmětu:
1. Jednoduchý keynesiánský model a jeho využití v analýze třísektorové a čtyřsektorové ekonomiky
Východiska jednoduchého keynesiánského modelu. Využití modelu při určení rovnovážného produktu. Vliv vládních spotřebních výdajů za zboží a služby, daní, transferových plateb a čistého exportu na úroveň produktu v ekonomice. Multiplikátory a multiplikační efekt. Vymezení agregátní poptávky v třísektorové a čtyřsektorové ekonomice.
2. Model IS - LM
Rozšíření jednoduchého keynesiánského modelu určení produktu o úrokovou míru jakožto důležitou determinantu agregátní poptávky a důchodu v ekonomice. Poptávka po investicích. Rovnováha na trhu statků - křivka IS a její formalizace. Trh finančních aktiv, poptávka po reálných peněžních zůstatcích a její determinanty, rovnováha na trhu aktiv, formalizace křivky LM. Současná rovnováha na trhu statků a na trhu aktiv, model IS - LM. Rovnovážný produkt a jeho determinanty, rovnovážná úroková míra, přizpůsobovací mechanismus.
3. Fiskální a monetární politika v modelu IS - LM
Účinnost fiskální politiky prizmatem modelu IS - LM, částečný a úplný vytěsňovací efekt. Multiplikátor fiskální politiky. Účinnost monetární politiky prizmatem IS - LM, keynesiánský transmisní mechanismus, monetární kritéria a determinanty jejich použití. Dilema centrální banky - volba monetárních kritérií peněžní zásoby nebo úrokové míry jako nástrojů monetární politiky. Multiplikátor monetární politiky. Kritéria volby fiskální politiky a monetární politiky a jejich kombinace.
4. Model IS - ELM, hospodářská politika v modelu IS - ELM
Nedostatky modelu IS - LM - východiska konstrukce modelu IS - ELM. Reálné úrokové sazby versus nominální úrokové sazby a dlouhodobé úrokové sazby versus krátkodobé úrokové sazby a jejich vliv na trh statků a trh finančních aktiv. Výnosová křivka a časová struktura úrokových sazeb. Konstrukce křivky ELM a její vztah ke křivce LM, faktory ovlivňující polohu křivky ELM. Vliv změn v očekávané míře inflace na úroveň důchodu v ekonomice. Hospodářsko-politické implikace modelu IS - ELM.
5. Makroekonomie otevřené ekonomiky
Rovnovážná úroveň produktu v otevřené ekonomice, bilance zboží a služeb - běžný účet, čisté vývozy a jejich determinanty, determinanty dovozu a vývozu, vliv změny měnového kurzu (devalvace, revalvace, depreciace, apreciace) na tuzemské dovozy a vývozy, autonomní vývozy, funkce dovozu, autonomní dovozy, dovozy závislé na tuzemském důchodu, mezní sklon k dovozu. Faktory determinující čistý vývoz v systémech pevných a pružných měnových kurzů. Struktura agregátní poptávky po zahrnutí čistého vývozu. Model rovnovážné produkce v otevřené ekonomice a její determinanty. Multiplikátor otevřené ekonomiky (zahraničního obchodu), multiplikátor běžného účtu. Křivka BP, její odvození a charakteristika. Model IS - LM - BP (Mundell - Flemingův) a rovnovážný produkt. Vnitřní a vnější rovno
- Struktura výkladu:
- Informace učitele
- Udělení zápočtu je podmíněno absolvování zápočtového testu v průběhu příslušného semestru. Závěrečná klasifikace kurzu je souhrnem hodnocení zápočtového testu a ústní zkoušky.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2007, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/EK002