EK050L Makroekonomické prognozování

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem kurzu je seznámit posluchače s řešitelskými postupy, nástroji a základními cíli prognózování vývoje ekonomiky. Kurz je vystavěn tak, aby posluchače obeznámil se základními pojmy a poskytl posluchačům nejdůležitější informace o teoretických základech prognostické praxe. Výklad je dále zaměřen na problematiku prognostických úloh a jejich řešení a závěr kurzu je věnován praktickému ověření znalostí formou případových studií. Snahou je vést posluchače k pochopení základních metod a postupů prognostiky a to v takovém rozsahu, aby byli schopni kvalitně pracovat s běžně dostupnými ekonomickými údaji.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Teoreticko-metodologická východiska prognostiky
    2. Prognózy a prognostické inženýrství
    3. Makroekonomická analýza jako základ makroekonomické prognózy
    4. Prognostická praxe - teoreticko-metodologická východiska
    5. Informační a znalostní hodnota prognostické praxe
    6. Prognostické úlohy a jejich vymezení
    7. Řešení prognostických úloh a prognostická služba
    8. Řešení pasivních predikcí
    9. Řešení aktivních predikcí
    10. Řešení normativních predikcí
    11. Případové studie
    Obsah kurzu:
    1. Teoreticko-metodologická východiska prognostiky
    Teoretická východiska prognostiky. Výzkum a prognostická nauka. Prognostická praxe - aktivní a účelový přístup. Metodologie prognostické praxe.
    2. Prognózy a prognostické inženýrství
    Informační hodnota prognózy. Forma a obsah prognóz. Časový přesah prognózy. Obsah, forma a praktické uplatnění prognózování. Prognostické služby - strategie jejich poskytování.
    3. Makroekonomická analýza jako základ makroekonomické prognózy
    Východiska makroekonomické analýzy. Makroekonomická analýza a makroekonomická politika. Analýza problémové situace.
    4. Prognostická praxe - teoreticko-metodologická východiska
    Prognostika jako věda. Prognostická praxe a podněty pro její rozvoj. Informační nejistota a informační neurčitost. Strategie jednání. Možnosti stabilizace strategie jednání.
    5. Informační a znalostní hodnota prognostické praxe
    Teorie rozhodování. Vliv informací na prognostickou praxi. Procesní a finální vlivy. Obecné pojmy a jejich prognostické využití v modelech. Logické hodnocení prognostické praxe. Ověřovací a diskurzivní praktiky.
    6. Prognostické úlohy a jejich vymezení
    Prognostické inženýrství - znalostní koncepce. Poznatelnost a predikovatelnost reality. Typologie prognostických úloh z hlediska poznatelnosti skutečnosti. Informační hodnota poznání v prognózách. Uspořádání poznávacího procesu a potřeba prognóz. Vymezení prognostické úlohy.
    7. Řešení prognostických úloh a prognostická služba
    Způsoby řešení prognostických úloh. Řešení aktivních, pasivních a normativních predikcí. Projektování prognostické služby. Prognostická služba - její rozvoj.
    8. Řešení pasivních predikcí
    Projekční prognostická praxe. Určování a stálost represenativní charakteristiky. Forma a měření represenativní charakteristiky. Určení časové závislosti. Extrapolační odvození prognózy.
    9. Řešení aktivních predikcí
    Zobrazení prognózované skutečnosti. Systémový přístup. Modely technologické skutečnosti. Modely organizační skutečnosti. Modely institucionální skutečnosti. Realizace predikcí na verbálním modelu pomocí expertů. Tvorba scénářů budoucnosti.
    10. Řešení normativních predikcí
    Hodnotová analýza strategie. Výzkum budoucnosti hodnocením scénářů. Doporučení pro projekty strategií. Odhady vývoje zájmů.
    11. Případové studie
    Případy využití logiky pasivních predikcí. Případy využití logiky aktivních predikcí. Případy využití logiky normativních predikcí.

    V rámci výuky kurzu ani k jeho prezentaci nejsou elektronická média využívána.
Informace učitele
; V 10. výukovém týdnu kurzu zpracují posluchači kurzu semestrální práci ze zvoleného makroekonomického problému v rozsahu 8 - 10 stran. Závěrečná klasifikace je souhrnem hodnocení semestrální práce a ústní zkoušky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, zima 2006.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/EK050L