EK051L Komparativní ekonomie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Kurz si klade za cíl seznámit posluchače s metodami komparace hospodářských systému jako základního nástroje pro srovnávání ekonomik jednotlivých států. Posluchač postupně získá informace týkající se komparace makroekonomických struktur a strategického plánování. Dále se výklad zaměří na problematiku hospodářských systému, přičemž samostatně bude věnována pozornost problematice systémů orientovaných na trh a ústředně plánovaným nařizovacím systémům, resp. participačním systémům. V závěrečné fáze kurzu bude zaměřena na problematiku daňové a subvenční politiky vyspělých ekonomik a mezinárodní srovnání malých a středních podniků. Cílem je poskytnout posluchačům základní znalosti týkající se problematiky mezinárodního srovnávání.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Základní druhy hospodářských systémů
    2. Statistické měření hospod. činů
    3. Systémy orientované na trh
    4. Ústřední plánované nařizovací systémy a participační systémy
    5. Komparace makroekonomických struktur
    6. Strategické plánování ve vybraných tržních ekonomikách
    7. Daňová a dotační politika vyspělých zemí
    8. Malé a střední podniky - jejich mezinárodní komparace
    Obsah kurzu:
    1. Základní druhy hospodářských systémů
    Kategorie hospodářských systémů. Tradiční systémy, tržní systémy a nařizovací systémy - základní definice. Základní hospodářské cíle a výkon hospod. systémů.
    2. Statistické měření hospodářských cílů
    Národní agregáty a hospodářský růst. Produktivita výrobních faktorů a alokační efektivnost. Vklad práce, zaměstnanost a nezaměstnanost. Cenová hladina a inflace. Důchod a důchodová diferenciace. Vnější hospodářské vztahy. Hospodářské svobody. Životní úroveň a kvalita života. Ochrana životního prostředí.
    3. Systémy orientované na trh
    Druhy trhů a mikroekonomie tržních systémů. Trhy statků a finálních služeb. Pracovní trh. Finanční trhy. Hlavní přednosti a nedostatky tržního mechanismu.
    4. Ústředně plánované nařizovací systémy a participační systémy
    Základní problémy plánování. Problémy při sestavování plánu a problémy při jeho realizaci. Historické ohlédnutí za charakterickými rysy některých ústředně plánovaných systémů. Charakteristika participačních systémů, Jugoslávský model.
    5. Komparace makroekonomických struktur
    Strukturální změny v národním hospodářství. Typy makroekonomicky strukturálních změn. Dlouhodobé vývojové trendy. Strukturální změny a makroekonomický růst.
    6. Strategické plánování ve vybraných vyspělých tržních ekonomikách
    Strategické plánování ve Francii. Nizozemí - systém strategického plánování. Strategické plánování v Japonsku. Strategické plánování - Belgie.
    7. Daňová a dotační politika vyspělých zemí
    Roviny přístupu. Vývoj daňové politiky ve vyspělých tržních ekonomikách. Diferencovanost daňové zátěže u různých hospodářských subjektů.
    8. Malé a střední podniky - jejich mezinárodní komparace
    Klasifikace malých podniků. Inovační politika a malé a střední podniky. Malé podniky a špičkové technologie. Formy pomoci malým a středním podnikům. Malé podniky a jejich role v politice zaměstnanosti.

    V rámci výuky kurzu ani k jeho prezentaci nejsou elektronická média využívána.
Informace učitele
V 10. výukovém týdnu kurzu zpracují posluchači kurzu semestrální práci v niž provedou komparaci zvoleného problému v rozsahu 8 - 10 stran. Závěrečná klasifikace je souhrnem hodnocení semestrální práce a ústní zkoušky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, zima 2006.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/EK051L