PRA014S Právo sociálního zabezpečení

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 15 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu je v praxi navázat na teoretické poznatky získané v předmětu Právo. Předmět se řadí do skupiny předmětů zaměřených na speciální právní oblast sociálního zabezpečení. Sociální zabezpečení je tvořeno třemi systémy sociální ochrany obyvatelstva, kterými jsou sociální pojištění, státní sociální podpora a sociální péče. Předmět posluchačům poskytuje ucelený přehled o organizaci, správě a provádění sociálního zabezpečení, o pojistném na sociální zabezpečení, o nemocenském a důchodovém pojištění, o zdravotním pojištění, státní sociální podpoře a sociální péči. Znalost základních zásad, úlohy státu a postavení subjektů dané oblasti je nezbytným předpokladem z hlediska potřeb společnosti, pro uplatnění absolventů ve státní správě, veřejné správě, ale i v podnikatelské sféře.
Osnova
  • 1. Obecná charakteristika právní disciplíny, její místo v právním systému
    2. Úloha orgánů státní správy v oblasti sociálního zabezpečení, funkce organizací v sociálním zabezpečení, práva a povinnosti občanů při provádění sociálního zabezpečení
    3. Finanční hospodaření státu na úseku práva sociálního zabezpečení
    4. Nemocenské pojištění, nemocenské pojištění osob samostatně výdělečně činných a nárokové dávky
    5. Důchodové pojištění a podmínky účasti na tomto pojištění, jednotlivé druhy důchodů, společná ustanovení pro důchody
    6. Zdravotní pojištění
    7. Státní sociální podpora a okruh oprávněných osob
    8. Sociální péče a její rozsah
    9. Řízení ve věcech nemocenského pojištění, důchodového pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
    10. Správní řízení ve věcech pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
    11. Doplňkové důchodové pojištění.
    Obsah předmětu:
    1. Obecná charakteristika právní disciplíny, její místo v právním systému.
    Úvod do problematiky sociálního práva, jeho místo v právním systému ČR a EU, prameny práva, obecné vymezení institutu sociálního zabezpečení, pojištění nemocenského, zdravotního a důchodového, systému sociální péče a státní sociální podpory.
    2. Úloha orgánů státní správy v oblasti sociálního zabezpečení, funkce organizací v sociálním zabezpečení, práva a povinnosti občanů při provádění sociálního zabezpečení.
    Úloha orgánů státní správy v oblasti sociálního práva. Předmět právní úpravy sociálního práva. Organizační uspořádání sociálního zabezpečení, působnost a příslušnost orgánů státní správy a jiných pověřených subjektů, kontrolní činnost v oblasti sociálního zabezpečení. Zákonné povinnosti zaměstnanců v nemocenském pojištění a povinnosti občanů v důchodovém pojištění. Sankce za neplnění povinností.
    3. Finanční hospodaření státu na úseku práva sociálního zabezpečení.
    Obecné principy a modely sociálního práva. Finanční hospodaření na úseku sociálního pojištění, státní sociální podpory, sociální péče a zdravotnictví.
    4. Nemocenské pojištění, nemocenské pojištění osob samostatně výdělečně činných a nárokové dávky.
    Subjekty právního vztahu, jejich práva a povinnosti, přehled dávek, nároky z nemocenského pojištění zaměstnanců. Státní správa, organizace a finanční hospodaření nemocenského pojištění zaměstnanců. Peněžité dávky z důvodu těhotenství a mateřství a vyrovnávací příspěvek, poskytování dávek nemocenského pojištění občanům ve zvláštních případech, domáčtí zaměstnanci, sezónní a kampaňoví zaměstnanci, členové družstva a společníci, studenti a žáci, členové zastupitelstev územních samosprávních celků.
    5. Důchodové pojištění a podmínky účasti na tomto pojištění, jednotlivé druhy důchodů, společná ustanovení pro důchody.
    Právní úprava, struktura a systém tohoto pojištění, druhy důchodů a okruh pojištěných osob a podmínky účasti na pojištění, doba pojištění a náhradní doby. Jednotlivé druhy důchodů. Podmínky nároků na starobní, invalidní a částečně invalidní důchodů, jejich výše v závislosti na délce pojištění a osobním vyměřovacím základu, výpočtový základ pro výši důchodu, souběh starobního a částečně invalidního důchodu s příjmem z výdělečné činnosti. Vdovský, vdovecký a sirotčí důchod, podmínky nároků a jejich výše. Společná ustanovení pro důchody. Přechod nároků na důchody. Souběh nároků na důchody a jejich výplatu.
    6. Zdravotn
Informace učitele
Zpracování a obhájení seminární práce na zadané téma je předpokladem přijetí ke zkoušce. Absolvování předmětu je uzavřeno ústní nebo písemnou zkouškou. V případě absolvování modulu Sociální práce bakalářské studijní specializace je zakončeno udělením zápočtu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, zima 2006, zima 2007, léto 2008, zima 2008, léto 2009, zima 2009, léto 2010.