XEK4543 Makroekonomie A

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
3/1/0. 4 kr.
Garance
doc. Ing. Pavel Nezval, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu Makroekonomie A je seznámit studenty se základními makroekonomickými kategoriemi a vzájemnými vztahy mezi nimi. Předmět tak má za úkol vytvořit u studenta ekonomie základní předpoklady pro studium dalších ekonomických předmětů spojené se získáním základních teoretických znalostí v oblasti makroekonomie.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Makroekonomické agregáty a způsob jejich měření
    2. Model jednoduché ekonomiky
    3. Model AS-AD
    4. Peníze a jejich role v ekonomii
    5. Inflace
    6. Trh práce a nezaměstnanost
    7. Ekonomický růst, ekonomický cyklus a hospodářská politika
    8. Fiskální politika a fiskální teorie
    9. Monetární politika a monetární teorie
    10. Zahraniční obchod a vnější obchodní politika
    11. Mezinárodní peněžní trh a vnější měnová politika
    12. Hospodářská politika a měření její úspěšnosti
    Obsah předmětu:
    1. Makroekonomické agregáty a způsob jejich měření
    Základní makroekonomické agregáty. Způsob měření produktu, zaměstnanosti, cenové hladiny a vnější ekonomické pozice. Objasnění pojmů hrubý domácí produkt, národní důchod, ekonomicky aktivní a ekonomicky neaktivní obyvatelstvo, míra ekonomické aktivity, míra nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen, implicitní cenový deflátor, platební bilance a vnější dluh.
    2. Model jednoduché ekonomiky
    Keynesiánský výdajový model (model s linií 45°). Rozbor základních makroekonomických identit, charakteristika dvousektorového, třísektorového a čtyřsektorového modelu s multiplikátorem. Faktory ovlivňující spotřební a investiční výdaje, makroekonomická role státu v ekonomice a vliv zahraničí na hospodářský vývoj země.
    3. Model AS-AD
    Model agregátní nabídky a agregátní poptávky. Klasické a keynesiánské pojetím křivky agregátní nabídky, pohled těchto škol na agregátní poptávku, faktory ovlivňují jak polohu, tak sklon křivek AS a AD. Postup utváření rovnováhy v klasickém a keynesiánským pojetí modelu AS-AD.
    4. Peníze a jejich role v ekonomii
    Problematika peněz a jejich role v ekonomické teorii. Geneze peněz, jejich funkce a motivy jejich držby. Bankovní sektor ekonomiky, tvorba depozitních peněz, nabídka peněz a její možná kontrola, peněžní multiplikátor, poptávka po penězích a rovnice směny. Rovnováha na trhu peněz v krátkém a dlouhém období.
    5. Inflace
    Podstata, formy, příčiny a důsledky inflace. Protiinflační politika, monetaristický a keynesiánský přístupu k regulaci ekonomiky a vliv důchodové politiky na cenovou stabilitu.
    6. Trh práce a nezaměstnanost
    Makroekonomický pohled na trh práce a problematiku nezaměstnanosti. Nezaměstnanost z pohledu ekonomická teorie, formy, příčiny a důsledky nezaměstnanosti a problematika plné zaměstnanosti. Přirozená míra nezaměstnanosti a deskripce jejího vztahu k úrovni produkce v ekonomice.
    7. Ekonomický růst, ekonomický cyklus a hospodářská politika
    Hospodářský růst a cyklování v ekonomice. Základní zdroje ekonomického růstu a jeho bariéry. Charakteristika, mechanismy a důsledky hospodářských cyklů. Hospodářská politika, hlavní cíle a nástroje stabilizační hospodářské politiky vlády.
    8. Fiskální politika a fiskální teorie
    Rozpočtová soustavu, státní rozpočet, jeho příjmová a výdajová stránka a na vliv jeho salda na vývoj v ekonomice. Klasický, keynesiánským a monetaristický přístup k fiskální politice a vzájemný vztah mezi deficitem státního rozpočtu a vládním dluhem.
    9. Monetární politika a monetární teorie
    Cíle a nástroje monetární politiky. Keynesiánským a monetaristický přístup k monetární politice.
    10. Zahraniční obchod a vnější obchodní politika
    Vliv zahraničního obchodu na efektivnost národního hospodářství, makroekonomické účinky obchodní nerovnováhy a možnost jejich regulace prostřednictvím stabilizační politiky vlády. Základní cíle a nástroje vnější obchodní politiky, cíle a důsledky protekcionismu. Vliv mezinárodní ekonomická integrace na zahraniční obchod.

    11. Meziná
Informace učitele
Udělení zápočtu je podmíněno absolvováním zápočtového testu v průběhu příslušného semestru. Předmět je součástí státní závěrečné zkoušky z modulu EKONOMIE.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/XEK4543