SVPPER Personalistika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2011
Rozsah
2/1/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Ivona Buryová, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc. (přednášející)
Mgr. Ivona Buryová, Ph.D. (cvičící)
Ing. Štefan Hečko (cvičící)
Ing. Petra Janečková (cvičící)
Ing. Patrik Kajzar, Ph.D. (cvičící)
doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc. (cvičící)
Ing. Radim Řihák (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předat posluchačům souhrn informací o personálních činnostech v různých typech podniků a organizací v zemích se sociálně tržní ekonomikou tak, aby se naučili kriticky hodnotit praxi a potřeby personalistiky v našich současných podnicích, zorganizovat personální práci a zvládnout její základní činnosti. Cílem předmětu je dále rozvinout vědomosti získané ve výuce psychologie a sociologie, i základů práva. Na předmět navazuje na vyšším stupni magisterského studia předmět Řízení lidských zdrojů.
Osnova
  • 1. Vznik a vývoj personalistiky
    Vznik a vývoj personalistiky od personální administrativy k řízení lidských zdrojů. Přehled základní literatury o personálním řízení. Pojetí a význam personálního řízení a jeho historický vývoj.
    2. Personální práce a personální činnosti v podniku
    Pojem personální práce, administrativa a personální řízení. Úkoly personální práce. Vztah personální práce a personálních činností. Vymezení personálních činností a stručný popis jejich obsahu. Personální politika a strategie podniku. Personální specifika MSP.
    3. Vytváření pracovních míst a postup příjímání do pracovního poměru
    Vytváření (design) pracovních míst. Úkoly personalistů v analýze pracovních míst. Popis a specifikace pracovního místa. Analýza příčin redesignu pracovních míst a podmínky jeho úspěšnosti. Vznik pracovního poměru. Druhy pracovního poměru. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.
    4. Základní povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance, pracovní řády
    Povinnosti zaměstnavatele plynoucí ze zákoníku práce a další významné povinnosti při ochraně hodnot. Povinnosti zaměstnanců. Povinnosti vedoucích pracovníků. Pracovní řády - zásady zpracování, projednávání a vydávání. Obsah pracovního řádu.
    5. Změny pracovního poměru a pracoviště
    Možné důvody změn pracovního poměru. Převedení na jinou práci. Přeložení. Dočasné přidělení k jinému zaměstnavateli. Pracovní cesta. Náhrady cestovních výdajů při pracovních cestách v tuzemsku a při zahraničních pracovních cestách. Prokazování a vyúčtování náhrad.
    6. Pracovní doba a dovolená na zotavenou
    Stanovená pracovní doba a kratší pracovní doba. Personální administrativa a kontrola jejich dodržování. Rozvržení pracovní doby, pracovní směny. Přestávky v práci, nepřetržitý odpočinek, práce přesčas a náhradní volno. Neomluvená absence. Druhy dovolené, její čerpání, krácení a převádění. Proplácení dovolené.
    7. Překážky v práci a jejich odměňování
    Překážky na straně zaměstnance (z důvodu obecného zájmu, důležité osobní překážky v práci, školení a studium při zaměstnání). Překážky na straně zaměstnavatele (prostoje a ostatní překážky). Vlivy překážek v práci na další pracovně právní instituty.
    8. Role personalistů v hodnocení pracovníků
    Co je hodnocení pracovníků a čemu slouží? Úkoly personalistů při hodnocení pracovníků (pracovní výkon a jeho kriteria). Postup při hodnocení pracovníků. Role personalistů v administraci výsledků hodnocení. Zásady hodnocení pracovníků. Vztah výsledků hodnocení a odměňování pracovníků.
    9. Odměňování v podnikatelské a nepodnikatelské sféře
    Odměňování pracovníků v podnikatelské sféře. Odměňování pracovníků v nepodnikatelské sféře.
    10. Skončení pracovního poměru a druhy důchodů
    Dohoda o rozvázání pracovního poměru. Výpověď. Okamžité zrušení pracovního poměru. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době a uplynutím sjednané doby. Jiné případy skončení pracovního poměru. Povinnosti zaměstnavatele spojené se skončením pracovního poměru. Druhy důchodů. Souběh důchodů s příjmem.
    11. Personalista a pracovní skupiny
    Práce personalisty s pracovními skupinami. Konflikty v pracovních skupinách a jejich řešení. Metody výzkumu klimatu v pracovní skupině (využití sociometrie). Otázky komunikace v personální práci.
    12. Spolupráce personálního útvaru s odbory, kolektivní smlouvy
    Druhy pravomoci odborových orgánů. Přehled nejdůležitějších forem spolupráce. Postup při uzavírání Kolektivní smlouvy. Spory o plnění kolektivní smlouvy. Kolektivní smlouva a vnitřní předpis.
    13.
Literatura
    povinná literatura
  • PETŘÍKOVÁ, R. A KOL. Lidé - zdroj kvality, znalostí a podnikových výkonů. Ostrava: Dům techniky Ostrava, 2002. ISBN 80-02-01419-1. info
  • KOUBEK, J. Personální práce v malých podnicích. Praha: Grada Publishing, 1996. ISBN 80-7169-206-9. info
  • KAHLE, B., STÝBLO, J. Praktická personalistika. Praha: Pragoeduca, 1994. ISBN 80-85856-06-9. info
    doporučená literatura
  • KLEIBL, V. A KOL. Metody personální práce. Praha: VŠE, 1995. info
  • KOUBEK, J. Řízení pracovních sil a zaměstnanosti v podniku. Praha: VŠE, 1995. info
Informace učitele
Úspěšné absolvování zápočtového testu, alespoň 50 % aktivní účast na seminářích jsou předpokladem udělení zápočtu; u SOMA je předpokladem udělení zápočtu zpracování seminární práce.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, léto 2008, léto 2009, zima 2009, zima 2010, zima 2011, léto 2012, zima 2012, léto 2013, zima 2013, léto 2014.