OPF:FINKPZS Platební a zúčtovací styk - Informace o předmětu
FINKPZS Platební a zúčtovací styk
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2012
- Rozsah
- Přednáška 8 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Ing. Pavel Jiříček (přednášející)
doc. Ing. Iveta Palečková, Ph.D. (přednášející)
Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D. (přednášející) - Garance
- Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Finance (program OPF, B_HOSPOL)
- Cíle předmětu
- Předmět Platební a zúčtovací styk seznamuje posluchače s problematikou zabezpečení realizace tuzemských a zahraničních plateb pomocí platebních, platebně zajiš'tovacích a zajišťovacích nástrojů. Seznámí absolventy kurzu s rozdělením a základními funkcemi platebních nástrojů od klasických forem písemného platebního styku po moderní elektronické prostředky vzdáleného přístu k účtu. Důraz je kladen na organizaci mezibankovního platebního styku v České republice a Evropské unii a aktuální problémy jejího vývoje. Významná část kurzu je věnována právní základně platebního styku v ČR a jejímu souladu s právem Evropské unie.
- Osnova
- 1. Základní pojmy bezhotovostního platebního styku
Účastníci bezhotovostního platebního styku. Členění platebního styku. Smlouva o vedení běžného účtu jako základní podmínka bezhotovostního platebního styku. Bankovní převod a příkaz k úhradě. Platební systémy a jejich členění
2. Základní pojmy hotovostního platebního styku
Bankovky, mince a jejich historie. Úloha centrální banky v emisi oběživa. Oběživo, jeho členění a úloha v moderní ekonomice. Formy hotovostních plateb. Snahy centrálních autorit o redukci používání oběživa - příčiny a úspěšnost.
3. Rizika v platebním styku a jejich prevence
Typy rizik a jejich příčiny. Rizika vyplývající z obchodních kontraktů - rating, komerční pojištění, řešení obchodních sporů. Rizika kriminální povahy - zneužití platebních nástrojů, rizika hotovostního platebního styku a prevence proti nim.
4. Zajišťovací nástroje v platebním styku
Platebně zajišťovací nástroje - využití dokumentárního akreditivu. Bankovní záruky, jejich členění a možnost použití. Subjekty, forma a obsah bankovní záruky. Cese bankovních záruk. Využití factoringu, forfaitingu a směnek v zajišťování platebních operací.
5. Dokumentární platby
Dokumentární akreditiv a dokumentární inkaso. Právní úprava, mezinárodní zvyklosti, úloha MOK v Paříži. Schéma průběhu dokumentárního akreditivu a dokumentárního inkasa. Druhy akreditivů. Akreditivní podmínky.
6. Platební a dodací podmínky a průvodní dokumenty
Úloha platební a dodací podmínky v platebním styku. Mezinárodní pravidla - INCOTERMS. Výklad nejčastějších doložek. Členění dokumentů podle charakteru, dokumenty členěné podle funkce. Příklady použití jednotlivých dokumentů.
7. Směnka a šek
Zákon směnečný a šekový. Podstata směnečných a šekových závazků, Zákonné náležitosti šeků a směnek. Rozhodující směnečné doložky, protestace směnek. Směnka jako platební, zajišťovací a úvěrový prostředek, druhy směnečných úvěrů. Cestovní šeky.
8. Formy elektronického bankovnictví
Elektronické bankovnictví - současný trend obsluhy klientů. Prostředky elektronického bankovnictví. Základní formy elektronického bankovnictví - telefonní bankovnictví, GSM banking, internet banking apod.. Elektronický platební prostředek, elektronické peníze. Rizika a monetární důsledky elektronických peněz.
9. Platební karty
Historie platebních karet. Členění platebních karet podle jednotlivých kritérií. Moderní formy využití platebních karet - internetové platby, cashback? . Technické náležitosti platebních karet. Bankomaty, jejich členění a použití.
10. Organizace platebního styku v České republice
Vývoj systému mezibankovního platebního styku. CERTIS, SKD, ABO - vzájemné vazby jednotlivých systémů. Vývoj množství oběživa v ČR, postavení České národní banky při emisi české měny. Úloha komerčních subjektů v oběhu hotovosti. Ochrana české koruny před paděláním.
11. Legislativní rámec platebního styku v České republice
Právní úprava vedení účtu a používání platebních nástrojů. Zákon o ČNB, zákon o bankách. Zákon o platebním styku. Harmonizace práva ČR s právem Evropské unie. Směrnice a doporučení Evropské komise pro oblast platebního styku a postup jejich promítání do českého právního řádu.
12. Aktuální problémy vývoje platebního styku v Evropské unii
Problémy přetrvávajícího nestejnoměrného přístupu obyvatel a podnikatelských subjektů Evropské unie ke službám bank na celém území EU. Změny v platebním styku po vzniku eurozóny. Rozvoj systému TARGET II. SEPA, SECA a jejich přínos pro občany Evropské unie.
13. Euro jako bu
- 1. Základní pojmy bezhotovostního platebního styku
- Literatura
- povinná literatura
- SKAUNIC, I., VODOVÁ, P. Platební a zúčtovací styk - distanční studijní opora. Karviná: OPF SU, 2005. ISBN 80-7248-308-0. info
- JIŘÍČEK, P. Platební a zúčtovací styk. Karviná: Slezská univerzita v Opavě, Obchodně po, 2002. ISBN 80-7248-136-3. info
- doporučená literatura
- Časopisecké články z : Bankovnictví, Ekonom, Profit a dalších časopisů dle doporučení vedoucích seminářů. info
- Odpovídající zákony České republiky a právní normy EU. info
- Relevantní materiály Mezinárodní obchodní komory v Paříži. info
- POLOUČEK, S. a kol. Bankovnictví. Praha: C.H.Beck, 2006. ISBN 80-7179-462-7. info
- MÁČE, M. Platební styk klasický a elektronický. Praha: Grada, 2006. ISBN 80-247-1725-5. info
- MUSSA, H., MUSOVÁ, Z. Platobný styk (vybrané kapitoly). Banská Bystrica: Univerzita Mateja Bela, 2006. ISBN 80-8083-299-4. info
- KALABIS, Z. Bankovní služby v praxi. Brno: Computer Press, 2005. ISBN 80 -251-0882-1. info
- DVOŘÁK, P. Bankovnictví pro bankéře a klienty. Praha: Linde, 2005. ISBN 80-7201-515-X. info
- JUŘÍK, P. Encyklopedie platebních karet. Praha: Grada, 2003. ISBN 80-247-0685-7. info
- ČERMÁKOVÁ, I. Bankovní záruka. Brno: Econ publishing, 2002. ISBN 80-86433-03-X. info
- SCHLOSSBERGER, O.; HOZÁK, L. a kol. Platební styk. Praha: Bankovní institut vysoká škola,a.s., 2000. ISBN 80-7265-036-X. info
- PLCHOVÁ, B. Zahraniční obchod. Praha: Bankovní institut vysoká škola,a.s., 2000. ISBN 80-7265-048-3. info
- STANĚK, J. Peníze v českých zemích. Praha: P.A.S., 1995. ISBN 80-901893-1-8. info
- SVOBODOVÁ, V. Směnka.Průvodce po slastech a strastech uživatele směnky. Praha: Econ, 1994. ISBN 80-901627-1-1. info
- MARVANOVÁ, M.; HOUDA, M. a kol. Platební styk - platební a zajišťovací instrumenty ve vnitřním a zahraničním obchodě. Brno: Econ Publishing, 1993. ISBN 80-9011627-0-3. info
- Informace učitele
- Případová studie, 2x průběžný test, závěrečný písemný zápočtový test
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2012, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2012/FINKPZS