OPF:EKNAMAB Macroeconomics - Informace o předmětu
EKNAMAB Macroeconomics
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2014
- Rozsah
- 3/2/0. 6 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (přednášející)
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D. (cvičící)
Dr. Ing. Ingrid Majerová (cvičící)
doc. Ing. Jan Nevima, Ph.D., MBA (cvičící) - Garance
- doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Předpoklady
- K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Banking (program OPF, N_HOSPOL)
- Economy of Enterprise in Trade and Services (program OPF, N_EKOMAN)
- Managerial Informatics (program OPF, N_SYSINF)
- Cíle předmětu
- Předmět Makroekonomie rozvíjí znalosti, jež studenti navazujících magisterských studijních programů získali při studiu předmětů, v jejichž rámci byly přednášeny základy obecné ekonomie v bakalářské formě studia. V rámci výuky studenti získají teoreticko-metodologické poznatky z oblasti tvorby a uplatňování rovnovážných makroekonomických modelů v podmínkách uzavřené a následně otevřené ekonomiky, zaměří svou pozornost na problematiku inflace a trhu práce a dále také na oblast problematiky dlouhodobého ekonomického růstu. Ve svém souhrnu tak předmět rozvíjí znalosti získané v základním kurzu makroekonomie, a to na vyšší úrovni se širokým využitím formalizovaných zápisů složitých makroekonomických souvislostí.
- Osnova
- 1. Jednoduchý keynesiánský model a jeho využití v analýze třísektorové a čtyřsektorové ekonomiky
2. Model IS-LM
3. Fiskální a monetární politika v modelu IS-LM
4. Model IS-ELM, hospodářská politika v modelu IS-ELM
5. Makroekonomie otevřené ekonomiky
6. Fiskální a monetární politika v modelu IS-LM-BP
7. Platební bilance
8. Model AD-AS a jeho dynamizace, fiskální a monetární politika v modelu AD-AS
9. Teorie racionálních očekávání
10. Inflace a nezaměstnanost a jejich vzájemný vztah
11. Hospodářský cyklus a teorie konjunktury
12. Měnový kurz, teorie optimální měnové oblasti, její vývoj a možnosti její praktické aplikace
13. Ekonomický růst
1. Využití modelu při určení rovnovážného produktu. Vliv vládních spotřebních výdajů za zboží a služby, daní, transferových plateb a čistého exportu na úroveň produktu v ekonomice.
2. Rovnováha na trhu statků křivka IS a její formalizace. Trh finančních aktiv, poptávka po reálných peněžních zůstatcích a její determinanty, rovnováha na trhu aktiv, formalizace křivky LM. Současná rovnováha na trhu statků a na trhu aktiv, model IS-LM.
3. Účinnost fiskální politiky a monetární politiky prizmatem modelu IS-LM. Kritéria volby fiskální politiky a monetární politiky a jejich kombinace.
4. Nedostatky modelu IS-LM východiska konstrukce modelu IS-ELM. Vliv změn v očekávané míře inflace na úroveň důchodu v ekonomice. Hospodářsko-politické implikace modelu IS-ELM.
5. Rovnovážná úroveň produktu v otevřené ekonomice, bilance zboží a služeb běžný účet, čisté vývozy a jejich determinanty, determinanty dovozu a vývozu, vliv změny měnového kurzu na tuzemské dovozy a vývozy, autonomní vývozy, funkce dovozu, autonomní dovozy, dovozy závislé na tuzemském důchodu, mezní sklon k dovozu. Model IS-LM-BP a rovnovážný produkt.
6. Účinnost fiskální a monetární politiky prizmatem modelu IS-LM-BP v podmínkách dokonalé mobility kapitálu a v systému pevných a pružných měnových kurzů.
7. Platební bilance, její kategorie. Mezinárodní tok zboží služeb a kapitálu a domácí ekonomika. Vyrovnávaní bilance na běžném účtu a platební bilanci jako celku. Vyrovnávací mechanismy v platební bilanci.
8. Agregátní poptávka a její struktura, odvození křivky agregátní poptávky v uzavřené ekonomice z modelu IS-LM při různých cenových hladinách, charakteristika křivky agregátní poptávky a její formalizace. Vliv fiskální a monetární politiky na křivku agregátní poptávky a agregátní nabídky. Dynamizace modelu AD-AS. Fiskální a monetární politika za předpokladu dynamické křivky agregátní poptávky a agregátní nabídky.
9. Teoretický pohled na problematiku očekávání. Nová klasická makroekonomie versus racionální očekávání v keynesovské ekonomii. Účinky očekávané a neočekávané hospodářské politiky v modelu nových klasických makroekonomů a neklasickém modelu racionálních očekávání.
10. Phillipsova křivka v keynesiánském a friedmanovském pojetí. Lucasova verze Phillipsovy křivky a její pojetí novou klasickou makroekonomií. Philipsova křivka a koncepce NAIRU.
11. Elementární kategorie teorií hospodářského cyklu. Hospodářský cyklus v pojetí monetaristů nové klasické makroekonomie. Teorie reálného hospodářského cyklu. Politické šoky a teorie politického hospodářského cyklu. Keynesovsky orientované teorie hospodářského cyklu a kritika keynesovské spotřební funkce. Hospodářský cyklus v neklasické teorii racionálních očekávaní. Konjunkturní analýza a základní konjunkturní indikátory.
12. Determinace devizového kurzu v krátkém a dlouhém období. Teorie optimální měnové oblasti. Možnosti praktické aplikace
- 1. Jednoduchý keynesiánský model a jeho využití v analýze třísektorové a čtyřsektorové ekonomiky
- Literatura
- povinná literatura
- MANKIW, N., G. Principles of Macroeconomics. Cengage Learning, 2012. ISBN 978-0-538-4306-6. info
- SCHILLER, B., HILL, C., WALL, S. The Macro Economy Today: 13th Edition. McGraw-Hill Higher Education, 2012. ISBN 9780077769581. info
- BENASSY, J., P. Macroeconomic Theory. Oxford University Press, 2011. ISBN 9780199924219. info
- doporučená literatura
- HALL, R. E., PAPELL, D. H. Macroeconomics: Economic Growth, Fluctuations And Policy. New York: W. W. Norton & Company, 2011. ISBN 978-0-393-97515-4. info
- SCHILLER, B., R., WILSON, L., MAIER, M. Study Guide T/a The Macro Economy Today 10e. McGraw-Hill, 2005. ISBN 9780073042244. info
- ROZMAHEL, P. Macroeconomics. Brno: Mendelova univerzita, 2004. ISBN 80-7157-817-7. info
- Výukové metody
- Demonstrace dovedností
Seminární výuka - Metody hodnocení
- Známkou
Kombinovaná zkouška - Vyučovací jazyk
- Angličtina
- Informace učitele
- Průběžný test, kombinovaná zkouška (obě části zkoušky musí mít minimálně hodnocení E), účast na seminářích min. 60 %.
Ostatní studijní zátěž: Studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných problematice středně pokročilé makroekonomie.Aktivity Náročnost [h] Ostatní studijní zátěž 77 Přednáška 39 Seminář 26 Zkouška 40 Celkem 182 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2014/EKNAMAB