EVSBPESP Strukturální politika Evropské unie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2018
Rozsah
2/1/0. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Stanislav Martinát, PhD. (přednášející)
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Stanislav Martinát, PhD. (cvičící)
Garance
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s pojetím strukturální a regionální politiky uplatňované v rámci Evropské unie jako jedněch z nejvýznamnějších komunitárních politik, jejichž úkolem je snižovat rozdíly v hospodářské úrovní regionů a jednotlivých členských zemí. Dále studenti získají znalosti o možnostech a důsledcích využívání strukturálních fondů v zemích EU a v ČR jakožto nové členské zemi, která se postupně zapojuje do využívání standardních nástrojů strukturální politiky.
Osnova
  • 1. Teoretická východiska strukturální a regionální politiky
    2. Regiony, jejich vymezení a klasifikace
    3. Vývoj a postavení strukturální a regionální politiky v rámci hospodářských politik Evropské unie do roku 2000
    4. Vývoj a postavení strukturální a regionální politiky v rámci hospodářských politik Evropské unie od roku 2000
    5. Strukturální fondy Evropské unie
    6. Fond soudržnosti Evropské unie
    7. Programové dokumenty a legislativní zajištění strukturální a regionální politiky v Evropské unii
    8. Formy pomoci ze strukturálních fondů
    9. Podpora malých a středních podniků
    10. Specifické aspekty průmyslové politiky Evropské unie
    11. Strukturální a regionální politika v ČR
    12. České republika a možnosti využití předstupních strukturálních fondů Evropské unie
    13. České republika v EU a s tím spojené možnosti využití strukturálních fondů Evropské unie v podmínkách ČR
    1. Vymezení strukturální a regionální politiky. Pojem struktura a jeho ekonomické chápání. Strukturální krize, jejich příčiny a důsledky. Řešení strukturálních problémů.
    2. Regiony a jejich klasifikace. Klasifikace regionů v Evropské unii (NUTS). Euroregiony. Regionální disparity. Ukazatelé regionálních rozdílů. Strukturální ukazatelé. Srovnání regionů v Evropské unii.
    3. Formování a etapy vývoje strukturální a regionální politiky v EU v letech 1952-2000, jejich postavení v rámci hospodářských politik EU. Cíle a nástroje strukturální politiky. Stěžejní reformy této politiky ve sledovaném období.
    4. Formování a etapy vývoje strukturální a regionální politiky v EU od roku 2000, jejich postavení v rámci hospodářských politik EU. Cíle a nástroje strukturální politiky. Reformy této politiky. Perspektivy dalšího směřování strukturální a regionální politiky.
    5. Charakteristika jednotlivých strukturálních fondů, jejich význam a vývoj. Základní principy pro využívání strukturálních fondů. Realizační postupy. Poskytování pomocí ze strukturálních fondů při rozšiřování EU.
    6. Charakteristika fondu soudržnosti, jeho význam. Opatření financována z daného fondu. Podmínky pro poskytnutí pomoci. Realizační postupy. Formy pomoci kandidátským zemím.
    7. Princip programování. Regionální rozvojový plán, rámec podpory společenství, operační programy, obsah jednotlivých dokumentů, jejich členění, zásady zpracování a implementace. Základní právní akty upravující realizaci strukturální a regionální politiky v EU.
    8. Vymezení a charakteristika základních kategorií pomocí financovaných ze strukturálních fondů. Národní iniciativy, iniciativy Společenství, inovační opatření, jejich podstata a cíle.
    9. Definice kategorie MSP. Postavení MSP v rámci jednotného trhu. Právní zvýhodnění MSP. Krátkodobá a střednědobá opatření na zvýšení konkurenceschopnosti MSP. Zapojení MSP do výzkumu a vývoje.
    10. Pojetí průmyslové politiky jako součástí politiky strukturální. Vymezení a nástroje průmyslové politiky. Útlumové a progresívní obory. Opatření na podporu konkurenceschopnosti průmyslu. Akční programy průmyslové politiky.
    11. Realizace regionální a strukturální politiky v ČR před a po roce 1990. Cíle těchto politik a nástroje. Přístupy k těmto politikám v období příprav ČR na vstup do EU a po jejím vstupu. Výsledky strukturální a regionální politiky.
    12. Příprava ČR na přistoupení k systému strukturálních fondů. Příprava organizační struktury pro realizaci programů strukturálních fondů. Proces adaptace regionální politiky České republiky na podmínky Evropské unie. Přechod České republiky od pomoci z podpůrných programů EU k pomoci ze standardních nástrojů stru
Literatura
    povinná literatura
  • BOHÁČKOVÁ, I., HRABÁNKOVÁ, M. Strukturální politika Evropské unie. Praha: C. H. Beck, 2010. ISBN 978-80-7400-111-6. info
  • FIALA, P., PITROVÁ, M. Evropská unie. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2009. ISBN 978-80-7325-180-2. info
  • KÖNIG, P., LACINA, L. Rozpočet a politiky Evropské unie. Praha: C. H. Beck, 2009. ISBN 978-80-7400-011-9. info
  • SKOKAN, K. Evropská regionální politika v kontextu vstupu České republiky do Evropské unie. Ostrava: Repronis, 2003. ISBN 80-7329-023-5. info
    doporučená literatura
  • WOKOUN,R. Strukturální fondy a obce I. Praha: ASPI Publishing s.r.o., 2006. ISBN 80-7357-138-2. info
  • MALINOVSKÝ, J., SUCHÁČEK, J. Velký anglicko-český slovník regionálního rozvoje a regionální politiky Evropské unie. Ostrava: VŠB-TU, 2006. ISBN 80-248-1117-0. info
  • VILAMOVÁ, Š. Jak získat finanční zdroje Evropské unie. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0828-0. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
Známkou
Kombinovaná zkouška
Informace učitele
Seminární práce na zadané téma v rozsahu max. 15 stran, úspěšné zvládnutí průběžného testu, účast na seminářích min. 60 %.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž90
Přednáška39
Seminář13
Zkouška40
Celkem182
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2019.