EVSBPESP Strukturální politika Evropské unie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2015
Rozsah
2/1/0. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (přednášející)
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D. (přednášející)
Ing. Petra Kordasová (cvičící)
Garance
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s pojetím strukturální a regionální politiky uplatňované v rámci Evropské unie jako jedněch z nejvýznamnějších komunitárních politik, jejichž úkolem je snižovat rozdíly v hospodářské úrovní regionů a jednotlivých členských zemí. Dále studenti získají znalosti o možnostech a důsledcích využívání strukturálních fondů v zemích EU a v ČR jakožto nové členské zemi, která se postupně zapojuje do využívání standardních nástrojů strukturální politiky.
Osnova
  • 1. Teoretická východiska strukturální a regionální politiky
    2. Regiony, jejich vymezení a klasifikace
    3. Vývoj a postavení strukturální a regionální politiky v rámci hospodářských politik Evropské unie do roku 2000
    4. Vývoj a postavení strukturální a regionální politiky v rámci hospodářských politik Evropské unie od roku 2000
    5. Strukturální fondy Evropské unie
    6. Fond soudržnosti Evropské unie
    7. Programové dokumenty a legislativní zajištění strukturální a regionální politiky v Evropské unii
    8. Formy pomoci ze strukturálních fondů
    9. Podpora malých a středních podniků
    10. Specifické aspekty průmyslové politiky Evropské unie
    11. Strukturální a regionální politika v ČR
    12. České republika a možnosti využití předstupních strukturálních fondů Evropské unie
    13. České republika v EU a s tím spojené možnosti využití strukturálních fondů Evropské unie v podmínkách ČR
    1. Vymezení strukturální a regionální politiky. Pojem struktura a jeho ekonomické chápání. Strukturální krize, jejich příčiny a důsledky. Řešení strukturálních problémů.
    2. Regiony a jejich klasifikace. Klasifikace regionů v Evropské unii (NUTS). Euroregiony. Regionální disparity. Ukazatelé regionálních rozdílů. Strukturální ukazatelé. Srovnání regionů v Evropské unii.
    3. Formování a etapy vývoje strukturální a regionální politiky v EU v letech 1952-2000, jejich postavení v rámci hospodářských politik EU. Cíle a nástroje strukturální politiky. Stěžejní reformy této politiky ve sledovaném období.
    4. Formování a etapy vývoje strukturální a regionální politiky v EU od roku 2000, jejich postavení v rámci hospodářských politik EU. Cíle a nástroje strukturální politiky. Reformy této politiky. Perspektivy dalšího směřování strukturální a regionální politiky.
    5. Charakteristika jednotlivých strukturálních fondů, jejich význam a vývoj. Základní principy pro využívání strukturálních fondů. Realizační postupy. Poskytování pomocí ze strukturálních fondů při rozšiřování EU.
    6. Charakteristika fondu soudržnosti, jeho význam. Opatření financována z daného fondu. Podmínky pro poskytnutí pomoci. Realizační postupy. Formy pomoci kandidátským zemím.
    7. Princip programování. Regionální rozvojový plán, rámec podpory společenství, operační programy, obsah jednotlivých dokumentů, jejich členění, zásady zpracování a implementace. Základní právní akty upravující realizaci strukturální a regionální politiky v EU.
    8. Vymezení a charakteristika základních kategorií pomocí financovaných ze strukturálních fondů. Národní iniciativy, iniciativy Společenství, inovační opatření, jejich podstata a cíle.
    9. Definice kategorie MSP. Postavení MSP v rámci jednotného trhu. Právní zvýhodnění MSP. Krátkodobá a střednědobá opatření na zvýšení konkurenceschopnosti MSP. Zapojení MSP do výzkumu a vývoje.
    10. Pojetí průmyslové politiky jako součástí politiky strukturální. Vymezení a nástroje průmyslové politiky. Útlumové a progresívní obory. Opatření na podporu konkurenceschopnosti průmyslu. Akční programy průmyslové politiky.
    11. Realizace regionální a strukturální politiky v ČR před a po roce 1990. Cíle těchto politik a nástroje. Přístupy k těmto politikám v období příprav ČR na vstup do EU a po jejím vstupu. Výsledky strukturální a regionální politiky.
    12. Příprava ČR na přistoupení k systému strukturálních fondů. Příprava organizační struktury pro realizaci programů strukturálních fondů. Proces adaptace regionální politiky České republiky na podmínky Evropské unie. Přechod České republiky od pomoci z podpůrných programů EU k pomoci ze standardních nástrojů stru
Literatura
    povinná literatura
  • BOHÁČKOVÁ, I., HRABÁNKOVÁ, M. Strukturální politika Evropské unie. Praha: C. H. Beck, 2010. ISBN 978-80-7400-111-6. info
  • FIALA, P., PITROVÁ, M. Evropská unie. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2009. ISBN 978-80-7325-180-2. info
  • KÖNIG, P., LACINA, L. Rozpočet a politiky Evropské unie. Praha: C. H. Beck, 2009. ISBN 978-80-7400-011-9. info
  • SKOKAN, K. Evropská regionální politika v kontextu vstupu České republiky do Evropské unie. Ostrava: Repronis, 2003. ISBN 80-7329-023-5. info
    doporučená literatura
  • WOKOUN,R. Strukturální fondy a obce I. Praha: ASPI Publishing s.r.o., 2006. ISBN 80-7357-138-2. info
  • MALINOVSKÝ, J., SUCHÁČEK, J. Velký anglicko-český slovník regionálního rozvoje a regionální politiky Evropské unie. Ostrava: VŠB-TU, 2006. ISBN 80-248-1117-0. info
  • VILAMOVÁ, Š. Jak získat finanční zdroje Evropské unie. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0828-0. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
Známkou
Kombinovaná zkouška
Informace učitele
Seminární práce na zadané téma v rozsahu max. 15 stran, úspěšné zvládnutí průběžného testu, účast na seminářích min. 60 %.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž90
Přednáška39
Seminář13
Zkouška40
Celkem182
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019.