OPF:XFIU2850 Mezinárodní finanční managemen - Informace o předmětu
XFIU2850 Mezinárodní finanční management
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2018
- Rozsah
- 0/0. 5 kr.
- Garance
- Ing. Michaela Roubíčková, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Předpoklady
- K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Předmět Mezinárodní finanční management prohlubuje a rozšiřuje znalosti posluchačů o finančním řízení podniku aktivně působícího v mezinárodním kontextu a na zahraničních trzích. Výklad je zaměřen především na pochopení klíčových aspektů řízení a financování mezinárodních korporací v rozdílných modelech corporate governance. Pozornost je zaměřena jak na možnosti získávání dlouhodobých zdrojů, tak na moderní metody krátkodobého financování využívaných korporacemi. Výklad zahrnuje i problematiku dividendové politiky v podmínkách mezinárodní korporace včetně problematiky repatriace zisků. V neposlední řadě je věnována pozornost investiční politice nadnárodní korporace, a to z pohledu přímých zahraničních investic, fúzí a akvizicí.
- Osnova
- 1. Vznik a vývoj korporací
2. Přímé a portfoliové zahraniční investice
3. Hodnocení dlouhodobých investic
4. Modely ovládání korporací.
5. Vymezení finančních systémů
6. Multinacionální korporace a kapitálové trhy
7. Kapitálový trh jako nástroj kontroly
8. Multinacionální korporace a bankovní systém
9. Multinacionální korporace a devizové trhy
10. Kapitálová struktura multinacionální korporace
11. Dividendová politika
12. Dividendová politika v praxi
13. Krátkodobé finanční zdroje
1. Vznik a vývoj korporací
Podstata, způsoby vzniku, výhody a nevýhody korporací, jejich význam ve světové i národních ekonomikách. Možnosti vzniku mezinárodního podnikání. Teorie zaměřené na mezinárodní podnikání. Hlavní důvody zahraniční expanze - příklady. Klasifikace základních typů multinacionálních korporací (MNC).
2. Přímé a portfoliové zahraniční investice
Rozhodovací proces při zahraničních investicích. Charakteristika přímých a portfoliových investic a klasifikace jednotlivých typů. Analýza nákladů a výnosů investice. Metody hodnocení rizika cílové země a způsoby zajištění proti riziku. Vliv institucionálních investorů na financování a řízení korporací, pojem globální investor.
3. Hodnocení dlouhodobých investic
Strategie korporace a motivy pro přímé zahraniční investice. Benefity mezinárodní diverzifikace. Finanční řízení z hlediska dceřiné versus mateřské společnosti.
4. Modely ovládání korporací.
Modely ovládání korporací, srovnání angloamerického a kontinentálně-evropského modelu, vymezení rozdílů při zabezpečování podnikové kontroly, uspořádání podle firemního práva - příklady.
5. Vymezení finančních systémů
Typy finančních systémů - financování směřující kontrole, financování volné - nesměřující ke kontrole. Bankovně a kapitálové orientovaný finanční systém. Vliv finančního systému na financování a řízení multinacionálních korporací. Typy zastupitelských konfliktů vznikající v jednotlivých systémech.
6. Multinacionální korporace a kapitálové trhy
Charakteristika mezinárodních kapitálových trhů a možností jejich využití pro vlastního získání kapitálu či cizích zdrojů. Výhody a nevýhody akciových a dluhopisových trhů.
7. Kapitálový trh jako nástroj kontroly
Definování převzetí, akvizice a fúze. Nepřátelské převzetí jako nástroj kontroly managementu kapitálovým trhem. Způsoby provedení nepřátelských převzetí, techniky jejich financování a způsoby obrany. Klady a zápory převzetí.
8. Multinacionální korporace a bankovní systém
Charakteristika vztahu mezi multinacionální korporací a bankovními institucemi. Právní restrikce bank při investování ve vybraných zemích.
9. Multinacionální korporace a devizové trhy
Podstata devizového trhu, charakteristika obchodování a klasifikace základních obchodních instrumentů. Důležitost devizového trhu pro multinacionální korporace a klíčové produkty určené pro zajištění, investice či spekulace (spotové operace, termínové kontrakty, swapy).
10. Kapitálová struktura multinacionální korporace
Dlouhodobé zdroje financování. Teorie kapitálové struktury a stanovení optimální kapitálové struktury. Specifika kapitálové struktury multinacionální korporace. Náklady vlastního kapitálu. Náklady cizího kapitálu. Vážené průměrné náklady kapitálu zahraniční investice. Alternativní náklady.
11. Dividendová politika
Dividendová politika jako kompromis mezi zadržením zisku a výplatou hotovosti. Repatriace zisku multinacionálních korporací. Teorie dividendové politiky, jejich geneze. Škola dividendové irelevance, šk
- 1. Vznik a vývoj korporací
- Informace učitele
- https://elearning.opf.slu.cz/course/view.php?id=675
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2018/XFIU2850